Милатовић: Документ о ЕС2 нико није видио, то је била тачка спорења између Спајића и мене
1 min readПредсједник Црне Горе Јаков Милатовић казао је да је тачка спорења између њега и премијера Милојка Спајића био програм Европа сад 2.
Он је гостујући на РТЦГ казао да тај документ нико није видио.
– Људи не разликују циљеве од корака које треба урадити да би дошло до плате од 1000 евра. Ја сам написао пет тачака како да се дође до услова за програм ЕС 2. Позивао сам све моје саборце да дискутујемо о томе, али се то никада није десило- рекао је предсједник.
Појаснио је да му је премијер казао да ћемо ЕС 2 имати преко крипто индустрије.
– Ја сам рекао да тако не можемо да радимо, јер можемо доћи у сукоб са неким ЕУ стандардима. Док сам ја био носилац одређених процеса ствари су биле транспаренте- казао је предсједник, преноси ДАН.
Он је казао да искрено штити јавни интерес и да неће давати кредибилитет ничему што није инклузивно, написано и транспарентно.
Предсједник је рекао да је Црна Гора, годину након предсједничких избора, демократски зрелија и додао да би, да он није био кандидат, на тој функцији и даље био бивши предсједник државе Мило Ђукановић.
– Дошло је вријеме када избори нису питање живота и смрти, то су крупни кораци који су направљени- поручио је предсједник.
Милатовић је говорећи о мимоилажењу са премијером Спајићем казао да је политички растанак једина исправна ствар која се у том тренутку могла урадити.
-Ја сам преузео велики ризик и терет, након побједе на предсједничким изборима, омогућио сам Спајићу да постане предсједник Владе. То је дио наше историје, легитимно је политички се разликовати- казао је Милатовић и додао да су разлике увијек постојале.
Он је казао да га радује то што се институцији предсједника вјерује, што како каже, раније није био случај.
– Грађани ми дају најбољу оцјену у контексту повјерање- казао је предсједник.
Говорећи о негативним коментарима који се углавном односе на расипање новца приликом званичних посјета, Милатовић је рекао да вјерује да је показао транспарентност.
– Свако моје путовање резултирало је добром поруком према Црној Гори и побољшању нашег угледа у свијету. Ми смо раније имали афере које је неко морао да пегла. Као резултат неких историјских посјета, имамо одблокиран ЕУ пут, многе економск епосјете из земаља које сам ја претходно посјетио – рекао је предсједник.
Он је рекао да је врата свог кабинета отворио професионалцима који нису политички активни.
– На тај начин сам можда угрозио и своју позицију у партији. Одабрао сам неке друге људе који нису из партије, а који су много бољи. Комплетан мој кабинет чине људи који не припадају ниједној партији, ја сам на то поносан- казао је Милатовић.
Одговарајући на питање да ли осјећа одговорност ако неслагање утиче на функционисање државе, предсједник је казао да ће о томе судити грађани.
– Уколико се моји ставови са ставовима господина Спајића разликују на начин што ја не желим да Црна Гора постане крипторај, или уколико се она разликује на начин што ја тачно желим да видим јасне кораке како се долази до одређеног економског циља, или уколико ја сматрам да се одређене политичке одреднице јасно требају грађанима говорити, онда пристајем- рекао је Милатовић.
Предсједник је казао да у односу са премијером нема никаквих теорија завјере.
– Постоје два човјека који су можда имали заједнички циљ. Ја сам убијеђен да га имамо и даље. Али се кораци које треба предузети да се дође од тачке А до тачке Б суштински разликују. И када је та суштинска разлика постала толико велика, дошло је до политичког мимоилажења. Ја као предсједник државе желим најбољу могућу институционалну сарадњу са владом Црне Горе, јер ми то дугујемо грађанима. Просто, више нам се политички правци не поклапају- казао је Милатовић.
Сматра да смо суштински добили ИБАР проналажењем концензуса у Скупштини око именовања у правосуђу.
– Ако не добијемо ИБАР у јуну, то би било као да смо промашили празан гол из пенала – каже Милатовић.
Коментаришући дешавања у сектору безбједности, предсједник је казао да постоји забринутост због неслагања конституената власти.
– Именовање вршиоца дужности директора управе полиције је спорно. Мислим да смо сви били свједоци врло забрињавајућих међусобних оптужби у безбједностном сектору од стране различитих дијелова извршања власти. Помало смо и сви забринути нејединственом политиком кад су у питању најзначајније вањско-политичке теме од стране дјелова парламентарна већина- казао је предсједник.
Сматра да постоје одређене груапције, међу којима је и он, који жели да се настави напредак Црне Горе, али да постоје интересне групе које не желе промјене у правосуђу. Предсједник је казао да грађани желе правду и да очекују видљиве резултати.
Предсједник је рекао да данас говоримо о ИБАР-у зато што смо именовали људе на позицији у правосуђу.
-Ништа се другога није десило. Иименовање у правосуђу, плус потреба Европске уније да има успјешну причу- рекао је предсједник.
Милатовић је казао да је Црној Гори потребан закон којим ће одузети нелегално стечена имовина.
-Позовам посланике и Владу Црне Горе да коначно добијемо овај закон. Мали број људи се богатио на уштрб богатства свих осталих. И ту треба ставити црту. Ми сви то очекујемо. Пуно се прича о дистрибуцији правде, али мало се ради на томе кад се уђе у посланичке клупе – навео је Милатовић.
На питање о изјави Дритана Абазовића да се кадрирањем у безбједносном секторубави Спајићев ујак Сретен Канкараш, Милатовић каже да су му то потврдили неки људи који су наводно са Канкарашем водили разговоре за посао на одређене позиције.
Коментаришући одлуку Владе о Службеном листу о скраћењу мандата Скупштине општине Шавник рекао је да ће се сјутра са својим правним тимом одредити у односу на ту одлуку.
– Са својим тимом сам разматрао само скраћење мандата одборника Скупштине општине Шавник, а за коју сам сматрао да је правно неутемељена, зато што не може скупштина којој је истекао мандат 2022. године скратити 2024. себи мандат – рекао је Милатовић.
Не можемо, како је додао, да говоримо о ИБАР-у а држава смо која не може да заврши изборни процес у Шавнику.
– Какву поруку Влада шаље, због чега мисле да је сценарио који је био у Шавнику неће наставити и након расписивања нових избора. Толико је то фундаментално питање основа демократије које, као држава, у Шавнику нисмо успјели да доведемо до краја и треба да се запитају Влада и тужилаштво – оцијенио је Милатовић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: