Медојевић тврди: Влада гура државу ка банкроту
1 min readВлада гура државу ка банкроту, повлачи паничне потезе и огромну потрошњу и нагомилану администрацију финансира новим задуживањем, оцијенио је посланик Демократског фронта, Небојша Медојевић.
Према његовим ријечима, црногорски јавни дуг није посљедица задуживања привреде нити финансирања профитабилних пројеката, већ чињенице да се буџетски дефицит годинама финансира задуживањем по екстремно високим каматама, које су скоро достизале и осам одсто.
„У међувремену, раст бруто домаћег производа (БДП) био је веома скроман од један до два одсто, с тим да смо 2009. имали пад од 11 одсто. Чињеница да је Црна Гора од 2006. повећала број запослених у државној управи 120 одсто, а број запослених у реалном сектору, индустрији, смањила 129 одсто, говори да су и структура црногорске привреде и структура буџетске потрошње главни разлог због чега ми у ДФ-у оцјењујемо већ годинама да Црна Гора клизи ка банкроту и да су ниво и структура јавног дуга неодрживи“, рекао је Медојевић агенцији МИНА.
Томе, како је казао, треба додати и дугове локалних самоуправа, које због партијског запошљавања пуне и повећавају бирократију партијским кадром, а све мање новца остаје за финансирање привреде и подршку оног сектора који једини ствара нову вриједност.
„И ако том додамо још 720 милиона еура ненеплативих потраживања пореске администрације од компанија у Црној Гори, а углавном се ради о великим тајкунима блиских режиму, долазимо до чињенице да је ДФ био у праву. Врло смо прецизно дијагностицирали основне узроке које воде црногорске јавне финансије према банкроту, а то је да се повећавао јавни сектор и државна администрација због политичких и изборних потреба Демократске партије социјалиста (ДПС) да се смањивао реални, приватни сектор и да је то довело до ове ситуације да се Црна Гора неконтролисано задужује“, навео је Медојевић.
Он је оцијенио да томе доприноси и хазардерски уговор са кинеском Еxим банком и на њега је, како је подсјетио, упозорио приликом расправе у Скупштини.
„На тај уговор сам први и једини упозорио када је о томе расправљано у парламенту јер су Црна Гора и Влада доведене у један колонијални веома ризичан положај чињеницом да тако велики кредит није уговорен у еурима, него доларима и да нико није покрио нити предвидио трошкове који ће настати због негативних курсних разлика и због чињенице да ће долар сигурно расти у односу на еуро“, казао је Медојевић.
Црногорски јавни дуг је, како сматра, неодржив и посљедица је погрешене економске политике коју Влада спроводи од 1998. године, а која је заснована на неолибералном концепту.
Према ријечима Медојевића, гдје год се примјењивао неолиберални концепт он је завршио истим сценариом – дужничким ропством, ескалацијом незапослености и сиромаштва и социјалним разликама које су на крају довеле до дестабилизације и разних врста социјалних и политичких сукоба у свим државама.
„Проблем је у томе што ми немамо развијен реални сектор и немамо конкурентска предузећа која су способна да извозе и то је разлика између два главна концепта ДПС-а и ДФ-а“, навео је Медојевић.
ДПС, како је додао, сматра да је задуживања ради покривања трошкова администрације и бирократије пожељно и добро, док је ДФ за продуктивно задуживање гдје су улаже у продуктивне секторе економије и инфрструктуру која ће мултипликовати ефекте домаћих ресурса, домаће радне снаге.
„Ништа се од тога не дешава и јасно је да Црна Гора клизи ка банкроту и да Влада нема рјешење, а не може га ни имати у оваквом моделу економског развоја. ДФ је једина опозициона и политичка структура у Црној Гори која нуди алтернативни модел, а то је да се неолиберални концепт замијени моделом државе благостања, да се држава активно врати у економију“, рекао је Медојевић.
У ДФ-у сматрају да због величине тржишта, а чињеница је да је Црна Гора мала земља, држава мора стално бити присутна како би кориговала штетне ефекте екстерних фактора који је погађају, било да се ради о глобалним кретањима курсева валута или неким другим кретањима у другим сферама економије.
„Држава мора снажно да се врати у привреду и да покрене један нови модел економског раста, а за то је потребна промјена владе и што се прије промијени ова влада прије ће се отворити могућност корјенитих дубоких економских реформи које морају да се посвете подршци привреде, отварању нових радних мјеста и рјешавању два кључна проблема црногорске економије, а то је незапосленост и слаб извоз“, навео је Медојевић.
Он је казао да би економска политика ДФ-а била орјентисана ка фаворизовању домаћих предузећа, ка отварању нових радних мјеста у домаћим предузећима која би била извозно орјентисана.
„За то имамо комплетно припремљен и механизам државне помоћи, развојне банке, отварање бизнис инкубатора, потпуно другу пореску политику. Наравно, та нова економска политика мора да смањи број запослених у државној администрацији, да је сведе на нормалну мјеру, да људи у државној администрацији буду запослени само у сегменту који обезбјеђује услуге грађанима и привреди, а не да буде резервоар за партијско запошљавање партија које на тај начин обезбјеђују изборе“, рекао је Медојевић.
Он се не слаже са оцјенама Централне банке да Црна Гора са оваквом структуром привреде и јавне потрошње може да издржи овако велики дуг.
То се, према његовим ријечима, види по каматама које држава плаћа и на краткорочне позајмице банака, по каматама које грађани и привреда плаћају банкама што заједно води до ситуације да се комплетна црногорска привреда суочава са огромном неликвидношћу, са смањењем привредне активности и повећањем сиве економије, односно са нерјешивом ситуацијом.
„Проблеми су настали у политичком сектору и морају се ту рјешавати, тако што ће на власт доћи политичка гарнитура која има рјешење и која може да промијени овај курс који неминовно води ка дужничком ропству, банкроту и огромном сиромаштву и незапослености“, закључио је Медојевић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

