ИН4С

ИН4С портал

Меркелова трага за коалицијом

1 min read

Angela Merkel, Joachim SauerАнгела Меркел започела је јуче покушаје да ривале са центра левице убеди да треба да остану на власти, дан пошто су њени конзервативци остварили најбољи изборни резултат у готово две деценије али нису успели да добију апсолутну већину, јавља Ројтерс.

Чак и политички противници канцеларке признају да је она велики победник првих немачких избора после избијања кризе еврозоне 2010, која је ћерку источнонемачког пастора избацила на место доминантног европског лидера.

Али, иако је конзервативце довела до најбољег резултата од 1990, освојених 41,5 одсто гласова их за само пет посланичких места дели од апсолутне парламентарне већине, па Меркелова нема времена за славље.

„Ми смо, наравно, спремни на разговоре и већ сам имала почетне контакте са председником СПД-а (социјалдемократа), који каже да СПД мора прво да у петак одржи састанак свог руководства“, рекла је Меркелова на конференцији за штампу додајући да не искључује разговоре и са другим потенцијалним коалиционим партнерима.

Њени ривали из СПД-а пажљиво су се припремали за разговоре о понављању велике коалиције коју је Меркелова водила 2005–2009, која је била од користи њеном првом мандату али је СПД коштала губитка милиона гласова левице.

„Биће то изузетно дуг пут“, изјавио је Ралф Штегнер, шеф левог крила СПД-а које има највеће резерве да њихова странка постане млађи партнер савезу Меркелове Хришћанско-демократске уније (ЦДУ) и сестринске баварске Хришћанско-социјалне уније (ЦСУ).

СПД, странка 150 година дуге традиције, јесте завршила скромно са другим најгорим резултатом у послератној историји, али они знају да ће Меркелова морати да покуца на њихова врата пошто њен досадашњи коалициони партнер, Слободне демократе (ФДП), није успео да уђе у Бундестаг.

У немачкој политици, у којој је само један послератни канцелар добио апсолутну већину – конзервативац Конрад Аденауер 1957. – сложено прављење коалиције је клетва политичарима али ретко ко је боље правио консензусе од Меркелове.

Њено смирено вођење земље кроз кризу евра ојачало је њен статус као „Мути“ (мајке) нације, иако је током свих гласања о помоћи земљама погођеним дужничком кризом рачунала на подршку СПД-а и странке Зелених.

Испитивања јавног мњења показују да већина немачких бирача прижељкује нову велику коалицију, баш као и партнери Немачке у зони евра који се надају да ће СПД ублажити канцеларкину политику ригорозне штедње.

Евро и немачке државне обвезнице јуче су ојачали јер инвеститори очекују наставак опрезног приступа Берлина европској кризи. Али, континуитет би могао да има високу цену по Меркелову, што се тиче места у кабинету и опште политике.

СПД се током кампање залагао за утврђивање гарантоване минималне зараде и за повећање пореза богатима. Могао би да тражи министарство финансија – што би значило одлазак 71-годишњег Волфганга Шојблеа – или да инсистира на ресорима спољних послова или рада.

„Неће бити брзог формирања владе“, каже извор из СПД-а. „Партија ће покушати да повиси цену.“

После избора који су танку нумеричку већину дали левичарској опозицији, СПД и Зелени могли би да се нађу под притиском да преиспитају историјски табу против удруживања са Левицом, странком наследника источнонемачких комуниста који су подигли Берлински зид а и данас инспиришу неповерење упркос освојених 8,5 одсто гласова.

Уколико Меркелова и председник СПД-а Сигмар Габријел не успеју да се договоре око коалиције, она би могла да се окрене Зеленима.

Многе прогресивније присталице ЦДУ подржавају тзв. црно-зелену коалицију. Конзервативни крило ЦДУ међутим нема симпатија за странку пацифиста и екологиста која води кампању за подизање пореза богатима.

Зелени, разочарани резултатом од 8,4 одсто гласова, такође би могли да се уплаше такве коалиције.

„Можда нећемо наћи никог ко било шта жели са нама“, рекла је Меркелова уз осмех у недељу увече.

То би је приморало да створи мањинску владу – што је мало вероватно – или би председник Јоаким Гаук морао да распише нове изборе, што се у послератној Немачкој никада није догодило.

За сада Ангела Меркел је међу ретким европским лидерима која је преживела европску кризу: 19 њених колега је изгубило посао.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *