ИН4С

ИН4С портал

Микић: Податак о одласку 100 љекара, поразан за државу и оне који креирају здравствену политику

1 min read

Зоран Микић

Подаци Синдиката доктора медицине према којима је током посљедње четири године више од 100 љекара напустило здравствени систем Црне Горе поразни су и веома забрињавајући за друштво и грађане, саопштио је данас извршни директор Грађанског покрета УРА Зоран Микић.

Каже да ови подаци изгледају још поразније ако се упореде са стандардима ЕУ који прописују да је на 100 000 становника оптималан број љекара 335, док у нашем систему здравства ради око 220 љекара на 100 000 становника.

„Сваки одлазак специјалиста, посебно оних у чије школовање је држава улагала, за малу државу са ограниченим кадровским и технолошким ресурсима је велики губитак. Љекари доминантно одлазе због малих плата, лоших услова рада, лоше организације посла условљене недостатком норматива, али и лоших међуљудских односа којима доприносе поступци челних људи министарства здравља“, наводи Микић.

Подсјећа јавност да се министар здравља више од годину дана бавио опструкцијом рада Љекарске коморе, умјесто да је како каже „рјешавао лоше услове рада и неадекватне зараде медицинских радника и нагомилане проблеме у Клиничком центру“.

„Имајући у виду понашање актуелног министра и његових претходника не чуди нас да је по Европском здравственом потрошачком индексу (ЕХЦИ) здравствени систем у Црној Гори годинама међу посљедњима у Европи. Због све већег одласка љекара, лоших услова рада и неадекватних зарада медицинских радника јавни здравствени систем Црне Горе је годинама на апаратима“, тврди Микић.

Истиче да су систем здравства, до сада, одржавали управо љекари и друго медицинско особље својим пожртвованим радом и залагањем.

„Грађански покрет УРА је у јануару 2018. године представио програм реформе система здравства под називом „Здравство за све“. УРА се залаже да се издвајања за здравство са тренутних 5,00% БДП-а, повећају на 5,4% БДП-а за 2019. годину са циљем да се уз годишња пропорционална повећања у наредних 5 година издрвајања за здравство подигну до 6,8% БДП-а што је и минимална препорука Свјетске здравствене организације (СЗО/WХО)“, наводи Микић.

Додаје да ће се УРА залагати да стручност, знање, искуство и учинак морају бити најважнији принципи вредновања рада љекара.

„УРА се снажно залаже да се афирмише квалитет и количина рада љекара кроз обрачун зарада по капитацији, као и броју и квалитету пружених услуга љекара у примарној и секундарној здравственој заштити. Сматрамо да је неопходно хитно промијенити начин обрачуна плата љекарима и здравственим радницима на терцијарном нивоу (КЦЦГ) са циљем преласка на уговорне плате за љекаре специјалисте и здравствене раднике који имају најбоље индикаторе квалитета и резултата рада.

Локалне самоуправе морају се активније укључити у процес стварања услова, материјалних и статусних, како би најбољи љекари остајали у јавном здравственом систему. За то је потребно Законом утврдити надлежности локалних самоуправа у систему здравства кроз оснивање фондова и посебно финансирање здравствених услуга на територији локалних самоуправа“, закључује Микић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *