Међународни научни скуп ”Савремено државно–црквено право” од 12. до 14. октобра у Будви
1 min readПрепознавајући изузетан научни потенцијал, али и важну друштвену потребу научног приступа државно-црквеним односима, Институт за упоредно право из Београда и Митрополија црногорско-приморска, започели су 2015. године заједничко организовање међународних научних скупова које прати издавање зборника научних чланака.
Прва конференција под називом ”Религија, политика, право”, одржала се у Будви, а зборник произишао из њеног рада, по свом садржају, представља најшири оквир изучавања различитих правних, али и ванправних аспеката односа државе и цркве.
Након прве међународне конференције, блаженопочивши Митрополит др Амфилохије и проф. др Владимир Чоловић, директор Института, организовали су у Будви и други међународни научни скуп 2019. године, са ког је изишао зборник радова под насловом ”Државно-црквено право кроз вјекове”.
Овај зборник издат је у години значајног јубилеја – осам вијекова од аутокефалности Српске православне цркве. Ипак, ова конференција значајна је и по томе што се одржала у околностима најаве усвајања ретроградног и дискриминаторског према Српској православној цркви црногорског закона о слободи вјероисповијести, који је довео до вишемјесечних литија које су резултирале и првом демократском смјеном власти у Црној Гори. Зборник ”Државно-црквено право кроз вјекове”, био је у таквим условима скромни научни допринос конструктивном разријешавању дубоке друштвене и правне кризе у Црној Гори.
Сада већ традиционално, на четири године, а са благословом Његовог високопреосвештенства Митрополита црногорско–приморског, Институт за упоредно право и Митрополија црногорско-приморска организују и трећи међународни научни скуп.
И ова конференција одржаће се у Будви, од 12. до 14. октобра, под називом ”Савремено државно–црквено право”. Током међународног научног скупа излагаће своје научне радове безмало 60 аутора из чак 13 земаља Европе и свијета, а град Будва ће током та три дана бити домаћин неким од најеминентнијих свјетских стручњака из области државно-црквеног права, попут Герхарда Роберса, професора емеритуса Правног факултета у Триру, Силвија Ферарија, професора емеритуса Правног факултета у Милану, те проф. Елизабет Кларк са Биргам Јанг Универзитета у Сједињеним Америчким Државама.
Током конференције биће размотрена веома актуелна питања која се тичу односа државе и цркве у 21. вијеку и то из угла више различитих правних дисциплина. Тако ће бити ријечи о религији у сајбер простору и метаверзуму, као и о стандардима које у области слободе вјероисповијести развијају европски наднационални судови у Луксембургу и Стразбуру.
Такође, биће ријечи и о особеностима законског уређења односа државе и цркве у различитим државама, укључујући САД, СР Њемачку, Чешку Републику, Словачку, Мађарску, Румунију, Шведску, Италију, Грчку, Пољску, Турску, Србију и друге државе на простору бивше Југославије. У оквиру конференције, аутори ће анализирати и домашај примјене аутономног црквеног права, али и дјеловање уставних и редовних судова у материји слободе вјероисповијести. С тим у вези, посебно је значајно што ће током конференције бити истакнут и примјер неславног држања Уставног суда Црне Горе у процесу рушења Његошеве капеле на Ловћену, али и размотрени правни путеви који у савременом тренутку стоје на располагању у жељи да се она обнови.
Трећа и до сада најбројнија међународна научна конференција коју заједнички у Будви организују Институт за упоредно право из Београда и Митрополија црногорско–приморска значајан је допринос изградњи и популаризацији научне дисциплине државно–црквеног права на територији Црне Горе и шире, али представља и илустративан примјер до чега може довести сарадња Цркве и правне науке, на корист демократских и плуралистичких вриједности. Истовремено, овако реномиране конференције не би било могуће без значајне подршке града Будве, која уз фантастичну туристичку понуду, из године у годину, овим проширује и обим културних активности и садржаја, постајући на тај начин истинска пријестоница културе у овом дијелу Европе.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: