Меркелова: Русија нам је потребна
1 min readНемачка канцеларка Ангела Меркел изјавила је данас да се Русија протеклих година сигурно није „приближила представама“ које су заједничке за Групу седам индустријски најразвијенијих земаља (Г7), али да је она важан партнер и да је њено учешће потребно у многим форматима.„Када је Русија примљена, мислило се да можда ипак има више тога заједничког, управо имајући у виду њен труд у области одбране, мислим притом на партнерство НАТО-а и Русије“, рекла је Меркелова уочи самита Г7, одговарајући на питање да ли Русија припада „тој заједници вредности“.
Меркелова је казала да, међутим, Русија остаје важан партнер у другим форматима — Нормандијском, у ком представници Немачке, Француске, Украјине и Русије дискутују о кризи у Украјини, као и у Групи П5+1 (пет сталних чланица Савета безбедности и Немачка) која разговара о иранском нуклеарном програму.
„И код тражења решења за сиријски грађански рат хоћемо и морамо да укључимо Русију. Русија нам је потребна. Желим само да подсетим: уклањање хемијског оружја из Сирије успело је само уз помоћ Русије. Дакле, ми ћемо такође разговарати о томе у шта ћемо укључити и Русију“, рекла је немачка канцеларка у интервјуу за „Дојче веле“.
На питање да ли је Г7 још у складу са временом, будући да би требало да окупља економски најјаче земље, а када се погледају Италија, Француска и Канада — то више није тачно, Меркелова је рекла да Група окупља демократске државе које деле исте вредности и да су то државе „које су, упркос свему, и економски још увек врло важне“.
„Али, потребан нам је комплементарно и формат Г20. Ту су земље с потпуно различитим друштвеним системима, али заиста велике економске силе. Међутим, Г7 је слободнија, интензивнија размена мишљења, осим тога, одређена је државним поретком — демократијом“, додала је она.
На констатацију новинара да се од самита у Немачкој много очекује, Меркелова је рекла да је важно да седам шефова држава разговарају, и то о важним темама, да би се знало где постоје разлике, а где заједнички ставови.
„Мислим би било добро када бисмо нешто конкретније одговоре добили управо на питање: Како убудуће реаговати на епидемије и пандемије“, навела је немачка канцеларка, додајући да међународна заједница није добро реаговала када је избила ебола и активирала се прекасно и деловала нејединствено.
После новинарске констатације о појави кризе евра, „арапског пролећа“, рата у Сирији, терора Исламске државе и кризе у Украјини, Меркелова је, осврћући се на самит Групе осам (Г8), у којој је уз „седморку“ и Русија, одржан пре осам година такође у Немачкој, казала да се у међувремену догодила велика међународна финансијска и економска криза која је много тога променила.
„Глобална економска ситуација данас је обележена политиком врло ниских камата. Тиме је делимично сигурно подстакнут и привредни раст, али ми ћемо се, такође, наћи пред задатком како да опет изађемо из тога. У међувремену, имамо пуно боље регулисање банака“, казала је председница немачке Владе.
На питање да ли Грчка тренутно баца у други план све друге велике економске проблеме, Меркелова је рекла да не верује.
„Наравно да ћемо у контексту светске економије разговарати и о ситуацији у еврозони. И сигурно ћемо разговарати о томе које смо проблеме решили. Моћи ћемо да кажемо да је Ирска, која је исто имала програм штедње, данас земља с највећим растом, да економије у Португалији и Шпанији расту. А онда ћемо разговарати и о Грчкој. Али, то заиста није главна тема“, рекла је немачка канцеларка.
Према речима Меркелове, постоји одређени континуитет тема „којима се бавимо на Г7 или смо се бавили на Г8“, а свако има своја тематска тежишта. Немачкој је питање заштите климе увек било и јесте и даље важно.
„Ту су и нове теме, на пример здравље“, казала је немачка канцеларка, изражавајући задовољство због тога што ће Немачка бити домаћин самита.
Самит се одржава 7. и 8. јуна у суперлуксузном хотелу „Дворац Елмау“ поред варошице Клаис недалеко од Гармиш-Партенкирхена.
Теме самита су спољна, безбедносна и развојна политика; заштита мора и природних ресурса, болести сиромаштва, трговински стандарди, јачање положаја жена и сигурност у снабдевању енергијом, а уз Меркелову, учествоваће премијери Италије, Јапана, Канаде и Велике Британије — Матео Ренци, Шинзо Абе, Стивен Харпер и Дејвид Камерон, као и председници САД и Француске — Барак Обама и Франсоа Оланд, и представници Европске уније Доналд Туск и Жан-Клод Јункер.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Markelova potpuno trezveno razmišlja.
Sjećam se nekih naših političara koji su tvrdili da nam sankcije ništa ne mogu i da će nas one samo ojačati. Uprkos očiglednim posledicama neki naši političari bi i dalje da prkose cijelom svijetu. Neka što bi ti poitičari i dalje prkosili (oni imaju sakrivene interese) nego ih u tome podržava povelik broj CG stanovništva. To je najbolji pokazatelj inteligencije jednog naroda.