ИН4С

ИН4С портал

Машински факултет подржава електрификацију транспорта у Црној Гори

1 min read

УЦГ

Да је Машински факултет Универзитета Црне Горе препознао значај увођења електричних возила у возни парк Црне Горе, као и своје улоге у електрификацији транспорта у Црној Гори, показује оснивање Е – мобилитy лабораторије, у којој је инсталиран један од првих пуњача за електрична возила.

Руководилац Центра за моторе и возила Машинског факултета УЦГ проф. др Радоје Вујадиновић казао је да је у циљу научне и стручне подршке ова лабораторија основана 2019. године у оквиру Центра, а сви подаци о пуњачу доступни су на сајту пунионица www.PlugShare.com.

Имали смо више туриста из иностранства који су посјетили Е-мобилитy лабораторију и бесплатно напунили своје електрично возило. Сматрамо да су позитивне импресије које су ти туристи понијели са нашег Универзитета, а самим тим и из наше земље, много вреднији од електричне енергије коју смо им поклонили“, казао је професор Вујадиновић.

Он је казао да се у овој лабораторији тестирају електрична возила, едукују студенти на тему електричних возила и инфраструктуре за пуњење, али и ђаци основних школа на тему е-мобилности.

На крову лабораторије је инсталирана фотонапонска електрана која је, уз пуњач за електрична возила, донација алумнисте Машинског факултета Љубише Бошковића и његове компаније СИСТЕМ-МНЕ, која је већ 15 година лидер на тржишту Црне Горе, када је у питању имплементација система за производњу електричне енергије из обновљивих извора. Идеја соларне фотонапонске електране је да се у њој произведе електрична енергија односно “гориво” за електрична возила, која се пуне на пуњачу у лабораторији. Очекујемо да овај концепт буде широко прихваћен у Црној Гори јер наша земља располаже огромним потенцијалом када је у питању енергија сунченог зрачења, што ће довести и до вожње електричних возила са нултом емисијом гасова са ефектом стаклене баште“, испричао је професор Вујадиновић.

У Е-мобилитy лабораторији, додаје професор, започета је реализација међународног пројекта Alpe-Adria Clean Transport Alliance, који се реализује са партнерима из Аустрије, Словеније и Хрватске.

„Пројекат финансира Европски климатски фонд (ЕУКИ), преко ГИЗ-а, а има за циљ усвајање тзв. Бијеле књиге која ће локалним самоуправама у овом региону пружити подршку кроз низ препорука и мјера, примјера добре праксе, у циљу интензивирања процеса електрификације транспорта.

Центар за моторе и возила, у оквиру којег функциониште Лабораторија, је подорганизациона јединица Машинског факултета у којој се реализују научноистраживачке, педагошке и стручне активности у области мотора, возила и друмског саобраћаја.

Од оснивања, 1992. године па све до данас, Центар за моторе и возила, препознат је као референтна институција за послове хомологације, испитивања и атестирања друмских возила, њихових уређаја и опреме. Уз то, у лабораторији Центра организују се лабораторијске вјежбе за поједине предмете из наведених области, обављају експерименти и истраживања за потребе израде дипломских и магистарских радова, као и докторских дисертација”, наводи професор Вујадиновић.

Центар, објашњава он, у свом саставу има Контролно тијело за моторе и возила и Лабораторију за преглед мјерила у друмском саобраћају, који су акредитовани од стране Акредитационог тијела Црне Горе.

Оно по чему је Центар у нашој јавности посебно препознат, јесте низ стручних послова који се обављају по уговорима, рјешењима и овлашћењима Министарства унутрашњих послова, Министарства саобраћаја и поморства и Министарства економије Владе Црне Горе.

Практична настава за студенте

У лабораторијама Центра се организује практична настава из више предмета на студијским програмима Машинство, Друмски саобраћај и Мехатроника, гдје су на располагању анализатори издувних гасова, уређаји за мјерење силе кочења, уређаји за мјерење буке, концентрације чврстих честица, симулатор вожње и бројна друга мјерна опрема.

Боравком у Центру за моторе и возила односно Е-мобилитy лабораторији, студенти стичу драгоцјена практична знања, вјештине и компетенције која су од непроцјењиве вриједности у њиховој будућој инжењерској пракси. Сматрамо да је најважнија улога и највећи значај Машинског факултета, како у процесу декарбонизације транспорта, тако и у процесу енергетске транзиције у свим областима, управо у едукацији кадрова који треба да буду носиоци ових процеса“, казао је професор Вујадиновић.

Дио лабораторијске радионице Машинског факултета у ком је смјештен Центар за моторе и возила је реконструисан 2020. године.

Центар је опремљен савременим уређајима и опремом за обављање стручних послова, научноистраживачког рада и лабораторијских вјежби за потребе наставног процеса.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy