Милатовић дао часну пионирску „Гардијану“: Независност Косова* и санкције Русији су нешто што очекујем да ова Влада неће мијењати!
1 min readЕвропска унија (ЕУ) може показати своју обновљену посвећеност принципу проширења тако што ће у року од пет година у чланство примити државу која је најдуже кандидат, Црну Гору, рекао је предсједник државе Јаков Милатовић.
„Наше чланство би било више од приче о Црној Гори. То би показало земљама кандидатима да се пут реформи исплати“, поручио је он у интервјуу за британски „Гардијан“.
Милатовић борави у званичној посјети Лондону, гдје се данас састао са шефом дипломатије те земље Џејмсом Клеверлијем, а очекује се и да се састане са краљем Чарлсом.
Предсједник Црне Горе је рекао да је проширење Уније потребно да би се повратио политички дух, а не да се сведе на техничко питање. „Цијели ЕУ процес у посљедњих 10 година постао је веома технички и од великог проширења на исток 2004. изгубио је политичку димензију“, рекао је он. „Руска агресија на Украјину дјеловала је као позив на буђење у Бриселу и другим европским пријестоницама да приступање мора да буде геополитички аспект. Очигледно, оно задржава техничку димензију, али наше чланство би показало скептичној јавности да је проширење још увијек живо и да није само питање елита“.
Милатовиц́ је такође нагласио да се прозападна оријентација Црне Горе неће промијенити иако је мандатар Милојко Спајић – предсједник Покрета Европа сад, у којем је Милатовић замјеник предсједника, како пише „Гардијан“, „био приморан на савез са просрпском странком“ да формира владу послије парламентарних избора одржаних у јуну.
Милатовић је обећао „стопроцентну усклађеност са спољном политиком ЕУ“ и „вјеродостојније“ чланство у НАТО-у.
„Гардијан“ подсјећа да је Црна Гора поднијела захтјев за придруживање ЕУ 2008, двије године након стицања независности, али да је напредак заустављен због забринутости око корупције, „дуготрајног совјетског утицаја и ендемске политичке нестабилности“. Хрватска се, са друге стране, пријавила 2003. и придружила 2013, и још увијек је посљедња земља којој је то пошло за руком, подсјећа лист.
„Гардијан“ пише да је Милатовић – бивши стипендиста Чивнинга и економиста који течно говори три језика, у априлу са 37 година изабран за предсједника државе „у нади да ће његов петогодишњи мандат означити крај ере ауторитарне политике“. Представљајући новоформирану центристичку странку Покрет Европа сад, „сломио је свог ривала Мила Ђукановића, човјека који је заједно са својом странком, Демократском партијом социјалиста (ДПС), доминирао црногорском политиком од осамостаљења“, наводи лист.
Наводи се и да је велики дио одлуке гласача да изаберу Милатовића био заснован на нади у економско подмлађивање и „окончање корупције коју подржава држава“. „Обећао је дух националног помирења између етничких група и понудио пут из политичке нестабилности која мучи функционисање владе од 2020. Изнад свега, дао је најбоље обец́ање о чланству у ЕУ“, пише у тексту.
Проширење је поново на врху дневног реда Брисела. Предсједница Европске комисије, Урсула фон дер Лајен, рекла је у свом годишњем обраћању „о стању у Унији“ прошлог мјесеца да се ЕУ мора припремити за радикалне промјене потребне за пријем нових земаља у блок. „Не можемо себи приуштити да оставимо наше суграђане Европљане иза себе“, рекла је она.
Милатовић инсистира да је од 10 земаља које траже чланство, Црна Гора прави фаворит. Црна Гора је чланица НАТО-а од 2017. године, истиче он, користи еуро, а просперитет по глави становника је 55 одсто просјека ЕУ.
Описујуц́и себе као реалисту, он је рекао да је предвиђа да би земље чланице ЕУ могле ратификовати чланство Црне Горе 2027. године, што би довело до пуноправног чланства 2028.
Постигнут је витални напредак по питању темељног питања реформе правосуђа, рекао је он, што је довело до уклањања, „а понекад и хапшења ‘прљавих људи’ у правосуђу повезаних са организованим криминалом“.
Милатовић је, међутим, признао да недостаје политички консензус о томе ко треба да попуни упражњена мјеста, укључујући и мјесто врховног државног тужиоца, које је упражњено од јуна прошле године.
Милатовић је рекао да ће имати нулту толеранцију на корупцију и да ће нова парламентарна већина довести до именовања судија до краја ове године. Побољшања кад је у питању владавина права била би „велики сигнал да земља напредује“, рекао је он.
Дио замаха од Милатовићевог избора је, међутим, како пише „Гардијан“, „нестао због неспособности Милојка Спајића, мандатара и суоснивача ПЕС-а да формира владу“.
Подсјећа се да је та старнка освојила највише гласова на парламентарним изборима у јуну и 24 од 81 посланичка мандата, што је први пут да ДПС није успио да освоји највише посланичких мјеста откако је уведено вишестраначје 1990. године.
„Спајић је одбацио коалицију са ДПС-ом, али са 18 политичких партија које су добиле мандате, није успио да формира већинску владу и прошле седмице је на крају формирао савез који је омогуц́ио пут до власти просрпској коалицији“, пише британски лист.
Наводи се и да је Спајићева одлука довела је до „жестоких критика“ америчке амбасадорке у Црној Гори Џуди Рајзинг Рајнке, која је рекла да би про-ЕУ аспирације Црне Горе ометало формирање формирале влада која би укључивала странке које су се активно супротстављале „евроатлантским вриједностима“. „САД страхују да је Спајић формирањем коалиције са просрпским политичким снагама створио у најбољем случају нефункционалну владу, а у најгорем ону која ће изгубити своје проевропске акредитиве“, пише „Гардијан“.
Милатовић инсистира да је главни циљ мандатара био да обезбиједи „супер-већину у парламенту“ како би дошло до деблокаде реформи у правосуђу.
„Као предсједник био сам веома јасан од избора да остају три спољнополитичка циља: кредибилније чланство у НАТО-у, стопроцентна усклађеност са спољном политиком ЕУ, укључујући санкционисање Русије и независност Косова, и добросусједски односи, укључујући Србију и Косово. То су принципи које очекујем од нове владе”, рекао је он.
Међутим, пише „Гардијан“, „битка која бјесни“ око тога да ли попис становништва може да се одржи како је планирано 1. новембра, показује „у којој мјери етничке подјеле могу да узнемире политику“. Милатовић инститира да се ради о чисто статистичком питању, али опозиционе странке пријете бојкотом пописа „због страха да ће проруске снаге ширити пропаганду и ‘напумпати’ бројке“ када је у питању број Срба у Црној Гори, наводи лист.
„Ова епизода показује колико је велики задатак пред Милатовићем и његовим колегама да увјере Брисел и његове присталице да Европа сад не постаје ‘Европа некад'“, закључује се у тексту, преносе Вијести.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Republika Srpska je više suverena država od montenegra.
Е мој Милатовићу , трудиш се из петнија жила да останес упамћен као СЛУГА белосветска коме је част бити НИШТА .
Nadmeni gusan.
Срам те било, џаба ти образовање, језици, кад си то што си, Јаков Нејаки. остаћеш упамћен као Нејаки. Наслиједио си антируска и антисрпска достигнућа једног мафијаша, клептомана! Зар мислиш да ће глобалисти тебе и теби сличне оставити на миру ако се неким чудом и деси да поразе и униште Русију, па неће Нејаки, неће, око падне Русија, онда ће и нас Србе сатријети, а вас такве какви сте ће чувати и показивати у кавезима, баш онако како су Белгијанци држали црнце у зоолошким вртовима с почетка двадесетог вијека. Какав си, једино си за таквог кавеза, вјероватно да боље и не заслужујеш. Чему се надаш, кукавче кукали????
Rusija, naravno, nece pasti. Pobijedili su Rusi: Tevtonce, Svedjane, Mongole,Pruse, Francuze, Njemce, usli su im u Berlin, Pariz, pa ce valjda i svoju prvu prijestonicu Kijev do proljeca. Uz pobjedu Trampa u SAD, eto i nas u Pristini!
A poštovanje Povelje UN?Uroše nejaki, ili bolje slučajni,za ništa nijesi
TUZNOG LI PREDSJEDNIKA TUZNE DRZAVE TUZNOG NARODA A NAJTUZNIJI SU IZ GARDIJANA I LONDONA JER RADE TO STA RADE I JER RADILI TO STA RADILI… ZNAJU LI ONI KAKVA JE CRNA GORA BILA DOK SE NIJESU MJESALI …LJUDI SU TAD POSTOJALI OBRAZ RJEC KICMA …
Наша је задња.Прошла су времена Нато нациста и ЕУ педера.Љиго од председника.Ти ћеш да нас мутиш са браћом и гураш у курвинско коло са ЕУ и Нато педофилима!
MRSSSS MRSSSS MRSSS TI I SPAJIC SE PITATE KAKO DA NE VI POSLUSNICI MALI TITOVI PIONIRI MRSSS BITYNGE
Gardijane uskoro ćeš i ti , kao i ovaj Nejaki Jak , fon Usrulja …i ostali politički Frankestajni u zaborav, gasi vam se sveća , ko se sada seca ….a, da ….Nezdravog Zdravka !!!
Обзиром да је Велика Британија изашла из ЕУ овај наш предсједник пошао тамо да моли те поштене енгкезе да нас приме у ЕУ у којој они нитинодлучују нити се питају.
A što se ne buniste kad to Milo završi, no ste ćutali ko p…e. A sad junačine navalile na ovog malog. Hajde da svi tražimo izlazak iz NATO-a, da ukine o priznanje Kosova, hajde, pustite praznu komunističku prd…u.
Proklet svako ko izdade vjeru za veceru
SMIJESAN TIP ovaj Milatovic.
Orban kaze EU je BANKROTILA a Jakov prica o ulasku u takvu EU.
😭😭😭😭😭😭😭
Zašto se predsednik ne ugleda malo na Orbana? Ne samo predsednik, već i ostali bi trebalo malo više da budu sa Orbanom. Videli bi šta znači državnik, a ne poslušnik.