ИН4С

ИН4С портал

Медојевић: Бриселски кишобран за црногорску мафију

1 min read
Предсједник Покрета за промјене и један од лидера Демократског фронта Небојша Медојевић оцијенио је да су се европске интеграције, у случају Црне Горе, претвориле у своју супротност.
nebojša medojević df pzp

Небојша Медојевић

Предсједник Покрета за промјене и један од лидера Демократског фронта Небојша Медојевић оцијенио је да су се европске интеграције, у случају Црне Горе, претвориле у своју супротност.

Он је навео да је Црна Гора постала ризично друштво, без политичког вођства и са системом који не функционише, а одговорност за такво стање сноси и Брисел.

Лидер ПзП је подсјетио да је предсједник Европске комисије Жан Клод Јункер приликом посјете земљама Западног Балкана рекао да „Европска унија није економски конгломерат, већ заједница која се брине за добробит грађана, а то је, прије свега, заједница вриједности“.

– Многи, од тада веома ријетких политичких лидера, деценијама смо вјеровали у магнетну привлачност ЕУ и њену снагу да покрене демократске, политичке, економске и институционалне реформе, тоталитарних држава насталих распадом комунистичке СФРЈ у рату и пљачки. Стално смо гледали у Брисел као адресу одакле ће стићи казна за корумпиране владајуће структуре, које углавном сачињавају бивши комунистички функционери и сарадници УДБА, навео је Медојевић.

Он је казао да је убјеђивао евроскептике у Црној Гори да су европске интеграције процес који ће неповратно промијенити тоталитарну структуру политичког система и довести до владавине права, поштовања људских права и слобода и до одрживе и ефективне демократије.

Данас је Црна Гора први будући кандидат за ЕУ. Отворили смо 30 поглавља у преговорима са ЕУ. На први поглед, земља је већ скоро потпуно спремна да постане члан ЕУ и да прихвати све европске тековине, тј. да формално испуни све критеријуме из Мастрихта. Према оцјенама експерета из ЕК, Црна Гора је, данас, ефективна демократија, избори су фер и слободни, институције су професионалне и деполитизоване, службе безбједности под демократском и цивилном контролом, поштују се и гарантују сва људска права и слободе, тржиште је ефикасно и конкурентно, монополи су дерегулисани, закони се примјењују неселективно, судије суде по закону и на основу доказа, медији су професионални и слободни. Шта онда није у реду са случајем европских интеграција у Црној Гори? Ситуација је сасвим другачија од оне коју можемо читати у извјештајима о напретку Црне Горе ка ЕУ, истакао је Медојевић.

Према његовим ријечима, што смо формално ближи чланству у ЕУ, све смо даљи од европских стандарда и критеријума из Копенхагена.

Подсјећам, на састанку Европског савјета у Копенхагену у јуну 1993. године, челници држава и влада Европске уније дефинисали су три критеријума које државе кандидати морају испунити прије примања у пуноправно чланство у ЕУ. То су – политички критеријуми: стабилност институција које осигуравају демократију, владавина права, поштовање људских и мањинских права и прихватање политичких циљева Уније; економски критеријуми – постојање ефикасне тржишне економије, као и способност тржишних субјеката да се носе с конкурентским притисцима и тржишним законитостима унутар Уније, и правни критеријуми: способност и обавеза усвајања цјелокупне правне тековине ЕУ и прихватање циљева политичке, економске и монетарне уније, казао је лидер ПзП.

Он је истакао да је криза у Црној Гори дубока, структурна и системска.

– У основи кризе је болесни, корумпирани, покварени, непродуктивни и нефункционални политички систем који је изграђен да штити владајућу политичку класу и њихове личне интересе. Бивша комунистичка странка је покушала да спроведе само економску транзицију, тј. промјену власништва, без реформи политичког система. Задржавајући старе односе из једнопартијског система између партије и институција система, спријечена је здрава политичка трансформација ка функционалној демократији, навео је Медојевић.

Тако је, додао је он, црногорска транзиција остала изолована од неопходних демократских, политичких промјена које представљају саму суштину транзиције.

– Задржавање контролних механизама једне партије над парламентом, полицијом, тужилаштвом, судовима, Универзитетом, синдикатима, спријечило је суштинске институционалне промјене и задржало нездрави амбијент заснован на култури партијске послушности и доминацији интереса партије над интересима друштва и грађана. Срастањем партија са мафијом, привремено је ојачана моћ система, али су истовремено посијане и клице смртоносне болести која ових дана пријети да разори систем, казао је Медојевић.

Према његовим ријечима, систем који није заснован на слободно израженој вољи грађана, на фер и демократским изборима, не може да обезбиједи одрживост и производи све веће и веће трошкове.

Систем је заснован на купопродајним уговорима између партије и бирача, који се обнавља пред сваке изборе, гдје је успостављена чврста корупционашка веза која се одржава све већим трошковима. Створио се паразитски систем који се одржава из дугова и кредита. Буџетски дефицит се покрива задуживањем по енормним каматама, јавни дуг расте, приватни сектор гомила своје дугове према банкама, држави, добављачима. Инострани инвеститори се повлаче, расте ризик земље и повећавају се камате на кредите. Економија стагнира, нема развоја, енормно се увећава број екстремно сиромашних. Ствара се нова класа лумпенпролетера која више нема ништа, па не може ништа ни да изгуби. Појачавају се социјалне тензије и расте ризик од конфликта, указао је Медојевић.

Влада, сматра он, и све институције су паралисане и не могу да обављају своју уставну улогу.

Систем се гаси. Држава не функционише. Свако дуже толерисање и игнорисање ове системске трулежи повећава ризик од конфликата на више нивоа. Социјални бунт, сукоби унутар служби, рат између нарко-картела, конфликти са иностраним инвеститорима и арбитраже, сукоби са опозицијом, сукоби мафије са остацима служби, тужилаштва и судова у случају неких кампања против криминала и корупције под притиском споља. Црна Гора је постала ризично друштво, без политичког вођства, са системом који не функционише. Да ли смо у овакво стање дошли, захваљујући ЕУ интеграцијама? Да ли је ово био план, казао је Медојевић.

Бокс: Расте ризик од конфликта

Медојевић је навео да владајућа класа, састављена од врхова режима, тајкуна и врхова мафије, гомила своје богатство и моћ и излаже се двоструком ризику.

– Унутар пирамиде моћи долази до сукоба између крупних играча, расте нетрпељивост. Мафија преузима све лукративне послове на Приморју и пере новац од дроге улагањем у некретнине и закупе плажа. На њиховом платном списку су многи шефови, начелници, инспектори у АНБ и полицији, тужиоци, судије, политичари, новинари, банкари. Мафија активно помаже ДПС да сачува власт, а заузврат ДПС штити њихове интересе и спречава хапшења и пресуде. Уз такво плодно тло и сервис државе, црногорска мафија постаје и регионални и глобални безбједносни проблем. Појачавају се тензије и расте ризик од конфликта, рекао је Медојевић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Медојевић: Бриселски кишобран за црногорску мафију

  1. Bravo mddojevicu …sta ce nam trula evropa…kakva crna gora takva je i eu…sve korumpirano ali kome ovo sto si divno napisao slijepom narodu…

  2. Одличан текст и изванредна анализа.
    Треба прозивати и критиковати Бриселску бирократију за омбањивање не само међународне него и наше јавности о успјешним демократским искорацима ове власти и убијању у појам опозиционих и критички настројених грађана Црне Горе.

  3. Zanima me da li ovaj što „lupa“ minus na prethodni komentar to radi zato što mu se komentar ne sviđa, što je njegovo pravo, ili zato što misli da to nije istina, uprkos činjenici da je to vidio čitav svijet?

  4. Medojeviću, kad bi na čelu Evropske komisije bio ozbiljan i kredibilan čovjek, a ne perverzni Junker koji naočigled cijelog svijeta hvata ili štipa Plenkovića za zadnjicu, možda bi bilo drugačije!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy