Милаковић објавио списак убијених Срба у Вуковару
1 min read
Вуковар; фото: patriot.rs
Замјеник градоначелника Вуковара из редова српске заједнице, Срђан Милаковић (ДСС), представио је данас списак са именима 42 „убијених или несталих вуковарских Срба у јуну, јулу и августу 1991”.
Милаковић је на тај начин одговорио на тврдње градоначелника Вуковара, Ивана Пенаве, да су све цивилне жртве у Вуковару посљедица великосрпске, четничке агресије, док је на најаве из градског ХДЗ-а како ће учинити све да се забрани ДСС поручио да никакве забране неће бити.
„Једна од тема које се намећу су и цивилне жртве из редова српске заједнице, а тема је одређена само у једноме смјеру, дакле да су и они жртве егзекутора из редова српског народа“, рекао је Милаковић, пренијела је Хина.
Такве тврдње, казао је на конференцији за новинаре, оспорава пописом српских жртава у периоду прије агресије на град и читањем имена особа које су, како је навео, биле убијене у кућама или на послу те им се губи сваки траг, или су им тијела пронађена у Дунаву, а неки су убијени и у властитим кућама.
„Када се некоме не свиђа што говоримо, онда се позива на забране”, одговорио је на најаве из Клуба ХДЗ-а у вуковарском Градском вијећу да ће предузети све правне радње како би се забранило дјеловање Демократског савеза Срба (ДСС), а тиме и, како кажу, учешће екстремних појединаца у обављању власти који су у својим изјавама покушали да изједначе жртву и великосрпског агресора, наводи и Танјуг.
Упитао је каква се то порука шаље ако се изабраним представницима српске заједнице брани да говоре у јавном простору или им се политичко дјеловање, па и обично уважавање, условљава одређеним ставовима, на пример, о рату или Олуји.
Нагласио је да до забране рада ДСС, што ће затражити вуковарски ХДЗ, неће доћи нити за то постоје икакви услови, а по питању личне сигурности због изнесених ставова „не зна шта да очекује, али увијек постоји опасност”.
Јучерашњу сједницу Градског вијећа, гдје је након најаве иницијативе за подизање споменика цивилним српским жртвама рата у Вуковару по националној основи заискрило између одборника ХДЗ-а и ДСС-а, Милаковић је оцијенио посљедицом ранијих догађаја – вуковарског протеста због неефикасности у процесуирању ратних злочина у Вуковару, обиљежавања Дана сећања на жртву Вуковара 1991. те недавних хапшење припадника српске заједнице, наводи Политика.
„Очигледно је да су тензије подигнуте, а политичка се сцена у Вуковару чини екстремном, што се одражава и на функционисање представника српске заједнице, па и моје”, рекао је и истакао да је он легално изабран представник српске заједнице и да заступа интересе како оних који су га бирали тако и оних који су гласали за друге кандидате из редова српске заједнице, али и оних „који не смију да изађу на изборе”.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

