МЕПГ обиљежава Свјетски дан мочварних земљишта
1 min readСаопштење преносимо у цјелости:
И ове године, 02. фебруара, Министарство обиљежава Свјетски дан мочварних станишта како би се подигла свијест о њиховом значају.
У оквиру овогодишње теме “Дјеловати за мочварна станишта значи дјеловати за човјека и природу”, Црна Гора ће се у оквиру препорука Рамсарске конвенције фокусирати на вредновање, управљање и обнављање мочварних станишта.
• Вредновање мочварних станишта
Рамсарска конвенција је уврстила три подручја на попис мочварних станишта од међународног значаја која је Црна Гора до сада кандидовала: Скадарско језеро, Тиватска солила и Улцињску солану. Међу њима, посљедње уписано на Рамсарској листи, 2019. године је Улцињска солана, након што је Скупштина општине Улцињ прогласила Улцињску солану парком природе. Улцињска солана, уз своје природне и културне вриједности, омогућава развој привредне дјелатности у виду производње соли, као и туристичке понуде.
• Управљање рамсарским подручјима
Док Национални парк „Скадарско језеро” и посебни резерват природе „Тиватска солила” имају успостављену управљачку структуру, за Парк природе „Улцињска солана” овај процес је у току. Наше Министарство је у сарадњи са Амбасадом СР Њемачке и њемачким Друштвом за међународну сарадњу (ГИЗ), ангажовало експерта који пружа подршку Општини Улцињ у дефинисању оптималног модела управљања овим Парком природе, као и у имплементацији мјера заштите овог подручја.
• Обнова мочварних станишта
Као приоритетни елемент за обнову мочварног станишта у Парку природе „Улцињска солана“ је поновно успостављање тока воде унутар солане, што је истовремено предуслов за обнову производње соли.
Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма ће се и даље залагати за испуњавање препорука и обавеза које произилазе из Рамсарске конвенције и дјеловати у циљу очувања мочварних станишта, једним од најпродуктивнијих екосистема на свијету.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: