ИН4С

ИН4С портал

Милан Обреновић на данашњи дан 1882. успоставио дипломатске односе са САД

1 min read
Србија и САД успоставиле су прве дипломатске односе на данањшњи дан 1882. године и од тада су Срби и Американци имали различите нивое сарадње, али и размимоилажења - од заједничке борбе и побједа у Првом и Другом свјетском рату до неспоразума и сукоба деведесетих година прошлог вијека.

Застава Србије и САД (Фото: Shutterstock)

Србија и САД успоставиле су прве дипломатске односе на данањшњи дан 1882. године и од тада су Срби и Американци имали различите нивое сарадње, али и размимоилажења – од заједничке борбе и побједа у Првом и Другом свјетском рату до неспоразума и сукоба деведесетих година прошлог вијека.

У Београду је 1882. године објављен споразум о успостављању дипломатских односа Србије и САД.

У Скупштини је прочитан указ кнеза Милана Обреновића о одобрењу Трговинског споразума и Конзуларне конвенције двије земље. Конвенција је штитила права грађана двије државе, што је посебно користило српским исељеницима у САД.

Споразум је обезбиједио грађанима двије земље слободан улаз, кретање и боравак на било ком дијелу територије друге земље и обављање послова уз личну и имовинску заштиту, на исти начин као и за грађане такозване најповлашћеније нације.

Од тада српско-амерички односи имали су различите, углавном добре, конотације све до краја 20. вијека, пише Н1.

Дана 28. јула 1918. на четврту годишњицу објаве рата Аустроугарске Србији, а у част пробоја Солунског фронта и храброг отпора Срба Аустроугарској, амерички предсједник Вудро Вилсон издао је саопштење америчком народу које је прочитано у црквама широм земље и објављено у скоро свим утицајним дневним новинама.

Српска застава тада је подигнута изнад Бијеле куће, као и свих зграда јавних институција у главном граду САД.

У Другом свјетском рату Срби и Американци нашли су се заједно у антихитлеровској коалицији.

Након рата, тадашња СФРЈ и САД имале су добре односе, а Вашингтон је био благонаклон према позицији Београда у свијету и ванблоковској политици. САД су дуго подржавале опстанак Југославије деведесетих година.

Међутим, након признања сецесије неких југословенских република, америчка политика се мијења, а политика тадашњег руководства Србије није више посматрана благонаклоно у Вашингтону.

На све то су се надовезале санкције СР Југославији и НАТО бомбардовање 1999. године, и признање једнострано проглашене независности Косова*.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Милан Обреновић на данашњи дан 1882. успоставио дипломатске односе са САД

  1. Лепо нас је средио генерал РАЈНХАРД ГЕЛЕН и осветио нам се у ХИТЛЕРОВО име за Први и Други Светски Рат.
    Генерал РАЈНХАРД ГЕЛЕН је успео од Америке да направи НАЦИСТИЧКУ ДУБОКУ ДРЖАВУ и ЕВРОПСКУ УНИЈУ, преко њих да окупи Хитлерове савезнике из Другог Светског Рата под једну заставу и изазове дуготрајни Хладни Рат. Као један од оснивача ЦИА-е и оснивач ЦИА-е за Европу као и БНД-а, спасао је хињаде нацистичких зликоваца од суђења за ратне злочине.
    Захваљујући Господу нашем Исусу Христу који нам је послао Владимира Владимировича Путина, нашем Светом Сави и Светом Василију Острошком, па им није успело да нас понизе до краја иако остаци ДУБОКЕ НАЦИСТИЧКЕ ДРЖАВЕ још увек мешетаре. Крајњи циљ им је да нас и биолошки униште, уз тешко понишавање мењајући нам историју, отимајући КиМ, отимајући нам нашу Цркву не само у Црној гори и Македонији већ и у свету што се најбоље види у дешавањима у Америци.
    Није ово први пут у нашој историји, преживећемо ми и овог пута.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *