Милановић: Хрватска је држава, а не птичји резерват
1 min readХрватски премијер Зоран Милановић изјавио је данас, у свом првом званичном реаговању на најаву Европске комисије да санкционисе Хрватску због непримењивања европских пописа, да је Хрватска држава, а не птичји резерват и да њом нико неће брисати под.
Премијер је апеловао на, како је казао, барем мало самопоштовања. Поновио је да неће попусти под притисцима ЕК, односно њене потпредседнице Вивијане Рединг за коју је рекао да на овом сукобу гради своју кампању за седми мандат у том телу ЕУ.
Рекао је да ће влада на наредној седници променити спорни закон о европском налогу за хапшење, колоквијално назван „Леx Перковић“, али да то неће бити на начин како жели ЕК, већ онако како је раније најављивао.
„Дакле, Хрватска ће европски налог за хапшење почети да примењује тек од 10. јула 2014. године. Свима који кажу да ће Хрватска изгубити новац из европских фондова кажем да то није тачно…Хрватска неће изгубити ни цента, а никакве штете нећемо претрпети, ни кад је у питању улазак у Шенген“, рекао је Милановић на заједничкој конференцији после сусрета са македонским колегом Николом Груевским који борави у посети Загребу.
Реч је о закону о европској потерници који је Хрватска изменила непосредно уочи прикључења Европској унији, а којим је предвиђено да се европска потерница не примењује на кривична дела почињена до почетка августа 2002. године. Тиме је Хрватска практично заштитила од изручења бившег високог функционера југословенске и хрватске тајне службе Јосипа Перковића. Немачка Перковића потражује због сумње да је учествовао у организацији убиства хрватског емигранта Стјепана Ђурековића 1983. године у Баварској.
Милановић је, како су пренели хрватски медији, указао и да је овде реч о поверењу додавши:
„Коме ће се овде веровати? Демократски изабраној влади у Републици Хрватској или некоме из ЕК ко иде по свој седми мандат?“, запитао је Милановић додавши да инсистирање на примени измењеног закона од половине јула наредне године није његово приватно мишљење него став комплетне владе.
Европска комисија је запретила да ће, уколико Хрватска не буде што пре променила спорни закон и почела његову примену, бити уведене санкције, али није прецизирано какве.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: