Медведев: Укључивање Русије у сукоб у Јужној Осетији спречило даље крвопролиће
1 min readОдлука Русије да се 2008. године укључи у сукоб на територији Јужне Осетије је допринела спречавању даљег крвопролића, рекао је заменик председника Савета безбедности Дмитриј Медведев у интервјуу за РТ.
„Да то нисмо урадили, да није било војног одговора, тамо би се наставили масакри и убиства“, казао је и објаснио да је до тог момента велики број људи већ страдао, „руски мировњаци су рањавани и убијани“.
„Русија није могла да оде без обрачуна“, истакао је.
Медведев је нагласио да од тада постоји трајни мир на територији Јужне Осетије и Абхазије, који Русија обезбеђује.
Како је раније рекао, одговорност за догађаје у Грузији, Јужној Осетији и Абхазији 2008. године носи тадашње грузијско руководство, али је за сукоб посебно одговоран бивши председник Михаил Сакашвили.
САД су провоцирале грузијски конфликт те 2008. године како би спречиле развој Русије, казао је он.
Подсетио је на телефонски разговор који се у јеку сукоба десио између њега и тадашњег америчког председника Џорџа Буша.
„Буш ми се жалио да амерички војници који се налазе на територији Грузије могу да страдају. Рекао сам му: ‘То је ваша лична неприлика. Немате разлога да се љутите, ако сте их тамо оставили'“, подсетио је Медведев.
Датум почетка сукоба 2008. године, као и датум признавања независности Абхазије и Јужне Осетије (од стране Русије), су од посебног значаја за становништво тих република, казао је.
„Тог 8. августа почео је сукоб изазван политиком и агресијом коју је грузијска страна предузела у то време и ми смо морали да одговоримо на те акције. Али 26. август је дан када су ове територије признате као субјекти међународног права“, рекао је он.
Између ових датума је прошло мало времена, али у до тада се десило много – Петодневни рат, притисак на Грузију да прихвати мир, разговори о томе шта даље и одлука председника Русије да призна независност тих две републике, казао је.
Одлука о признавању независности република издржала тест времена, додао је. Иако је одлука била неочекивана, међународној заједници је било јасно да је Русија принуђена да брани те две територије, да склопи споразум са њима, да тамо постави базе и да се залаже за њихове интересе, обезбеђујући мир и спокој људи који живе у овим земљама, закључио је.
Тај конфликт је, према речима Медведева, побудио руске власти да промене читаву војну стратегију Руске Федерације.
Јужна Осетија је прогласила независност од Грузије након распада СССР и кратког сукоба почетком деведесетих година, а њу је до данас признало пет држава чланица УН: Русија, Никарагва, Науру, Венецуела, Сириja.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Takođe, preksinoć prije ponoći je poginuo i američki pilot iz sastava mornaričke avijacije u borbenom avionu F/A -18D Hornet, blizu San Dijega i i vazdušne baze Miramar đe je 1986.g. snimljen čuveni film Top Gun , javlja specijalizovani list Stars and Stripes ,za vojna pitanja .