ИН4С

ИН4С портал

Ми знамо ко смо: Срби-„извањци“ градили и обликовали српску државу Црну Гору

1 min read
Њихов несебични ангажман, огледа се у покретању часописа, руковођењу министарствима, унапређењем црногорског здравства, помагању црногорским владарима у институционалној изградњи и друштвеном прогресу мале и сиромашне српске државе.

Дјелић плејаде великана, који су задужили српство и српску Црну Гору

На данашњи дан, 20. фебруара 1908. умро је писац Симо Матавуљ, члан Српске краљевске академије, један од најистакнутијих представника српског реализма. Писао је богатим и сочним језиком приповијетке из црногорског, далматинског и београдског живота, романе и драме. У дјелима из завичајног приморског живота исказао је велики дар посматрања, живописног сликања средине и људи, с потресним свједочанствима патњи православних Срба у Загори и Далмацији и њиховом опирању агресивним настојањима Римокатоличке цркве да им наметне туђу вјеру. Преводио је француске писце Ги де Мопасана, Емила Золу, Жана Молијера. Дјела: романи „Бакоња фра Брне“, „Ускок“, збирке приповиједака „Из приморског живота“, „С мора и планине“, „Београдске приче“.

Подсјећамо на текст организације „Ми знамо ко смо“:

У најскорије вријеме жалосна доктрина устаљене србофобије диктира и манир да се различите изјаве нецрногорских Срба означавају и доживљавају као нека врста напада на црногорску државност, уз често суспендовање права овим људима да уопште и говоре о Црној Гори (а крајњи, и најрадикалнији примјери oвакве несрећне праксе, дословне су забране уласка на територију наше земље).

Понекад се и међу црногорским Србима, дешавају мада повремени – али не и непримјетни – изливи псеудо-аутархичног мишљења, коме друга и другачија српска разматрања црногорских тема, у тој варљивој самодовољности, нису потребна.

Посматрајући како се, сасвим злонамјерно, историја старе црногорске државотворности, у погледу изградње институција, установа, државног апарата и његових аката, на концу и културе, своди искључиво на црногорски „хумани капитал“, стиче се утисак да у бившој црногорској монархији ништа није ни настајало изван четири нахије, те да су за њен развој заслужни само „рођени Црногорци“ – што, у својој основи, напросто није тачно.

Овај недобронамјерни, неправични, често и прорачунати покушај конструисања некакве сужене, ускоцрногорске поставке историје и прошлости, демантује примјер бројних еминентних, високообразованих, талентованих и значајних Срба, који су називани „извањцима“ – али не зато што су били изван народа, него јер су рођени и формирани изван Црне Горе – а који су, вођени родољубивим осјећајем, долазили у Црну Гору, градили, развијали и богатили њен културни, научни, просвјетни и привредни живот.

Њихов несебични ангажман, огледа се у покретању часописа, руковођењу министарствима, унапређењем црногорског здравства, помагању црногорским владарима у институционалној изградњи и друштвеном прогресу мале и сиромашне српске државе.

Подсјећајући на системску дискриминацију десетина хиљада савремених, обесправљених Срба извањаца у нашој држави, који се деценијама боре за статус држављанства, остављамо примјер једне другачије, отвореније и неупоредиво боље Црне Горе, која је Србе извањце прихватала, не само због општељудских начела, већ и да би настала и да би опстала. У том смислу, са циљем истрзања из заборава ове плејаде изванредних личности, навешћемо само неколико изузетних имена Срба извањаца који су дали немјерљив допринос свеукупном развоју некадашње Црне Горе:

• Сима Милутиновић Сарајлија (Сарајево, 1791 – Београд, 1847), српски пјесник и Његошев учитељ

• Димитрије Милаковић (Јасеница код Мостара, 1805 – Дрезден, 1858), српски филолог и историчар из Херцеговине, Његошев лични секретар (1831-1851), уредник првог црногорског часописа „Грлица“ (1835-1839), аутор првих црногорских школских приручника „Србског буквара ради учења младежи црквному и гражданскому читању“ (1836) и „Србске граматике састављене за црногорску младеж“ (1838).

Ђорђе Срдић (1820-1887), далматински Србин, аутор првих наставних планова и програма у Црној Гори, учитељ у Паштровићима и Ћелији Добрској, писар у Његошевој канцеларији.

• Милорад Медаковић (1824, Зрмања у Лици – 1897, Београд), српски историчар, дипломата и новинар, секретар и војвода књаза Данила, Његошев биограф, шеф црногорске делегације код руског цара Александра Трећег у доба признања независности 1878. и први црногорски фотограф.

• Љубомир П. Ненадовић (1826, Бранковина код Ваљева – 1895, Ваљево), српски књижевник, дипломата и министар просвјете, предсједник Друштва српске словесности, дугогодишњи гост књаза Николе.

• Јован Сундечић (Голињево код Ливна, 1825 – Котор, 1900), српски пјесник, свештеник и дипломата, секретар књаза Николе (1864-1874) и доживотни почасни секретар, утемељивач годишњака „Орлић“ (1865), оснивач и власник листа „Црногорац“ (1871) и првог црногорског књижевног часописа „Црногорка“ (1871), уредник „Просвјете“ (1892-1894), учесник бројних дипломатских активности, изасланик црногорске владе током склапања Конкордата у Риму (1886)

Валтазар Богишић (Цавтат, 1834 – Ријека, 1908), српски историчар права, правник и професор, министар правде Црне Горе, један од оснивача „Дружине за ослобођење и уједињење српско“ на Цетињу (1871), аутор Општег имовинског законика за Црну Гору (донесен на Благовијести 1888.)

• Симо Поповић (Товарник у Срему, 1846 – Улцињ, 1921), војвода, пјесник, преводилац и журналиста, црногорски политичар и државник, културни радник, утемељивач црногорског новинарства, лични секретар књаза Николе, министар просвјете (1896-1903), уредник „Црногорца“ и „Гласа Црногорца“, гувернер Црногорско-приморске области (15 година), члан Државног савјета и Уставног одбора;

• Јован Павловић (Сремски Карловци, 1843 – Цетиње, 1892), новинар и публициста, уредник Гласа Црногорца (1879-1885), директор Цетињске гимназије (1883-1885), министар просвјете и црквених дјела (1886-1892), утемељивач првог црногорског педагошког часописа „Просвјета“, оснивач прве цетињске и црногорске књижаре (1879), уредник „Зете“ и „Црногорке“, управник Државне штампарије, главни школски надзорник, предсједник одбора за подизање Зетског дома,

• Божо Новаковић (Задар, 1841 – Цетиње, 1908), далматински Србин, професор и директор цетињске гимназије и Богословије, предсједник Цетињске општине (1890-1894), заслужан за подизање градских паркова и уређење хортикултурних површина на Цетињу.

• Илија Беара (Задар, 1842 – Цетиње, 1887), далматински Србин, професор Цетињске богословије, професор француског, италијанског, грчког и латинског у Цетињској гимназији и њен директор, један од утемељивача Пољорпивредне школе у Даниловграду 1874. и фабрике „Бијелог мрса“ у Никшићу 1881.

• Јово Љепава (Мостар) наставник Цетињске гимназије (од 1889. до 1903. и од 1903. до 1908) и њен директор (1890-1892), наставник и ректор Богословске-учитељске школе (1903-1905), наставник Дјевојачког института „Царице Марије Александровне“, начелник министарства просвјете и црквених послова, помоћник митристра, школски ревизор, члан испитне Комисије за доквалификацију учитеља, уредник часописа, посланик за капетанију голијску у Народној скупштини од 1906. На Цетињу је предавао српски и руски језик и књижевности. Био је сарадник „Српског листа“ (Мостар), „Гласа Црногорца“, „Црногорке“, „Просвјете.“ Био је главни о одговорни уредник „Просвјете“ од 1875.до њеног гашења 1901. Био је један од иницијатора за подизање „Зетског дома“ (1884.) и глумац-аматер у Позоришном друштву. Учествовао је у књижевним сијелима, попут „Цетињских бесједа“, које је 1894.покренуо Валтазар Богишић; бавио се метеоролошким опсервацијама заједно са Филипом Јерговићем, био је један од утемељивача Цетињског клизачког друштва. Његова девиза била је : просвјетом – слободи.Учествовао је у Херцеговачком устанку и црногорско-турским ратовима, радећи на политичком зближавању Херцеговине и Црне Горе.

Стево Чутурило (Дабар код Оточца, 1846 – Нови Сад, 1939), српски педагог и писац, уредник Гласа Црногорца, реформатор наставе у црногорским основним школама, утемељивач Књажевско-реалне гимназије (данашње Цетињске гимназије) прве средње школе у Црној Гори (1880), аутор „Буквара за црногорске школе“ (1878), „Српског правописа за школску употребу“ (1884), и других педагошких дјела.

• Лаза Костић (Ковиљ, 1841 – Беч, 1910), српски пјесник, доктор правних наука, адвокат, новинар, драмски писац и естетичар, политички сарадник књаза Николе и уредник Гласа Црногорца (1891).

Симо Матавуљ (Шибеник, 1852-Београд, 1908), српски писац из Далмације, редовни члан Српске краљевске академије, наставник Цетињске гимназије, школски надзорник, уредник службених новина, наставник књажеве дјеце и хроничар црногорског живота.

• Нићифор Дучић (Требиње, 1832 – Београд, 1900), херцеговачки Србин, архимандрит, историчар и добровољачки командант, члан Српске краљевске академије и предсједник Српског ученог друштва, управник Народне библиотеке Србије (1880–1886), утемељивач Цетињске богословије и 10 црногорских школа;

Др Новица Ковачевић (Вилуси, 1861), син гатачког јунака Петка Ковачевића, школован на Војно-медицинској академији у Петрограду 1889; био је први црногорски санитетски официр и писац у области медицинских наука, утемељивач и начелник црногорског војног санитета и управитељ Војне штампарије на Цетињу.

• Јован Дречо (1846–1902), оснивач прве сталне јавне апотеке у Црној Гори (1880.)

• Др Стефан Гутовић, рођен у Горњим Бодежиштима код Гацка, био је први школовани зубни љекар и дјечији пулмолог у Црној Гутовић је докторирао 20.6.1899. на Медицинском факултету у Женеви, на тему „Бронхопнеумонија у дјеце“.

• Душан Вуксан (Медак у Лици, 1881 – Београд, 1944), српски историчар, професор српског и латинског језика у Цетињској гимназији (1910-1913), а потом, након Великог рата, њен директор, в.д.управника Државног музеја, просвјетни инспектор Зетске области и утемељивач часописа за науку и књижевност „Записи“ (1927), у којем је до 1941.године објавио скоро 4 500 докумената везаних за црногорску историју.

Милан Јовановић Батут ( Сремска Митровица, 1847 – Београд, 1940), српски љекар, професор и утемељивач Медицинског факултета у Београду. Током 1881-1882 организовао је црногорску санитетску службу. Био је управник Данилове болнице и први начелник тек основаног црногорског Санитета. Његов извјештај књазу Николи након стручно-научног медицинског путовања кроз Црну Гору (1882), представља први јавни медицински статистички документ у Црној Гори.

• Лујо Војновић (Сплит, 1864 – Загреб, 1951), српски правник, адвокат, историчар, дипломата и сенатор, гроф из старе племићке породице дубровачких Срба католика, човјек „са два српска двора“: секретар књаза Николе, црногорски министар правде Књажевине Црне Горе, њен опуномоћени посланик у Ватикану (1901-1903), учитељ и васпитач краљевића Александра Карађорђевића (1906), шеф Кабинета краља Николе (1912), делегат Црне Горе на Лондонској конференцији, на којој је, у име Црне Горе, потписао мир cа Турском 1913.

• Милан Костић (Сивац, 1839 – Бечеј, 1880), српски професор, теолог, преводилац, ректор Цетињске богословије, професор и надзорник црногорских школа, коаутор Устава Цетињске богословије, „народни светионичар“, аутор неколико уџбеника и приручника, наставних планова и програма, те иницијатор оснивања књижевног друштва „Црногорски борац“.

Ми знамо ко смо

Није црногорски ако није српски; илустрација: ИН4С

Прочитајте још:

Драгиња прчевито и на Отворени Балкан: То је друго име за Велику Србију!

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

5 thoughts on “Ми знамо ко смо: Срби-„извањци“ градили и обликовали српску државу Црну Гору

  1. HVALA ZA DIVAN TEKST I PODSJECANJE NA ZNAMENITE SRBE KOJI SU DOPRINIJELI SVAKOJAKOM RAZVOJU CRNE GORE KOJA JE U NJIHOVO VRIJEME BILA SRPSKA DRZAVA.TU JE I NOVAK KOVACEVIC,SIN CUVENOG PETKA KOVACEVICA,RODJAKA STOJANA KOVACEVICA IZ SRDJEVICA KOD GACKA…ODATLE SU MOJI PRECI OTISLI U SJEVEROISTOCNU BOSNU ,NA OBRONKE MAJEVICE.SLAVA SV.IGNJATIJE.DJED SOLUNSKI DOBROVOLJAC…PONOSNA NA SVOJE PORIJEKLO.

    3
    2
  2. У неутемељеним покушајима да се Црна Гора, Зета, која постоји од исконских времена, чак и тројанских и прије, у она времена Пелазга, прикаже као прћија млађе Србије и наводних Срба извањаца видан је очајнички покушак комунистичке дјеце који би опет да нам кроје судбину. Сви побројани у овом чланку су тамо стигли из Црне Горе, па према томе ова прича није истинита. Треба ли да побројим ко је од њих био масон? А шта ћемо са Немањићима, са Карађорђем, Хајдук Вељком, Вуком Караџићем, Бранковићима, Црнојевићима, Балшићима? Напишите, али истинито како је изгледала Србије прије насељења правим Србима, оним из своје постојбине Црне Горе? Ко су били њени становници? Данас они насељавају цијелу Шумадију, дио Јужне Србије, Моравски округ, насељавали су Косово и Метохију, па пишите до зоре. А не рачунам колонизацију послије Другог свјетског рата, то је друго.

    2
    3
  3. „Стево Чутурило (Дабар код Оточца, 1846 – Нови Сад, 1939), српски педагог и писац, уредник Гласа Црногорца, реформатор наставе у црногорским основним школама, утемељивач Књажевско-реалне гимназије (данашње Цетињске гимназије) прве средње школе у Црној Гори (1880), аутор „Буквара за црногорске школе“ (1878), „Српског правописа за школску употребу“ (1884), и других педагошких дјела“.

    Cim sam procitala ovaj naslov pomislila sam ovdje mora biti i moj deda Stevo. Jer, ako ga ne bude, mislim se, onda cu se pobuniti. Jer, velike su njegove zasluge na prosvjetiteljskom polju u Crnoj Gori. Ja sam, naime, potomak/potomkinja njegova. On je deda mome ocu, rodjeni brat ocevog rodjenog dede. I mi svi, uza i sira porodica, zovemo ga Deda. On i ja rodjeni smo na istom kucnom numeru (mada su se brojevi uveliko smanjili) i pored nekoliko zaraslih zidina i rusevina jos stoji kuca u kojoj sam rodjena ja, posljednja rodjena u toj kuci. Deda i ja dijelili smo isto dvoriste, isti slivnjak, Gaj, Strancice, Ogradu gornju i donju, Dolove mali i veliki. put do kuce od bilo kuda i cestu koja nas je sve odvela iz naseg Dabra u koji se nikad vise nismo vratili. Zadnji put bio je tamo 1939. Ubrzo je i umro. Imam i sliku ispred crkve Velike Gospoje, mjesne slave i zastitnice. Ja licno imam samo jednu njegovu knjigu Pedagogika, vise ni ne zelim imati, ali clanovi porodice po svijetu imaju. Njegov zivot na Cetinju na Dvoru i prijateljevanje sa KNjazom i zanimljivosti iz tog perioda su porodicno blago. Na zidovima manastira Cetinje stajala je nekad i njegova slika. Kazu da je sve to zamijenjeno novim „zasluznicima“. Na Cetinju skinuta, a na zidu kuce u Dabru (LIckom) i dan danas stoji Dedina slika. Prezivila oluju 1995. Neki ju je „branitelj“ gledao i ostavio na krevetu u sobi. Deda u gospodskom odijelu, sesir, maramica u dzepicu, staka, gospodska ucena bijela brada. Ta kuca nije spaljena jer je sluzila kao kasarna onima koji su je okupirali toga ljeta 1995.
    Dragi Deda, znas, ohrabrila sam se pisati o tebi i ja, tvoja krv, tvoja potomkinja, sto odavno zelim uraditi jer mi je odavno pun film onog Ukrajinca koji je naslijedio svu tvoju imovinu jer si ti, eto, bio ozenjem njegovom zenskom clanicom. Tata te je cesto, cesto spominjao, bio ponosan na tebe, i mi smo, ali on posebno. Odavno svi pocivaju u miru bozjem, jos samo ja i poneki jos iscitavamo o tebi po ovim internetskim bespucima. O koliko bi samo imala pisati o tebi, ali… Vjecna Ti Slava i hvala!

    9
    5

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy