Масовна вакцинација касни, хотелијери траже отварање ковид хотела
1 min read
Карисма хотели
Масовна имунизација становништва касни и обије дозе вакцине примило је тек 3,1 одсто становништва. Овај податак брине епидемиологе, поготово што су мјере за сузбијање епидемије све слабије, али и хотелијере, који тврде да надлежни нијесу ријешили бројне проблеме пред почетак туристичке сезоне. Поред кашњења имунизације, како становништва тако и запослених у овој привредној грани, надлежни треба да одреде и хотеле за смјештај заражених туриста, пише Дан.
Епидемиолози подсјећају да је Црној Гори потребно да вакцинише до 6.000 особа дневно да би повећала стопу имунизације пред сезону.
Тренутно је 19.640 грађана вакцинисано објема дозама или око 3,1 одсто становништва, а из Владе је најављено да ће до почетка сезоне бити вакцинисано преко 30 одсто грађана.
Хотелијер из Будве Драган Пурко Иванчевић казао је да ако Влада убрзо не ријеши проблем споре вакцинације, тешко ће моћи да договоре са било ким долазак туриста у Црну Гору.
Он истиче да Црна Гора и поред захтјева те гране привреде, нема ковид хотеле за туристе који буду инфицирани током љетовања.
“Свака држава је то ријешила, а ми то још немамо. Почев од имунизације, и то је један од предуслова да се одреде хотели у којима ће бити лијечени и смјештени заражени. Надлежни су обећали да ће то бити ријешено, али још немамо ништа конретно. Све док се не ријеши питање имунизације и хотела за заражене, не можемо да у говарамо долазак туриста”, казао је Иванчевић.
Према његовим ријечима, морају се створити предуслови, питање свих питања је имунизација директних у чесника у туризму.
“То иде веома споро, упућен је позив. Влада мора да се потруди да обезбиједи вакцине, а ми у туризму да се што прије вакцинишемо и елиминишемо све оне контакте са гостима који им могу угрозити здравље и тако их заштитити. Туризам је директни контакт, али прво питање је питање имунизације. Сада је стање коректно, али да не бисмо опет имали раст броја заражених, морамо имати ужурбану вакцинацију”, истакао је Иванчевић.
Предсједник Црногорског туристичког удружења (ЦТУ) и сувласник хотела Сплендид Жарко Радуловић рекао је да се неоправдано касни са вакцинацијом грађана и туристичких радника пред почетак сезоне. Он каже да је и у другим државама ситуација само мало боља.
“Код нас када су у питању туристички радници из Владе најављено је да ћемо имати примат, посебно радници који ће бити у директном контакту са гостима. Надам се да ће се те најаве реализовати и д а чемо до ју на имати у већини случајева вакцинисане раднике”, рекао је Радуловић.
Како додаје, за своју компанију је направио спискове заинтересованих за вакцинацију и послао их Министарству економског развоја.
“Ради се о спиковима запослених и њиховим породицима, јер је узалуд вакцинисати запослене ако им породице нијесу заштићене. Треба вакцинисати и контакте угоститељских радника. Значајан број се пријавио и релативно мали број је одбио, за сада, вакцинацију”, истиче Радуловић.
Он каже да ако агенције крену да доводе туристе, очекују прве доласке у јуну.
“Ако се будемо везали само за вакцинацију, то је јако опасна прича, јер је потребно од шест мјесеци до годину да бисмо стекли колективни имунитет у држави. То се може очекивати за годину дана, када можемо да постигнемо имунитет од 80 одсто”, каже Радуловић.
Епидемиолог Института за јавно здравље Марија Божовић навела је да се колективни имунитет може постићи једино брзим вакцинисањем велике већине старијих од 16 година. Она додаје да би вакцину требало да приме и особе које су прележале болест.
“Када је у питању постизање колективног имунитета, не можемо се ослонити на број оних који су болест прележали јер се иста особа може поново заразити вирусом САРС-ЦоВ-2”, истиче Божовић.
Како додаје, управо из тог разлога, масовна имунизација представља основ за заустављање епидемије.
“Неопходно је да се вакцинише од пет до шест хиљада људи на дневном нивоу, како би се постигли овакви резултати уз, напомињем, даље праћење препорука и поштавање основних превентивних мјера. Пристизањем већег контингента вакцина најављен је почетак масовне имунизације и морам рећи да само вакцинисање ве ликог броја људ и у кратком периоду има смисла. То је технички изводљиво, што ће, надам се, вољом и свјесношћу наших грађана бити и остварено казала је Божовић.
Невакцинисани не могу бити у контакту са гостима
Радуловић каже да туристички радници који неће да се вакцинишу не губе превише, али неће моћи да раде на мјестима гдје су сви радници вакцинисани.
“Мораћемо да им тражимо мјеста у дјелатности гдје могу да раде, а да не буду у контакту са запосленима и гостима. Ми тренутно можемо да позовемо госте код нас, јер смо, када је ријеч о паду заражених, далеко бољи од Хрватске, Србије, Босне и Херцеговине. Агенције су нам рекле да до 1. маја не размишљају о довођењу туриста у Црну Гору, а да ће наредног мјесеца одлучити да ли ће радити нашу земљу на основу епидемиолошке ситуације”, закључио је Радуловић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Mrs vise i vi i vasi zahtjevi
Odredjuje li ovo Zarko Radulovic kako ce se? Cujes ovoga, ne samo ugostiteljske i turisticke radnike nego i njihove porodice treba prisiliti na vakcinu jer dzabe se radnik vakcinisao ako mu majla i tata nisu. Pa sto ce mu vakcina onda ako ke uzalud? Ocigledno tu vakcinu mozes onda okacit’ macku o rep!
A sta je sa turistickim radnicima koji ne zele da se vakcinisu? Za njih nema posla je li?