ИН4С

ИН4С портал

Меденица пред судом 17. новембра: Контрола оптужнице 12 кривичних дјела

1 min read

У Подгоричком Вишем суду за 17. новембар заказана је контрола оптужнице за предмет у којем је првооптужена Весна Меденица, бивша предсједница Врховног суда, подсјећа портал Дан.

Подсјећамо, 01.11.2022. је одложена контрола на захтјев адвоката одбране како би се упознали са доказним материјалом.

Подсјећамо, Специјално државно тужилаштво је Специјалном одјељењу за суђење за кривична дјела организованог криминала, корупције, тероризма и ратних злочина Вишег суда у Подгорици, предало оптужницу против окривљених Милоша и Весне Меденице, Дарка Лаловића, Василија Петровића, Бојана и Марка Поповића, Милице Влаховић Милосављевић, Марка Вучинића, Милорада Меденице, Луке Бакоча, Петра Милутиновића, Иване Ковачевић, Радомира Раичевића, Марјана Бевење, Стева Караникића и Горана Јовановића и „Kopad company“ ДОО Никшић

Оптужница је подигнута  за кривична дјела стварање криминалне организације, продужено кривично дјело кријумчарење, продужено кривично дјело давање мита, примање мита, противзаконити утицај и навођење на противзаконити утицај, злоупотреба службеног положаја, неовлашћена производња, држање и стављање у промет опојних дрога, омогућавање уживања опојних дрога, недозвољено држање оружја и експлозивних материја, тешка тјелесна повреда и спрјечавање доказивања, казао је  раније портпарол Специјалног Државног Тужилаштва, државни тужилац Вукас Радоњић.

Окривљеном Милошу Меденици се, између осталог, како се наводи, ставља на терет да је, у 2019. години, створио криминалну организацију, чији су припадници постали окривљена Весна Меденица, девет окривљених лица и окривљено правно лице, са циљем вршења кријумчарења цигарета и противзаконитог утицаја на судску власт, а ради стицања незаконите добити и моћи, те да је, у саизвршилаштву са окривљеним припадницима криминалне организације, избјегавајући мјере царинског надзора, из Слободне царинске зоне луке Бар, кријумчарио цигарете на царинско подручје Црне Горе, ради продаје, уз помоћ лажне документације и давања мита окривљеним царинским службеницима.

– Окривљеној Весни Меденици се ставља на терет да се, у периоду од 2019. до 2021. године, обавезала да ће, коришћењем свог службеног положаја предсједнице Врховног суда Црне Горе и претпостављеног утицаја, као бивше предсједнице тог суда, посредовати да се одређени парнични предмети који су се водили пред Вишим судом у Подгорци и Врховним судом Црне Горе заврше у корист привредних друштава „Фаб Лајв“ и „Цијевна Цомерц“, без обзира на чињенично стање, у чему јој је помагао окривљени Милош Меденица и поједини припадници криминалне организације, а да су је на противзаконити утицај навели окривљени Поповићи и Петровић, те да је за њено посредовање дат мито. Окривљеној Весни Меденици се ставља на терет и да је, крајем 2018. и почетком 2019.године, као предсједница Врховног суда Црне Горе, подстрекавала окривљену Милицу Влаховић Милосваљевић, судију Привредног суда Црне Горе, да злоупотријеби службени положај и у парници, и супротно Закону о извршењу и обезбјеђењу, донесе привремену мјеру у корст Рада Арсића, кума окривљене Весне Меденице, и његовог привредног друштва, чиме су теже повријеђена права друге парничне странке – наводи се у оптужници.

Окривљеној Весни Меденици такође се ставља на терет и да је у 2019. години, као предсједница Врховног суда Црне Горе, користећи службени положај, а у 2022.години, као бивша предсједница тог суда, користећи друштвени положај и претпостављени утицај, посредовала код судија Врховног суда Црне Горе, односно судије Основног суда у Херцег Новом, да изврше службене радње супротно Закону о судском савјету и судијама, односно Закону о парничном поступку, и донесу одлуку у предмету корист привредног друштва „Царине“.

– Окривљеном Дарку Лалевићу се ставља на терет да је, у 2020.години, искоришћавањем свог службеног положаја службеника Управе полиције неовлашћено посредовао у куповини опојне дроге за окривљеног Милоша Меденицу, којем се ставља на терет да је купљену дрогу давао на уживање другима, али и да је у кући држао оружје чије је држање грађанима забрањено и носио га на јавном мјесту – казао је Радоњић.

За кривично дјело стварање криминалне организације је прописана казна затвора од три до 15 година, за кривично дјело кријумчарење, затвор од једне до осам година, за кривична дјела противзаконити утицај и навођење на противзаконити утицај, казна затвора од једне до осам година, односно од три мјесеца до три године, за кривично дјело злоупотреба службеног положаја од шест мјесеци до пет година, а за кривична дјела неовлашћена производња, држање и стављање у промет опојних дрога и омогућавање уживања опојних дрога казна затвора од двије до 10 година, док је, за недозвољено држање оружја и експлозивних материја прописан затвор од једне до осам година.

У оптужници је предложено и да се окривљенима Меденица Милошу, Меденица Весни, Вучинић Марку И Бевења Марјану продужи притвор због опасности од бјекства.

– Посебно истичем да су, по Законику о кривичном поступку, државни органи, медији, удружења грађана, јавне личности и друга лица дужни су да се придржавају претпоставке невиности, и да својим јавним изјавама о кривичном поступку који је у току не вријеђају друга правила поступка, права окривљених и оштећених и начело судске независности. 17. октобар 2022.године – казао је портпарол СДТ-а.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *