Меденица кадрирала и у београдским судовима: „Надала сам се да ћеш ми помоћи, ја бих теби…“

Борис Пејовић
Некадашња предсједница Врховног суда Весна Меденица ургирала је код колега из Београда да у звање судије изаберу сина њене пријатељице, што је и учињено након што је више пута то захтјевала од бившег Предсједника Врховног касационог суда и Високог савјета судства, судије Драгомира Милојевића, али и Матије Радојчића.
Она је то чинила крајем 2018. и почетком наредне године, када је и успјела да за судију чији идентитет је познат “Вијестима” среди мјесто у Трећем основом суду, а годину касније и да га унаприједи.
“Кандидат за судију Првог, Другог или Трећег основног суда”, шаље Меденица 30. октобра 2018. године Милојевићу уз име и презиме тог судије.
Та особа тада није изабрана за судију, нити је судија Милојевић одговорио Меденици на поруку, па она колеги из Београда 29. новембра шаље протестну поруку:
“Надала сам се да ћеш ми помоћи за ***** као кандидата за судију. Ја бих теби, но… Очекујем, најмање објашњење ако га имаш?”, написала му је она 29. новембра исте године, али ни на ту поруку није добила одговор.
За исту особу Меденица помоћ тражи и неколико мјесеци касније, а тог пута и добија је, произилази из порука.
“** радио само парницу. У Вишем суду у Бг. је савјетник”, написала је она Милојевићу 25. фебруара наредне године.
Непун мјесец касније, 22. марта изјутра београдском судији стигла је порука: “Очекивали смо те!!! Разочарао си нас”, а нешто након подне тог дана и још једна.
Другом поруком она Милојевића извјештава да јој се јавила особа за коју га је звала и захваљује му се.
То поново чини и 1. априла 2019. године, када је особа за коју је тражила позицију судије и почела да ради.
“Пољубац за мога пријатеља. * је почео јутрос. Хвала!”, шаље му она и тек тада добија кратак одговор.
“Ок. Поздрав”.
30. децембра 2020. године, Меденица је поднијела оставку на функцију предсједнице Врховног суда, на којој је била од 2007. године. То је учинила под политичким притиском јер је неуставно изабрана за трећи мандат. Двије године касније лишена је слободе на подгоричком Аеродрому, док се укрцавала на лет за Београд. Лисице на руке стављене су јој због сумње да је члан криминалне групе коју је формирао њен син Милош Меденица
У октобру те године, судија за којег је ургирала тражио је помоћ од ње, уједно јој се захваљујући за “сву досадашњу помоћ у каријери”.
“Поштована предсједнице, најприје да Вам се захвалим за сву досадашњу помоћ у каријери, пуно сте ми помогли. Ја Вас, ипак, морам молити поново за помоћ уколико сте у могућности. Након овог конкурса остало је упражњено неколико мјеста за савјетнике у Врховном касационом суду. Ја за то мјесто испуњавам све услове. Одлуку о преузимању сарадника из других судова (и из мог Вишег суда у БГ) и именовању на то мјесто доноси искључиво предсједник Врховног суда. У том смислу сам хтио да Вас молим за помоћ код предсједника Врховног суда, јер су те кадровске промјене кренуле од прије пар дана. Хвала Вам још једном и пуно поздрава од мене”, написао је он.
Њихова комуникација била је интензивна, а из ње произилази да је тај судија и почетком јануара наредне године тражио помоћ.
Он јој се јавио 8. јануара 2020. године, информишући је да је сједница на којој се одлучује о избору за судије заказана за прекосјутра, али и поручио да је то “најважнија фаза у избору”.
“Како се зваше онај члан ВСС са којим сам причала оно вече на пријему у Бањи?”, питала га је Меденица и добила одговор да је у питању Матија Радојичић.
“Мислим да они знају да сам кандидат из реда Врховног суда. Само нас је двоје или троје нас који долазимо из тог суда”, послао јој је саговорник, након чега му је Меденица објаснила да има број Радојичића, те да је тај члан Високог судског савјета рекао да му се њен саговорник јави.
Готово истовремено она је Радојичићу и Милојевићу послала идентичну поруку, којом је тражила да њеног саговорника изаберу у Врховни касациони суд.
“Са жељом да здравље послужи и остваре се све жеље у овој години, по договору бих те напоменула за ***** ********, савјетника Врх. касационог суда, као кандидата за судију. Сјутра је сједница. Хвала и пуно поззз”, послала му је она 9. јануара 2020. године.
Тог пута није морала дуго да чека на одговор из Београда:
“Ок. Не брини. Све најјј Теби и твојим најмилијима!”, написао је Милојевић.
Радојичић је написао да је тај кандидат на његовом личном списку, јер има пуно квалитета.
Судија за којег је тражила услугу тог дана је именован у Трећем основном суду, о чему су и он и Радојичић извијестили Меденицу.
Меденица је 30. децембра 2020. године поднијела оставку на функцију предсједнице Врховног суда, на којој је била од 2007. године.
То је учинила под политичким притиском јер је неуставно изабрана за трећи мандат.
Двије године касније лишена је слободе на подгоричком Аеродрому, док се укрцавала на лет за Београд.
Лисице на руке стављене су јој због сумње да је члан криминалне групе коју је формирао њен син Милош Меденица.
Милош Меденица терети се да је у 2019. години створио криминалну организацију, чији су припадници постали његова мајка Весна и други окривљени, с циљем шверца цигарета и противзаконитог утицаја на судску власт, а ради стицања незаконите добити и моћи.
Према оптужници, он је у саизвршилаштву са окривљеним припадницима криминалне организације, избјегавајући мјере царинског надзора, из Слободне царинске зоне луке Бар, кријумчарио цигарете уз помоћ лажне документације и давања мита царинским службеницима.
Некадашња тужитељка и дугогодишња челница Врховног суда Црне Горе више пута негирала је кривицу.
Дио предмета формираног против ње и криминалне групе коју је формирао њен син су и преписке из њеног телефона, које показују да је колегама неријетко издавала и незаконите наредбе.
Својеверемено је од још актуелне предсједнице Основног суда Подгорица Жељке Јововић, тражила да једном осуђеном одгоди извршење казне кућног затвора, а у другом да врати одузети телефон из доказа оптуженом у једном од предмета пред тим судом.
Јововић је тада са Меденицом подијелила и информацију да јој је потврђена пресуда коју је изрекла лидерима некадашњег Демократског фронта због инцидента у Скупштини.
Предсједница Основног суда раније је, у одговорима “Вијестима”, децидно негирала да је било што незаконито радила, тврдећи да се ради о приватној комуникацији, а не о било каквом незаконитом утицају због ког би сада оптужену Меденицу пријавила надлежним органима.
Извор: Вијести

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

