ИН4С

ИН4С портал

Медојевић: Директна демократија: Како заробљену државу вратити грађанима?

1 min read
"Механизми директне демократије оснажују партиципацију грађана у законодавном процесу и повећавају контролну функцију јавности на власт", истакао је лидер ПзП-а и члан Предсједништва ДФ-а Небојша Медојевић.
Medojević

Небојша Медојевић

„Црна Гора никада у својој историји није била демократска држава. Власт је увијек била узурпирана од појединаца и интересних група који су је злоупотребљавали против интереса народа и државе, а у циљу личног богаћења и неконтролисане моћи. Зато се Покрет за промјене снажно залаже за измјене Устава и увођење механизама директне демократије, помоћу којих би грађани могли, у складу са прописаним процедурама, да на слободном референдуму, провјеравају одлуке Владе и законе које усваја Скупштина Црне Горе, као и органи власти на локалном нивоу“, истакао је предсједник Покрета за промјене и члан Предсједништва Демократског фронта Небојша Медојевић у саопштењу достављеном нашој редакцији.

Како је навео, народу се мора вратити моћ одлучивања о важним питањима која битно утичу на њихова људска права и слободе, а коју је узурпирала власт.

Медојевић сматра да слободно изражавање воље грађана о важним питањима, на рефрендуму, треба да буде омогућено и на државном и на локалном нивоу,  и да би одлуке са референдума биле обавезујуће.

„На Скупштини ПзП, ове године у оквиру програмског документа „ПРВО ЦРНА ГОРА“иновирали смо наш политички програм и са залагањем за уставне промјене и увођење механизама директне демократије“, појаснио је.

Како је навео, у иницијативи за измјене и допуне Устава, ДФ је, између осталих важних захтјева, уврстио и механизам директне демократије и тако, како је истакао, доказао да је идеолошка и програмска авангарда на политичкој сцени, која баштини темељне вриједности демократије, суверености грађана и слободе.

„Чланом 45а у наш уставни и политички систем уводе се механизми директне, непосредне демократије, помоћу којих ће градјани моћи да преузму одговорност и изјасне се о одређеним важним питањима и прописима, која се тичу њихових права и интереса.

Ови чланом се дефинише факултативни референдум тј. изјашњавање грађана на референдуму о прописима усвојеним на државном и локалном нивоу.

Предлаже се нови члан 45а који гласи :

“1 Уколико 3% уписаних бирача упути захтјев, одржаће се гласање грађана на државном референдуму о :

• законима

• Уредбама и одлукама Владе

2. Уколико, 3% од уписаних бирача из те локалне самоуправе упути захтјев, одржаће се гласање грађана на локалном референдуму о:

• одлукама локалних скупштина и органа власти

3. Предлози који су поднијети на гласање народа путем референдума се прихватају ако их одобри већина оних који су гласали.

4. Прописи са државног и локалног нивоа, који не добију подршку бирача на државном и локалном референдуму, стављају се ван правне снаге”, појаснио је предсједник ПзП-а.

Како је  истакао, предложени механизми ће позитивно утицати на отварање партијских структура моћи и приморати Владу, Парламент и локалне органе власти да у току израде прописа, поведу рачуна и о ставовима грађана и шире јавности. „Позната је пракса актуелне власти да неке веома важне одлуке које директно задиру у интересе грађања, њихова права и слободе, доводе у питање систем вриједности заједнице, доноси са озбиљним дефицитом легитимитета , тј без неопходне подршке грађана“, навео је, додавши да предложени механизми директне демократије повећавају отвореност и транспаретност политичког процеса и повећавају одговорост политичке елите пред грађанима.

Овим механизама, појашњава, омогућава се већи политички активизам и на државном и на локалном нивоу, те значајно доприноси јачању медјусобне контроле и равнотеже моћи између органа власти, али и између власти и грађана.

Истовремено, додаје, кроз отварање оваквих процеса повећава се информисаност јавности и степен разумјевања ефеката одређених прописа на њихове права и интересе.

„Увођењем механизама директне демократије, које предлаже ДФ, грађани, њихова удружења, НВО, синдикати ће добити гарантовани уставни механизам за преиспитивање законских прописа, и одлука органа власти , како на националном тако и на локалном нивоу. Питања изградње мини ХЕ, концесија, еколошких жаришта, дивље градње, урбанистичког насиља, изградња војних база, наметања законских рјешења супротних позитивном систему вриједности, одлуке о ангажовању наших војника ван ЦГ, разне спољно-политичке одлуке Владе, задузивања Владе и општина, одлуке о приватизацији анционалних ресурса и све оно што угрожава права и интересе грађана, моћи ће бити предмет изјашњавања грађана на рефередумима“, појашњава Медојевић.

„Овакво отварање политичког процеса повећава и одговорност власти у писању прописа у правцу заштите јавног интереса, јер увијек постоји уставна могућност да грађани путем референдума могу ставити ван правне снаге било који пропис или одлуку коју не подржавају.

Механизми директне демократије оснажују партиципацију грађана у законодавном процесу и повећавају контролну функцију јавности на власт. Директна демократија смањује подјеле у друштву и нуди мирне и политичке механизме за превазилажење дубоких подјела и антагонизама, које у случају Црне Горе, представљају једну од највећих баријера за развој и просперитет друштва. Неповјерење између власти и опозиције и између грађана и институција власти и државе, може довести до сукоба и нестабилности. Директна демократија је превентивни емханизма који помаже у рјешавању конфликата и позитивно утиче на мир и стабилност у земљи“, закључује Медојевић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

9 thoughts on “Медојевић: Директна демократија: Како заробљену државу вратити грађанима?

    1. Kravatasi imaju otvorene liste u programu partije ali rijeci o otvorenim listama ne progovaraju, oni su najveci lukavci koji bi da nas zarobe identicno kao dps.

  1. Какве су ово бедастоће мајко света!?

    Мички,виђи ,вратите,дајте,изборите се ,што год, Србима за право на двојно држављанство па ћемо лако за директне демократије и qрце палце.

    Само то и опраштамо ти во вијеки вјеков глас за дискриминатрски Устав .

  2. medo, dje si bio kad se glasao ustav koji je svo ovo zlo donio. Koje presudno podigao ruke I stao tad uz dps. A tek Srbima dugorocno steta to da ne ulazimo
    Cemu ovo sad , kad si ti bio I dao glas presudan kojim si otvorio put dps-u I masineriji za sve ovo. Dzabe ti sve ekskluzive,prorocanstva, vecina istina. Al u presudnom momentu sklopio si pakt s djavolom. To ostaje zapisano u istoriji, kao IZDAJA ne manja od pajoviceve,a da sad si dosa k,poznaniju prava I istine jesi. Al presudni glasovi su bili ka darkov I azrin, za spas dps,tako I tvoj za ustav koji je satra Srbe I posija sjeme zla u Crnoj Gori. Svi to znamo. Sad si uz Srbe jer te nece, zato propadamo zbog naivnih lidera I nezainteresovanosti da dodju na vlast. Kako rece Gojko brat! Srbi svoga posla!!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net