ИН4С

ИН4С портал

Медојевић: Пропала емисија државних обвезница, пада повјерење инвеститора

Лидер Покрета за промјене и члан предсједништа Демократског фронта Небојша Медојевић казао је, да је Влада Црне Горе  пласирала емисију државних обвезница од 140 милиона евра на пет година, и каматом је три одсто, као и емисију обвезница од 50 милиона, на седам година са каматом од три и по одсто.
IN4S Medojevic Nebojsa PZP DF-10

Небојша Медојевић

Лидер Покрета за промјене и члан предсједништа Демократског фронта Небојша Медојевић казао је, да је Влада Црне Горе  пласирала емисију државних обвезница од 140 милиона евра на пет година, и каматом је три одсто, као и емисију обвезница од 50 милиона, на седам година са каматом од три и по одсто.

Резултат ове емисије је поражавајући. Од планиране емисије 190 милиона евра пласирано је мање од 75 милиона или 39,5%. Овакво мало интересовање инвеститора јасно показује да је повећан ризик земље и да је понуђена камата неприхватљиво ниска. Хаос који су Централна Банка и СДТ Катнић направили са блокадом рачуна и преузимањем управљања и стечајевима у Атлас Банци и ИБМ банци је одмах проузроковао забринутост инвеститора у правну сигурност њихових инвестиција“, наглашава Медојевић.

Према његовим ријечима, правна несигурност, корупција, политички утицај на регулатора тржишта главни су елементи у оцјени неекономских ризика улагања у неку земљу.

Приватна држава у којој одлуке о приватној својини и новцу депонената, клијената банака доносе приватна лица из привилеговане банке повезане са врхом режима представља изузетно ризичног емитента државних обвезница и камата која је предложена, не покрива ризике. Преузимање Атлас и ИБМ банке од стране СДТ и ЦБЦГ, блокада рачуна, отимање имовине банке, тајне незаконите исплате привилегованих депоненета, затврање кредита привилегованих клијенета, распродаја атрактивне имовине шаљу јасан сигнал инвестиционој јавности да Црна Гора није правна држава и да приватно власништво није заштићено„, нагласио је Медојевић.

Лидер ПзП каже да је то на финансијском тржишту сигнал да се озбиљни инвеститори повлаче и да се простор отвара за шпекуланте које су за већу камату спремни да ризикују свој новац, који је често из сумњивих извора .

„Да ли је овај пропаст емисије само кракторочни ефекат турбуленција на финансијском трзисту након акција СДТ и ЦБЦГ и очекивање већих камата или се ради о озбиљнијем структурном проблему показаће се врло брзо. Како ће Влада премостити недостајућих 115 мил ЕУР и под којим условима, остаје да се види. Ово је упозоравајући сигнал који указује на кризу ликвидности буџета и на губитак повјерења инвеститора. Да ли ће бити довољно новца за исплате зарада из буѕета за мјесец април или ће се Влада задуживати код комерацијалних банака са кракорочним овердрафт скупим кредитима остаје да се види“, каже Медојевић.

Наркономија има свој крај и увијек води ка банкроту

Такође, додаје да је упозоравао упорно у Скупштину да ЦБЦГ не обавља своју функцију контроле банака на законит начин и да финансијским системом, у суштини, управља власник Прве Банке који контролише и остале тзв. “институције система “.

Неконтролисана зеља за монополом и преузимањем свих профитабилних послова у држави довела је до структурних поремећаја који ће само убрзати суочавање са банкротом јавних финансија и државе, који је одлагана прањем огромне количине новца од шверца дроге, цигарета, оружја, нелегалног клађење и коцке. Сукоби зараћених кланова и фокус великих свјетских безбједносних агенција довели су до пада великих количина дроге и прилив новца од ове главне економске активности је драстично смањен, што одмах има своје ефекте на финансијске токове. Наркономија има свој крај и увијек води ка банкроту„, закључио је Медојевић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy