ИН4С

ИН4С портал

Меденици продужавали притвор и због порука

1 min read

Фото: Вијести

У рјешењима о продужавању притвора Милошу Меденици, сину некадашње предсједнице Врховног суда Весне Меденице, наводе се и поруке које је он слао након што је сазнао да су 2019. године одређене особе ухапшене због кријумчарења цигарета. „Упри, куме, да видимо оћемо ли у планину“, „За Бг (Београд) бих одмах пошао“ – неке су од порука због којих је процијењено да постоји опасност да може побјећи, и због чега га не треба пустити на слободу. Као други разлози, поред осталога, навођени су то што је већ био у бјекству, али и тежина дјела за која може добити високу казну, показује анализирање дијела података у посједу Акције за социјалну правду (АСП), пише РТЦГ.

Након што је средином децембра 2021. године ухапшен један полицајац под оптужбама за стварање криминалне организације, а који се доводи у везу са Милошем Меденицом, син некадашње предсједнице Врховног суда напустио је Црну Гору и отишао управо у Београд, док његов адвокат упорно тврди да је искључиви разлог одласка лијечење од зависности, а не бјекство, пише у анализи АСП-а.

„Пошто му је мајка касно увече 17. априла 2022. године ухапшена на подгоричком Аеродрому, а са авионском картом коју је купила себи у једном правцу, такође за Београд, Милош Меденица се наредног дана сам пријавио на лијечење од зависности код једне приватне београдске клинике, о чему је доставио медицинску документацију тужилаштву. У тој документацији се тврди да је на клиници био до 17. маја, потом неколико дана на амбулантном лијечењу, а 25. маја 2022. године је ухапшен на подгоричком Аеродрому по доласку из Београда.“

Анализа АСП-а показује да је адвокат Милоша Меденице прошле године два пута упутио жалбе Уставном суду, сматрајући да му је повријеђено право на личну слободу и да треба да буде пуштен да се од оптужби Специјалног државног тужилаштва брани са слободе.

У два одвојена поступања Уставног суда, са различитим судијским вијећима, исте чињенице су различито третиране, па му се маја прошле године од једног судијског вијећа одбија уставна жалба, а пет мјесеци касније друго судијско вијеће прихвата његову уставну жалбу.

„У првом случају, када је жалба одбијена, судијско вијеће чиниле су судије Снежана Арменко и Момирка Тешић, са предсједницом вијећа Драганом Ђурановић, а оцијењено је да разлози о притвору за Милоша Меденицу нијесу произвољни, већ су довољно аргументовани и образложени. То судијско вијеће је навело да је окривљеном запријећена релативно висока казна затвора, да се налазио у бјекству, због чега је била расписана национална потјерница, да је често боравио у иностранству, да је медицинска документација о хоспитализацији достављена 26. маја 2022. (дан након хапшења), а такође је цијенило и поруке из 2019. о намјери бјекства, па је закључило да све околности указују да окривљени јесте био у бјекству и да би се опет могао дати у бјекство. Међутим, у октобру прошле године о новој уставној жалби Милоша Меденице расправља ново вијеће Уставног суда у саставу Десанка Лопичић, као предсједница, и Милорад Гогић и Будимир Шћепановић, као чланови, које прихвата уставну жалбу“, наводи се у анализи.

Они закључују да су разлози судова о притворима рутински и да нијесу довољно јасни и аргументовани. Затим наводе да релативно висока казна затвора не може сама по себи бити довољна за продужење притвора, да судови у продужавањима притвора нијесу цијенили медицинску документацију о лијечењу, за коју његов адвокат тврди да показује да он никада није био у бјекству, при чему не наводе податак да је достављена 26. маја 2022 (дан након хапшења, а не раније), те ниједном не помињу ни поруке куму из 2019. године.

То судијско вијеће закључује да опасност бјекства треба цијенити и у свијетлу фактора везаних за карактер лица о којем је ријеч, његов морал, дом, занимање, имовину, породичне везе, везе са земљом, али не образлажу у меритуму ниједном ријечју како треба цијенити карактер и моралност конкретног окривљеног, а с обзиром на чињеницу да му се на терет ставља чак осам кривичних дјела, укључујући и стварање криминалне организације, за шта му је запријећена казна до 15 година робије.

Одлука овог судијског вијећа била је да је Милошу Меденицу повријеђено право на личну слободу.

Милошу Меденицу се суди као организатору криминалне организације, која броји већи број осумњичених, укључујући и његову мајку. Он је недавно понудио јемство за излазак на слободу, али није прихваћено. Од комплетне криминалне групе, он је у притвору.

Иако је оптужница подигнута на јесен 2022. године, у овом предмету се суђења континуирано одлажу, због чега се у јавности већ исказује бојазан да се то чини како би се отворено опструирао судски поступак и процјењује се да ће се „тешко до правде“ у овом случају.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *