Медојевић: Неприхватљив постојећи положај радника

Небојша Медојевић
Радници у Црној Гори се данас сматрају највећим губитницима транзиционих и приватизационих процеса и њихов постојећи положај је неприхватљив, због чега је неопходна радикална промјена економског модела, оцијенио је предсједник Покрета за промјене (ПзП), Небојша Медојевић.
“ПзП се снажно залаже за радикалну промјену економског модела примитивног неолиберализма, заснованог на пљачки државних ресурса, монополима, експлоатацији природних и људских ресурса и доминацији интереса крупног капитала и њиховог приватног профита”, навео је Медојевић у саопштењу.
Он сматра да и радници у Црној Гори заједно са другима морају дићи главу и кренути у борбу за своја права, јер им нико од постојећих режимских ДПС тајкуна послодаваца, та права неће дати без борбе.
“Радници се са правом сматрају као највећи губитници транзиционих и приватизационих процеса који су по правилу били праћени доношењем врло рестриктивних законских рјешења која су до крајних граница умањивала радничка права. Све је то довело до тога да су се данас радници у Црној Гори нашли у неком полуробовласничком и најамничком положају”, рекао је Медојевић.
Црна Гора, како сматра, треба нови социјални пакт који ће утврдити основне принципе и вриједности које држава мора да штити. Право на рад и зараду са којом ће радник моћи да обезбиједи достојанствен живот своје породице мора бити темељ новог социјалног пакта државе, послодаваца и радника.
“ПзП се снажно залаже за проналажење одрживог компромиса између свијета рада и капитала из којег ће се изградити нова предузетничка култура свјесна да је суштина успјеха једне компаније одрживи баланс између доброг управљања и добро мотивисане радне снаге. Понижена, обесправљена, биједно плаћена, незаштићена радна снага не доприноси напретку ни пословања предузећа нити економије у цјелини”, рекао је Медојевић.
Зато ПзП, како је казао, позива све запослене у Црној Гори које послодавци понижавају, малтретирају, биједно плаћају, тјерају да раде под нељудским условима, не поштују њихову личност и угрожавају достојанство да се придруже њиховој борби за суштинске промјене економског модела.
Према његовим ријечима, радници у приватним фирмама су изложени бруталној експлоатацији.
“Не поштује се законска одредба о дужини радног времена, систематизација радних мјеста, школска спрема, нерадни дани, прековремено ангажовање и рад суботом и недјељом се не плаћа по увећаној вријендости бода, зараде касне и по више мјесеци, а неријетко се се исплаћују без плаћених пореза и доприноса”, казао је Медојевић.
Он је додао да дисциплинских поступака скоро и да нема, већ се непожељним радницима једноставно одмах даје отказ.
“Посебно тешка ситуација је код радника у трговинама, гдје послодавци намећу нехумане услове рада. Посебно јер тамо раде углавном жене, које морају да раде и тешке физичке послове, као што је утовар и истовар робе, морају читаво радно вријеме да проведу на ногама, немају слободне дане у складу са законом и раде за мизерне плате које се крећу од 200 ЕУР до 300 еура, на које врло често нијесу плаћени порези и доприноси”, рекао је Медојевић.
У највећим трговачким компанијама, како је казао, не постоје синдикати, а већ више од деценију не постоји грански колективни уговор, па су радници у трговини под свакодневним притиском отказа, без икакве заштите синдиката.
“Такође, прави хаос по питању запошљавања, радног статуса и права, влада у грађевинарству. Већина радника се ангажује на црно, без било каквих уговора о раду”, додао је Медојевић.
Он је навео да се плате у приватним фирмама не повећавају, већ су годинама на истом или нижем нивоу.
“Нови власници експлоатацијом запослених и смањивањем трошкова радне снаге компензују евентуалне лошије резултате пословања првенствено водећи рачуна о свом профиту. А профит послодаваца не може бити пречи од права радника на живот. Постојећи положај запослених је неприхватљив и са експлоатацијом радне снаге се мора престати”, рекао је Медојевић.
ПзП је припремио десет мјера која ће формулисати у виду законских рјешења чиме би се кренуло практично од мртве тачке у правцу побољшања врло тешког и незавидног положаја огромне већине радника у Црној Гори на чија је врата сиромаштво одавно закуцало.
“Данас имамо преко 125 хиљада грађана који живе испод доње линије сиромаштва, а велики број њих је близу те линије и питање је тренутка када ће се наћи испод те границе”, закључио је Медојевић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Врати српске мандате пичко распала.