Матица српска – друштво чланова у Црној Гори на Сајму књига у Београду
На овогодишњем Сајму књига у Београду, као и претходних година, представљен је кратки филм о Љетњој школи српског језика и културе која се ове године одржала у Црној Гори, чији је аутор Јована Ђуровић. На промоцији су говорили: предсједник Матице српске –Друштва чланова у Црној Гори проф. др Јелица Стојановић, предсједник Општине Никшић Марко Ковачевић, предсједник Скупштине Општине Херцег Нови Иван Отовић, а испред удружења „Пријатељи Никшића“ обратила се проф. др Вања Ковић.
Промоцију је водио Миљан Мијушковић, савјетник предсједника Општине Никшић за туризам и вјерска питања.
Проф. др Јелица Стојановић се укратко осврнула на овогодишњу Љетњу школу српског језика и захвалила се општинама Никшић и Херцег Нови на помоћи и сарадњи у реализацији пројкета.
„Љетња школа српског језика из године у годину потврђује свој карактер и можемо рећи да је у питању пројекат са оствареним контиуитетом. Она је намијењена студентима славистике у цијелом свијету, нашим људима из дијаспоре и свима онима који су заинтересовани за учење српског језика. Црна Гора – у чијој се дугој историји увијек говорио српски језик и једино се називао тим именом, а чије је једино писмо била српска ћирилица – и данас је захвљахјући нашем пројекту право је мјесто за учење српског језика. О томе најбоље свједоче наши полазници, који сваке године долазе у Никшић и Црну Гору, и правећи читав један свијет у малом обједињен српским језиком и у српском језику потврђују наше старо гесло – ‘Причај српски да те цијели свијет разумије’“, истакла је проф. Стојановић.
Предсједник Општине Никшић Марко Ковечевић осврнуо се на традицију српског језика у Црној Гори и назначио да је Никшић као „територијално највећа општина српског говорног подручја увијек спреман и дужан да подржи овакве пројекте“.
„Та традиција недавно је потврђена и на попису становништва гдје је српски језик поново најбројнија категорија. Све то нас обавезује да у будућем дјеловању уложимо потребни напор да српски језик коначно добије онај статус који заслужује. Треба знати да је Црна Гора једина држава у Европи гдје већински језик њеног становништва није и службени“, рекао је Ковачевић.
Предсједник СО Херцег Нови Иван Отовић најавио је подршку и наредној, петој по реду, Љетњој школи српског језика и изразио задовољство што Општина Херцег Нови учествује у таквом пројекту:
„Херцег Нови као један од ријетких градова који се може похвалити својим нобеловцем, као и град у коме је Његош учио школу, а ту је и чувена Шантићева пјесма о Боки Которској, по свему се квалификује да буде достојно мјесто за учење српског језика и српске културе. У Херцег Новом 57% становшиштва говори српским језиком и за све нас то је обавеза да наш језик добије статус који заслужује“.
Проф. др Вања Ковић је истакла како је удружење „Пријатељи Никшића“ спона са иностранством и како они од почетка пројекта помажу контакте са страним универзитетима.
Поред промоције о Љетњој школи српског језика Матица српска – Друштво чланова у Црној Гори у организацији Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону представила своја најновија издања. Тема овогодишње промоције била је базирана на родољубивом сентименту у стваралаштву српских књижевника и научних радника.
У том контексту проф. др Јелица Стојановић је говорила о новој збирци поезије Радосава Бата Ђурковића Житница, проф. др Драго Перовић је упознао присутне са поезијом Радинка Крулановића и његовом збирком Хероји без адресе, а Лука Спасојевић је представио нову студију о Његошевом дјелу др Душка Бабића Небеско наречје.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: