ИН4С

ИН4С портал

Међународни дан демократије

demokratijaТоком акције грађани су путем сајта Отворенипарламент.рс директно писали народним посланицима.

Под овогодишњим слоганом „Јачање гласа за демократију“, Међународни дан демократије се обележава широм света шесту годину за редом, а ове године акценат је на промоцији слободе изражавања и подстицању грађана да се укључе у демократске процесе.

Тим поводом, директорка ЦРТА Вукосава Црњански – Шабовић изјавила је Тањугу да, према истраживању те невладине организације, грађани Србије, нажалост, нису заинтересовани да учествују у демократском процесу и да лично виде да могу да утичу на доносиоце одлука тек на локалу.

Према том истраживању, показало се да би се на националном нивоу анагажовао сваки 10. грађанин Србије у политичком процесу и ЦРТА користи управо Међународни дан демократије да позове грађане да се више ангажују у политичком зивоту, казала је она.

ЦРТА користи неколико механизама да би грађане више укључили у контролу власти, а један од њих је и Отворени парламент, подсетила је Црњански – Шабовић и додала да грађанима треба да буде важно како посланици у Скупштини доносе одлуке, јер је то у нашем, интересу.

Црњански – Шабовић је најавила и да ће ЦРТА за неколико дана објавити статистику колико посланика одговара на питања грађана и колико су активни у комуникацији са њима.

Резултати истраживања “Учешће грађана у демократским процесима Србије”, које су спровели ЦРТА и Ипсос Стратеџик Маркетинг, показали су да је једини политички ангажман у коме би учествовала већина грађана је гласање на изборима, док више од 90 процената грађана у последњих годину дана није предузело нити учествовало у било каквој акцији или иницијативи у вези са решавање неког проблема у њиховој локалној заједници.

Отворени парламент се залаже за транспарентан и отворен рад институција и повезивање грађана и народних посланика.

На сајту Отворени парламент, на којем се објављују говори народних посланика и резултати гласања, грађани могу да прате колико су народни посланици активни и како заступају интересе грађана.

Путем алата за јавну комуникација „Питајте посланике“ у претходном периоду постављено је 500 питања народним посланицима, а одговорено је на четвртину питања.

Генерална скупштина Уједнињенин нација је 2007. године донела је одлуку о проглашењу 15. септембра за Међународни дан демократије, позивајући све чланице, владине и невладине организације да убудуће тај дан обелажавају као дан борбе за остварење демократских идеала.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thoughts on “Међународни дан демократије

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy