Мицотакис: Грчка неће признати тзв. независност Косова, остајемо доследни том ставу
1 min readПремијер Грчке Кирјакос Мицотакис каже да је у Београд дошао како би Србији пружио подршку на европском путу. Поручује да Грчка неће признати самопроглашену независност Косова и Метохије, те да остаје доследна у том ставу.
Председник Александар Вучић захвалио на подршци територијалном интегритету Србије.
Након састанка са председником Србије Александром Вучићем, грчки премијер Кирјакос Мицотакис истакао је да Атина подржава дијалог Београда и Приштине, који се одвија под окриљем Европске уније.
Поручио је да Грчка остаје доследна ставу да не призна тзв. независност Косова и Метохије, те да очекује да ће две стране доћи до нормализације односа јер је то, истакао је, интерес не само Србије, већ целог региона.
„Што се тиче Косова и дијалога желим да будем јасан, став моје домовине се не мења. Али ми желимо да видимо нормализацију односа Београда и Приштине и зато подржавамо дијалог, као и напоре изасланика ЕУ Мирослава Лајчака. Желимо да се оствари један правно обавезујући споразум, који би био у интересу обе стране, и који би створио повољнију атмосферу сарадње на балканском полуострву„, поручио је Мицотакис на прес-конференцији.
Навео је да последњих месеци није виђен никакав напредак и додао да зна да се Александар Вучић обавезао и да жели да настави дијалог како би се пронашло праведно решење за овај проблем.
Када је реч о посети Београду, рекао је да је она радна, богата у темама, иако је кратка у времену.
„Очекујем да се убрзо одржи седница Високог савета за сарадњу Србије и Грчке, која је одложена због ванредне ситуације у Грчкој. Врло је значајна посета и председнице Републике Грчке, која је планирана за прве дане марта. Та и ова посета потврдиће да су Грчка и Србија две земље повезане, не само географијом, историјом, већ и вером и заједничком визијом европске будућности нашег региона“, рекао је Мицотакис.
Истакао је да Атина жели да види све престонице Западног Балкана у ЕУ, али пре свега Србију и Београд посебно. Поручио је и да се нада да ће у најкраћем року бити испуњени сви потребни критеријуми и да се Србија прикључи европској породици.
„Тако нешто је неопходно и хитно потребно за стабилност, мир, сарадњу и благостање у региону. Грчка зна врло добро, као и ви, колико су озбиљне реформе потребне за прикључење ЕУ. Поручио бих српском народу да вреди труда извршити такве реформе, јер се ради о реформама које су историјска инвестиција пошто воде земљу ка бољем животу“, рекао је Мицотакис.
Нагласио је да регионална сарадња води ка развоју и зато је ЕУ врло окренута ка прикључењу свих земаља региона.
„Све земље у нашем суседству сањају заједничку будућност“, истакао је грчки премијер.
Најавио је да ће у јуну, као као председавајући Савета за сарадњу Југоисточне Европе, угостити Вучића и друге лидере у Грчкој, где ће разговарати о даљем раду и активностима.
Поновио је да Грчка од 2013. подржава прикључење Западног Балкана ЕУ. У Београд је, каже, допутовао да подржи билатералне односе две земље, које су оставиле за собом тешка искушења пандемије.
„Србија је показала импозантан привредни развој и прошла је релативно благо по питању последица по привреду. И Грчка ће показати брз развој у односу на 2021. Имаћемо раст од 8,5 одсто. Очекујемо привредну сарадњу у свим секторима“, рекао је Мицотакис.
Обезбедити максималну енергетску безбедност
Нагласио је да је потребно посветити се повезивању у области енергетике, како би се обезбедила максимална енергетска безбедност.
„Зато желимо да постанемо енергетско чвориште и понудимо различите могућности диверзификације енергије. Гасна интерконекција између Србије и Бугарске биће ускоро завршена. Грчка ће брзо завршити терминал за течни гас у луци Александрополис. Сматрамо да је значајно и повезивање између Европе и Африке по питању електричне енергије“, објаснио је Мицотакис.
Председник Вучић се захвалио на принципијалном ставу Грчке и на доброј сарадњи. Навео је да је са грчким премијером разговарао и о европском путу Србије, али и о свим регионалним питањима.
„Желим да искажем посебну захвалност на подршци нашој земљи на европском путу. Замолио сам премијера Мицотакиса да Грчка настави да пружа подршку територијалном интегритету Републике Србије, као што ће Србија наставити да пружа подршку територијалном интегритету Грчке и на копну и на мору“, рекао је Вучић.
(Танјуг)
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Srbija ce imat more,preko Crne Gore,Rusiji more ne treba,ali pravda istorijska DA ,ojhaaaaaa…..
Hoćete li podržati onda vas dvojica i Ukrajinu u odbrani svoje teritorije,i povratku Krima i Donbasa,nasilno otcjepljenjih,u njen sastav?
Oni nijesu otcijepljeni nasilno, na Krimu je održan referendum o pripajanju Rusiji, na Kosmetu referendum o tzv.nezavisnosti nikada nije održan. Donbas je još uvijek u sastavu Ukrajine.
Ukrajna vrlo lako, bez ispaljenog metka i bez kapi krvi može da vrati Krim, a i da umiri Donbas i Lugansk. Treba da se ujedini sa Rusijom. To je jedini način, a i jedino rešenje za sve njene probleme. Vrlo jednostavno.