Међународни дан дјетета: У Црној Гори 15.000 дјеце живи у сиромаштву
1 min readМеђународни дан дјетета је установљен у знак сјећања на 1. јун 1925. године, када су се истовремено на два краја свијета десили веома важни догађаји. Тога дана је у Женеви одржана Свјетска конференција за добробит дјеце, а истовремено је кинески главни конзул у Сан Франциску окупио кинеску сирочад како би прославили фестивал змајева-бродова.
Уобичајено је да се на овај дан говори о правима дјеце и њиховој добробити, као и да се организују дешавања намењена дјеци.
Међународни дан детета Црна Гора дочекује са више од 15.000 дјеце које живе у сиромаштву( Прва студија о сиромаштву дјеце рађена 2011 . УНИЦЕФ .), новијих података немамо на жалост, оцијенили су из Банке хране.
„Имајући у виду повећање цијена, ескалацију сиве економије и повећање стопе незапослености, реално је очекивати да се број дјеце која живе у сиромаштву додатно повећао“, поручено је из иве НВО и наглашено:
„Банка хране у свакодневним активностима уочава да су посебно угрожена дјеца у породицама са једним родитељем , вишечлане породице као и породице које имају чланове да инвалидитетом“.
По њиховој процјени материјално обезбјеђење породице не може да покрије 50 одсто елементарних потреба и не омогућава родитељима да дјецу извуку из сиромаштва .
„Осим корисника социјалне помоћи право на дјечији додатак треба да припада дјеци (основношколског и средњошколског узраста) родитеља који не остварују приход ни по ком основу, а налазе се на евиденцији незапослених према усвојеним измјенама Закона о социјалној и дјечијој заштити“, поручили су из Банке хране.
„Зашто се још увијек чека на примјену одредби овог закона изласаног крајем септембра 2016. год?
Увећањем дјечијег додатка(прије годину дана ) за дјецу кориснике МОП-а за 20 одсто (па сада износи 23 евра), а могу да га користе максимално троје дјеце у породици није се много поправио материјални положај дјеце.
Висину дјечијег додатка требала би прилагодити стварним мјесечним потребама дјеце у Црној Гори“, саопштили су из Банке хране и закључили:
„Дјечији додатак је слика социјалног статуса дјеце и породице у Црној Гори.
Сиромаштво, глад, насиље међу дјецом, смањење дјечије смртности, доступност здравствене заштите свој дјеци, помоћ материнству и подршка породици само су нека од горућих питања друштва, које би државни органи Црне Горе потписнице Конвенције УН о правима дјетета, морали да ријеше.
Црне Горе скоро па уопште нема отворених дебата, расправа и приче у друштву на тему сиромаштва уопште, укључујући и дјечје сиромаштво“.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: