ИН4С

ИН4С портал

Међународном сарадњом до енергетске транзиције

1 min read

Фото: ЕПЦГ

Регионална сарадња и интеграција у европски енергетски систем кључни су кораци за будућност тог сектора, оцијенио је предсједник Одбора директора Електропривреде (ЕПЦГ), Милутин Ђукановић.

Он је на енергетској конференцији  South East Europe Green EPC, која је окупила кључне актере из области енергетике из региона Југоисточне Европе у четвртак у Букурешту, казао да само заједничким напорима можемо изградити одржив енергетски систем који ће бити темељен на чистим технологијама и сигурним енергетским ресурсима.

Из ЕПЦГ је саопштено да је конференција послужила као платформа за расправу о актуелним изазовима и могућностима у енергетској транзицији, с нагласком на развој зелених технологија, обновљиве изворе енергије, одрживост и регионалну сарадњу.

Ђукановић је истакао значај одрживог развоја црногорског енергетског сектора и његову трансформацију ка чистим изворима енергије. Он је навео да ЕПЦГ препознаје неопходност смањења емисија угљен-диоксида и диверсификације својих енергетских ресурса.

Посебан фокус у излагању био је на стратешким пројектима ЕПЦГ који укључују развој соларних и вјетропаркова, као и унапређење хидроенергетских капацитета те развој батеријских електро складишних система.

Ђукановић је рекао да је увјерен да ће међународна сарадња бити кључна за постизање циљева из области климатских промјена и енергетске ефикасности. Он је поздравио иницијативе попут Зеленог договора Европске уније, које ће помоћи земљама региона да убрзају процес декарбонизације.

Румунски министар енергетике, Себастиан Бурдуја, говорио је о постигнућима Румуније у процесу енергетске транзиције, укључујући интензивну изградњу капацитета за производњу електричне енергије из обновљивих извора, посебно из вјетра и сунца. Такође је подвукао да је Румунија усмјерена ка повећању енергетске сигурности и регионалном повезивању.

Бурдуја је нагласио важност сарадње на пројектима прекограничних енергетских интерконекција, чиме би земље региона повећале своју отпорност на енергетске кризе и осигурале стабилно снабдијевање енергијом. Он је истакао да су интегрисани енергетски системи кључни за убрзање транзиције ка чистим изворима енергије, те да се Румунија залаже за даљи развој ових иницијатива.

„Зелена енергија је будућност наше регије и планете. Улагање у обновљиве изворе и развој паметне енергетске инфраструктуре није само економска одлука, већ и морална обавеза према будућим генерацијама. Такође, веома смо посвећени рјешавању текућих питања у вези са разликом цијена електричне енергије између западних и источних држава ЕУ“, навео је Бурдуја.

Бурдуја и Ђукановић су сагласни око оцјене да је међународна сарадња од суштинског значаја за постизање циљева енергетске транзиције.

Они су оцијенили да је регион Југоисточне Европе суочен с многим изазовима, али и да има огромне потенцијале у смислу коришћења обновљивих извора енергије. Истакли су да је кључни приоритет изградња модерних енергетских инфраструктура које ће омогућити већу повезаност, сигурност снабдијевања и пуну интеграцију у европско тржиште енергије.

Они су, такође, истакли значај убрзавања свих стратешких пројеката, уз подршку међународних финансијских институција и Европске уније, како би се осигурало да земље региона буду активни учесници у глобалним енергетским токовима.

Конференција, у чијем раду су учествовали и представници енергртских и привредних субјеката из више европских држава, закључена је оцјеном да само кроз заједнички рад и партнерство регион може остварити пун потенцијал у транзицији ка чистој енергији.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *