ИН4С

ИН4С портал

Меморандумска превара

1 min read

Џевад Галијашевић

Пише: Џевад Галијашевић

Како је пристанком на стратешку сарадњу са америчком компанијом, Босна и Херцеговина, своју наменску индустрију подредила ратним потребама Украјине?

Услови за испоруку оружја произведеног у БиХ створени су у децембру 2013. када је читаву муслиманску наменску индустрију „меморандумски“ преузела америчка компанија Howell Machine. Меморандум су, у име Владе ФБиХ, потписали премијер ФБиХ Нермин Никшић, министар енергије, рударства и индустрије Ердал Трхуљ те власник и председник компаније „Howell Machine Inc“, Давид Ховел.

Фото: Принтскрин https://eagleeyeexplore.com/sr/

Домаћа фабрика – страни управник

Министар се том приликом похвалио да је у протекле три године направљен значајан искорак у развоју наменске производње у ФБиХ чији је обим повећан са око 40 милиона КМ у 2010. на 160 до 200 милиона КМ, колико се очекује у 2013- што је, сумира, далеко испред планова утврђених стратегијом развоја наменске индустрије.

„Закључили смо да оним чиме тренутно располажемо достижемо свој максимум и да бисмо за нови искорак требали наћи стратешког партнера који ће донети нове технологије и нове начине управљања наменском индустријом“, истакао је Трхуљ и додао да је једно од решења и стратешко партнерство с компанијом „Howell Machine, Инц.“ Поменута компаније је у БиХ била присутна више од годину дана и имала потписане уговоре с предузећима „Игман“ д.д. Коњиц и „Унис Ginex“ д.д. Горажде.

Из министровог обраћања сазнали смо да Влада од овог уговора очекује повећање запослености у наменској индустрији, увођење нових технологија и НАТО-ових стандарда, док „Howell Machine, Инц.“примат даје профиту.

From the minister’s address, it was revealed that the Government expects this agreement to increase employment in the defense industry, introduce new technologies and NATO standards, while “Howell Machine, Inc.” prioritizes profit.

„Мислим да смо изабрали правог партнера, да ћемо добити нова тржишта и да ћемо убрзати увођење НАТО-ових технологија и НАТО-овог кодификацијског система, као и приближавање БиХ том савезу“, нагласио је Трхуљ.

„Хоwелл Мацхине, Инц.“, са сједиштем у Леwистону, држава Идахо, америчка је компанија која се бави производњом, развојем и прометом наоружања, војне опреме и других артикала одбрамбених технологија. На тржишту Босне и Херцеговине препозната је као највећи појединачни купац артикала из производних програма наменске индустрије Федерације БиХ.

Потписивању меморандума о „контроли и надзору“ над наменском индустријом у БиХ присуствовали су представници амбасаде САД-а у БиХ, Министарства сигурности БиХ, Министарства одбране БиХ, Министарства вањске трговине и економских односа БиХ-Сектора надлежног за издавање дозвола, Обавјештајно-сигурносне агенције БиХ, Владе ФБиХ, међународних организација и Федералне дирекције за наменску индустрију.

Америчка странпутица уместо легалног пута

Пред БиХ отворена је могућност кориштења услужне мреже преко које се њена наменска индуструја нашла у ланцу наоружања за потребе Америке. Упркос „сувереној вољи“ на коју се толико пута позивао министар одбране у БиХ, Зукан Хелез, Американци су, користећи наменску индустрију БиХ, наоружање слали на источни фронт.

Службено, међутим, Украјина није на попису земаља у које БиХ извози оружје и војну опрему будући да је пре десетак година на државном нивоу усвојена одлука о забрани продаје оружја Украјини а због познатих и јасних ставова представника Републике Српске у заједничким институцијама БиХ.

Но, ако не није могуће легалним путем, оружје и муниција из БиХ до Украјине стижу америчким странпутицама. Оружје произведено у БиХ извози се појединим чланицама НАТО-а уз пропратну „коригговану“ изјаву о крајњем кориснику а затим складишти у магацинима одакле се даље транспортује за Украјину. У околностима када Украјинци посрћу на фронту САД су појачале „канал подршке“.

То подразумева не само већи број наруџбина од творница из БиХ него и уклањање административних препрека за увоз сировина и репроматеријала за индустрију која постаје окосница извоза. Моралне дилеме код муслимана у Сарајеву не постоје док се политичке сумње код српског народа у БиХ покушавају ублажити фингираним извештајима о користи и приходу од трговине, иако Срби од тога немају ништа.

У надлежности министра

Практично, у очајању, Запад је препознао и Босну и Херцеговину као потенцијално корисну и од тада се многи показатељи мењају уз гласно понављање уобичајене фразе, како је наменска индустрија у БиХ већ деценијама, једна од окосница босанскохерцеговачке привреде. Упркос томе, или управо из тогразлога, та индустрије је стављена под контролу Министарства индустрије, енергетике и рударства у Влади муслиманско-хрватскефедерације, и искључиво министра муслимана.

Извоз оружја из БиХ у 2023.

Неко не говори истину

Чињеницу да постоје шумови у комуникацији између тела надлежних за праћење извоза наоружања и војне опреме из БиХ, те да су представе о обиму и путевима извоза у великој мери магловите, потврђује и одговор Вањскотрговинске коморе Босне и Херцеговине (ВТК) на упит једног магазина о количини, вредности и врсти наоружања и војне опреме извезене у ратом захваћене државе, Израел и Украјину.

У одговору се наводи да је “у првом полугодишта 2023. у Израел извезено експлозива за 1,2 милиона КМ, а у другом полугодишту није регистрован извоз наоружања и војне опреме из Босне и Херцеговине у Израел“. Навадени подаци у колизији су са онима које нуди Министарство о вредности а везано за издате извозне дозволе, а још више са показатељима којима оперише Управа за Индиректно Опорезивање.

Исто важи и за статистику ВТК – Вањско Трговинске Коморе БиХ о укупном прошлогодишњем извозу наменске индустрије, према којој је он износио 408.109.905 КМ, готово двоструко више него што је регистрирала Управа за индиректно опорезивање!?

Неслагања и опречне бројке везане су и за наоружање и војну опреме која из БиХ одлази на украјинско ратиште па се у мору контрадикторних тврдњи могу наћи и оне да Украјинци разарају градове у Русији гранатама произведним у БиХ или да се Украјинци од руских напада жестоко бране захваљујући оружју купљеним од произвођача из потпуно контролисане земље Босне и Херцеговине.

Снимак украјинског војника са „Претисовом“ гранатом у рукама у већем делу домаће, посебно јавности суседних земаља третиран је као несумњиви, крунски доказ да “БиХ наоружава Украјину“, иако су из сарајевске компаније, врло неуверљиво покушали демантовати тврдњама да се ради о фотомонтажи. Ипак, како показује евиденција УИО, која је у овом случају истоветна оној којом располаже Вањско Трговинска Комора БиХ, легалног извоза наоружања и војне опреме из БиХ у Украјину (нити у Русију) у 2023. није било, као ни претходне четири године. Директно не, али преко трећих страна и уз кршење свих прописа-јесте.

Извозне дестинације

Као главни купци наменске индустрије воде се САД ка којима иде више од четвртине укупне вредности извоза. Купци америчке компаније представљају се лажно као „америчко извозно тржиште“, иако је овде реч о посредничкој улози. Разумљиво, јер структура извезеног наоружања и војне опреме из БиХ, нити је потребна Америци нити је користи америчка војска.

Према подацима УИО, у 2023. Американцима смо продали револвера и пиштоља за 384.804,75 КМ, осталог ватреног оружја за 75.519,91 КМ, делова и прибора за ватрено оружје у вредности од 2.213.603,37 КМ, а минско-експлозивних средстава те њихових делова и војне муниције за чак 65.823.959,04 КМ. Показатељи ВТК БиХ, пак, кажу да је укупан извоз бх. наменске индустрије у САД лани достигао вриједност од 104.468.767 КМ.

Према евиденцији ВТК – Вањско Трговинске Коморе БиХ, мерено висином вредности наоружања и војне опреме увезеног из наше земље, амерички купци следе турске и бугарске компаније, са уделима од 11,87 и 10,55 посто, односно, вредностима увоза од 48.428.022 и 43.068.181 КМ. Са друге стране, из Управе за Индиректно Опорезивање прецизирају да су из БиХ, прошле године преко турских купаца извезена минско-експлозивна средства те њени делова и војна муниција укупно вредне 4.934.795,67 КМ. Револвери и пиштољи “теже“ симболичних 6.828,71 КМ, док је преко Бугарске пласирано војно оружје за 1.029.766,58 КМ, а минско-експлозивна средства, њихових делови и војна муниција за 36.145.833,42 КМ.

УИО је у 2023. регистровала извоз 112.602,10 килограма војног оружја (вредност 9.076.845,02 КМ), 1.862,34 килограма револвера и пиштоља (392.292,23 КМ), 2.653,41 килограма осталог ватреног оружја (192.934,51 КМ), 51.223,43 килограма делова и прибора за ватрено оружје (3.852.169,30 КМ), 4.923.942,22 килограма минско-експлозивних средстава, њихових делова и војне муниције (227.630.062,13 КМ).

Питање које се намеће након увида у неусклађене извештаје Министарства трговине БиХ, ВТК и УИО јесте да ли је Турској, Бугарској или САД потребно било шта од набројаног наоружања. Очито да није. Међутим, наведено наоружање задовољава потребе Украјине о чему сведоче и снимци са фронта као доказни материјал да политичко Сарајево и муслимани у БиХ нису остали изван овог ратног сукоба као што нису и из сукоба у Сирији, Либији и Ираку.

У овој причи нема невиних

Према подацима Вањскотрговинске коморе БиХ, покривеност бх. увоза извозом у области наменске индустрије лани је износила изузетно високих 493,22 посто. Током 2023. ВТК је забележила увоз наоружања и војне опреме у БиХ вредан 82.743.973 КМ, од чега се чак 34.409.839 КМ или 41,59 посто односи на Србију.

Управа за индиректно опрезивање истовремено је регистровала увоз наоружања и војне опреме укупне вредности 24.498.291,30 КМ, у којој су доминирале бомбе, гранате и остала минско-експлозивна средства из Србије (4.290.057,09 КМ) и Египта (3.307.684,93 КМ) те остало ватрено оружје из Турске (2.849.784,01 КМ ).

У јануару 2024. године Управа за индиректно опорезивање БиХ регистрирала је извоз наоружања и војне опреме укупно вриједан 12.285.647,78 КМ, а махом се радило о минско-експлозивним средствима (12.255.096,15 КМ) углавном пласираним на тржишта Словачке (9.314.742,09 КМ) и Пољске (1.605.860,71 КМ ).Истог месеца БиХ је на увоз наоружања и војне опреме потрошила 3.386.235,39 КМ, првенствено купујући чешко војно оружје (1.069.464,74 КМ) те србијанска минско-експлозивна средства (993.001,79 КМ).

Да ли након упоредне анализе званичних података институција у БиХ који се међусобно искључују остаје простор за упитаност има ли у причи о извозу наоружања у Украјини-невиних?

Извор: https://eagleeyeexplore.com/sr/

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Меморандумска превара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *