Маслиново уље – здрава намирница чијим предностима нема краја
1 min readМаслиново уље нуди богат, баршунаст укус који унапређује разноврсна јела, а такође пружа изненађујућу дозу антиоксиданата и биљних једињења која доприносе општем здрављу на различите начине. Многе културе свакодневно укључују ову златну течност у своју исхрану, посебно у земљама медитеранског региона, као што су Грчка, Италија, Шпанија, Турска и земље Блиског истока. Подаци показују да припадници ових земаља уживају у импресивним здравственим предностима захваљујући овој једноставној навици, а важно је користити га умерено и као део уравнотежене исхране.
Једна значајна здравствена корист маслиновог уља је висок садржај мононезасићених масти, посебно олеинске киселине, које су повезане са смањеним ризиком од кардиоваскуларних болести. Ове здраве масти помажу у смањењу упале и могу позитивно утицати на ниво холестерола у крви, подржавајући здравље срца. Такође, полифеноли у маслиновом уљу могу допринети јачању костију и смањењу ризика од губитка коштане масе.
Смањује упале у телу и ризик од когнитивног пада
Упала је природна реакција тела када нешто крене „наопако“, међутим, хроничне упале, повећавају ризик од болести као што су срчана обољења, дијабетес типа 2, алергије и рак, а истраживања су показала да различите компоненте маслиновог уља заправо помажу у смиривању упале.
Као извор мононезасићених масти и антиоксиданата попут витамина Е и полифенола, маслиново уље утиче на смањење упале и стреса, који су повезани са неуродегенеративним болестима. Маслиново уље може бити повезано са когнитивним предностима и смањеним ризиком од Алцхајмерове болести, говоре студије.
Може заштитити од остеоартритиса
Маслиново уље помаже у одржавању зглобова и штити од остеоартритиса захваљујући својим антиинфламаторним својствима, која укључују мононезасићене масти и антиоксиданте: „Ова својства могу довести и до смањења CRP-а, кључног маркера упале“, појашњава Менди Енрајт, дијететичар.
Ипак, наглашава да је већина истраживања која се баве улогом маслиновог уља у здрављу зглобова спроведена на мишевима и пацовима, што значи да су потребне квалитетније студије на људима како би се потврдила ова веза.
Како се чува маслиново уље
Осетљиво је на кисеоник, топлоту и светлост, па је складиштење и руковање уљем, од бербе до кухињског стола, од кључног значаја за одржавање његовог квалитета и свежине, јасни су стручњаци. Треба га чувати на хладном и сувом месту далеко од светлости и топлоте и саветује се да никада не остављамо маслиново уље близу прозора или директно поред шпорета, пише Итинг вел. Неопходно је да после употребе увек затворимо боцу, јер ако дође до оксидације изгубиће на укусу и брже ће да се поквари:
„Излагање маслиновог уља ваздуху доводи до оксидације и када је у контакт са кисеоником, оно пролази кроз хемијску реакцију познату као оксидација липида, која разграђује уље и онда може да ужегне“, појашњава Енрајт.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: