ИН4С

ИН4С портал

Медојевић: Кељменди финансирао врх ДПС-а и независност Црне Горе

1 min read

Nebojsa-Medojevic-527

Истицање да је Насер Кељменди шеф регионалног наркоклана до прије неколико година сматрано је нападом на државу, а доказе против њега нико од надлежних ни дан данас неће ни да погледа.

То је “Вијестима” рекао посланик и члан скупштинског Одбора за безбједност Небојша Мадојевић, коментаришући детаље косовске оптужнице против Кељмендија.

Комплетан досије Кељмендија отворио сам у парламенту још 2008. године, када сам дошао до аудио снимка, који говори о разговору једног полицајца, који је на захтјев једног високог оперативца Агенције за националну безбједност пустио Кељменди ја са 500 хиљада марака да настави пут према Подгорици”, рекао је Медојевић.

Он је тада, према писању медија, предао аудио снимак разговора полицајца и Кељмендија тадашњој врховној државној тужитељици Ранки Чарапић.

На снимку се могло чути да се Кељменди позвао на тадашњег шефа АНБ-а Душка Марковића и функционера тајне полиције Владету Ракочевића, након чега му је дозвољен пролаз.

Ипак, тужилаштво никада није ништа предузело поводом тога, нити испитало везе службеника АНБ-а и припадника клана Кељменди.

Чарапић је средином 2009. године казала да Медојевић није “рекао ништа спектакуларно, да би тужилаштво поступало по његовим оптужбама”.

Медојевић тврди да је тада имао податке који су указивали да је Кељменди један од водећих наркобосова региона, који је имао “значајну политичку и безбједносну заштиту од врха ДПС-а и дијела безбједносних служби”.

То се тада у ДПС-у и у АНБ-у доживљавало као напад на државу и блаћење Црне Горе”, казао је Медојевић.

Имао подршку АНБ-а и Владе Црне Горе

Додао је да су тадашње активности Одбора за безбједност показале да постоји читав низ индиција да је Кељменди имао подршку из АНБ-а.

Многи министри у Влади и функционери ДПС-а имали су партнерске односе са њим. Кељменди је то потврдио у телевизијском интервју за ТВ Вијести, када је казао да је активно учествовао у финансирању црногорске борбе за независност и да има јаке везе са ДПС-ом и разним структурама власти”, казао је Медојевић.

Он додаје да су АНБ, ДПС и Влада тада њега критиковали.

Naser Keljmendi

Оптужили су ме да угрожавам суверенитет Црне Горе, тако што прозивам угледне инвеститоре и пријатеље предсједника ДПС-а”, истакао је Медојевић.

Додао је да је било јасно да ће Кељменди бити ухапшен и да ће против њега бити поднијета оптужница, након што је предсједник САД-а ставио “катрел Кељменди” на црну листу.

Оно што је важно, а што има консеквенцу, јесте да у Црној Гори није покренут ниједан поступак против људи који су били логистика Насера Кељмендија ни у АНБ-у, ни у Управи полиције, ни у Влади, а ни у ДПС-у”, казао је Медојевић.

Истакао је да је постојала само “срамна нагодба” црногорског тужилаштва и Кељмендија, да га кривично не гоне због нелегалне градње у Улцињу.

“Плаћена је нека минимална казна на рачун дјечијег вртића, која је показала како се у Црној Гори процесуирају крупни нарко дилери”, рекао је Медојевић.

Додао је да је важна политичка консеквенца то што је Кељменди финансијски подржавао изборне кампање ДПС-а.

Политичко крило мафије

“То је још један доказ моје тврдње да је ДПС политичко крило мафије и да као такав представља кључну сметњу за развој демократије и евроатланских интеграције”, навео је он.

Док се ДПС не истисне из власти ништа неће бити промијењено. Нелогично је очекивати да ДПС крене сам против себе. Кељменди сигурно има озбиљне доказе како је финансирао врх ДПС-а, неке министре и неке људе из безбједносног сектора“, рекао је Медојевић.

milo i tači

Многи људи су и јавно говорили да су пријатељи са Насером Кељмендијем, да су се дружили са њим и да су имали постове у Црној Гори са њим, тако да толики степен утицаја организованог криминала преко ДПС-а на државне органе не даје никакву наду да ће било који државни орган урадити било шта, као што није процесуиран злочин ниједног наркоклана у Црној Гори”, рекао је он.

Медојевић тврди да је шуровање државе са Кељмендијем један од кључних разлога што Црна Гора није добила позивницу за НАТО, и што је неће добити.

“Има три или четири кључна разлога, а један од њих је управо чињеница да је званична црногорска администрација, безбједносне службе, Влада, локална власт у Улцињу и дјелимично у Бару подржавала једног таквог глобалног, транснационалног наркобоса. Ради се о низу доказа да је у суштини криза у Црној Гори у ствари веза ДПС-а са организованим криминалом домаћим и транснационалним”, објаснио је Медојевић.

Истакао је да је у прошлогодишњем извјештају ЕК регистровала да организовани криминал Има све већи уплив у јавни и приватни сектор у Црној Гори.

То значи да је регистрован политички утицај организованог криминала и не само што нијесмо добили позив за НАТО, него ја мислим да су угрожени преговори око поглавља 23 и 24, тако да долазимо до закључка даје ДПС вођен Ђукановићем и веза са организованим криминалом тренутно горећи безбједносно-економски, интеграциони проблем Црне Горе”, закључио је Медојевић.

Како криминал контролише медије

 Упитан како коментарише тврдње косовског тужилаштва о умијешаности бившег министра сигурности БиХ Фахрудина Радончића у ликвидацију сарајевског члана подземља Рамиза Делалића Ћеле 2007. године и везе са Кељмендијем, Медојевић је казао да су “сви они дио исте приче”.

tuzilac-radoncic-klanu-keljmendija-slika-94514

Радончић је кандидат на октобарским предсједничким изборима у БиХ, када ће у Приштини и почети суђење Кељмендију.

“Ја сам још 2008. имао све те податке и тада сам говорио да је то балканска конфедерација организованог криминала, јер је чињеница да је организовани криминал направио уплив у политичке партије и да је постао финансијер истих.

 „Да контролише неке медије, да је присутан као важан инвеститор у земљама региона, да контролише неке невладине организације, тужилаштво, безбједносне службе… САД то гледају као пријетњу својој безбједности и својим интересима јер Балкан постаје сметлиште разних транснационалних криминалних организација, а то је врло близу и прању новца и финансирању тероризма”, рекао је Медојевић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy