ИН4С

ИН4С портал

Милатовић: Никада нисам говорио ко треба или не треба бити у влади, лопта је код мандатара

1 min read

Јаков Милатовић

Предсједник Црне Горе Јаков Милатовић казао је да он није права адреса за питање о формирању Владе.

То питање је за мандатара. По први пут је урађен у потпуности инклузиван и транспрентан процес консултација. Разговорао сам са свим партијама. Транспарентно сам обавијестио јавности и мандат сам дао Милојку Спајићу. Оно што објективни аналитичари могу да закључе да је дуго трајало, али суштински једина фаза која је кратко трајала је када сам ја водио процес“ рекао је Милатовић, преносе Вијести.

На питање колико је задовољан темпом и начином на који Спајић води разговоре Милатовић је казао да је по Уставу јако дуг временски период у којем неко може да направи Владу.

„Уставописац је навео да рок од 90 дана. Управо држањем мандата у овом временском периоду, по мом утиску дозвољава свим учесницима политичког процеса да се позиционирају и све то отежава прављење Владе. Сигуран сам да је рок пуно краћи да би Црна Гора већ добила Владу“ нагласио је Милатовић.

Казао је да је „фер рећи да је након избора 11. јуна нова ситуација у којој имамо 18 нових политичких актера.“

„Треба имати на уму да све то отежава комплетан процес. Ни господину Спајићу нити било коме задатак није лак, али то не значи да је могао да учини процес бржим. Аналитички ако анализирате 33 година вишестраначја у Црној Гори, Спајићу је у односу на све друге мандатаре било најлакше изабрати, јер је имао највише опција на који начин је могао да направи владу“, казао је Милатовић.

Његово дубоко убјеђење је да се свака коалициона влада прави на основу начела.

„Мислим да је то изостало. Мислим да је могао пуно адекватније да искористи овај процес, да од политичких партија добије одговоре на важна програмска питања. Никоме није било лако направити владу у Црној Гори“, поручио је Милатовић.

На питање да ли је желио коалицију за будућност Црне Горе у новој Влади, Милатовић је казао да је био јасан од почетка.

„Никада нисам говорио ко треба или не треба бити у влади. Оно што из угла предсједника Црне Горе је мени важно је да влада буде политички стабилна. Говорио сам о одређеним принципима. Мислим да је влада која је подржана од више посланика стабилнија од он која то није, то је математички прецизно. То је битно како би одблокирали реформу провосуђа, што је кључ нашег европског напретка. Сматрао сам да би свака будућа лада, а и ова наредна требала да има партије које представљају мање бројне народе, да би се додатно дао једна импулс инклузивности тој влади. Сада имате различите медијске спинове од аналитичара, политичких партија, који су покушавали да ме ставе у одређени кош. Мислим да је мене тешко ставити у било који кош. Када је у питању црногорска спољна политика, био сам јасан, сматрам да су три кључна приоритета, убрзање европског пута, други је кредибилно чланство у НАТО савеза и треће је оно када морате да изађете из региона Западног Балкана, да је процес европских интеграција уједно регионалне интеграције“, казао је Милатовић.

Милатовић је истакао да је платформом понудио да се сви окупе око заједничког циља.

„Прошле године смо имали сваку политичку партију у минулом засиједању која је знала да предлаже измјене и допуне закона које су противе Уставу. Ништа се није десило, појео вук магарца, нико од посланика није одговарао. Зато сам позвао на озбиљније понашање које грађани директно бирају“, казао је Милатовић.

Он је казао да су Црном Гором управљала четири режима, прво династија Петровић, други династија Карађорђевић, трећи комунистички након Другог свјетског рата и четврти који је владао Црном Гором након пада Берлинског зида у оквиру ДПС.

„Ми смо као народ први пут у нашој историји која је велика и сјајна, демократски промијенили власт 2020. Ова четири режима, које посматрамо, неке више романтични, али су у својој бити ауторитативно настројени. Суштинска демократија је дошла након прве демократске власти. Да би били суштински демократска власт, треба да имате страх од избора. Први пут тај страх, у позитивном смислу је дошао 2020. Оно што се нажаост није десило, политичка елита која је дошла није у потпуности одговорила тренутку. Ви већ имате у протекле три године смјењивост власти. Управо то раније није постојало у Црној Гори. Мислим да је у претходне три, четири године ниво реформи велики. Велики ствар је када први пут у историји промијените демократски власт, па је поново промијените“, нагласио је Милатовић.

Како је казао суштински се разликује од Мила Ђукановића.

„Ђукановић је многе ствари радио не из вриједносних, него политички опортуних разлога“, казао је он.

Упитан да ли му се дио ПЕС-а отео, да ће поново имати изборе, Милатовић је казао да његов савјет да кривца треба тражити код оних код којих је лопта.

„Лопта је код мандатара. Он је прије свега свој, ја мислим да смо изашли из оног периода „ми смо Титови, Тито је наш“. Не бих волио да ПЕС нити било која партија у Црној Гори наличи Комунистичкој партији Југославије. Да дође демократија у оквиру политичких партија. Не могу тачно одговорити шта се дешава у предсједништву ПЕС-а јер не присуствујем већ четири мјесеца. Надам се да ће десетак паметних глава изаћи још паметнији и јачи. Не желим да савјетујем ПЕС, него и остале партије у Црној Гори. Важно је да би Црна Гора била боља, свака политичка партија да буде боља“, поручио је он.

Милатовић је казао да је на нама да покажемо да је суштинска промјена, а не да је дошло до генерацијске промјене на политичкој сцени.

Колика је битна подршка САД Црној Гори, Милатовић је казао да је код њега у поређењу са свим политичарима постоји континуитет и утемељење на три кључна спољополитичка приоритета и три унутрашња.

„Спољнаполитички сам рекао, три унутардржавна циља су економски напредак, снажна реформа правосуђа за бробу против корупције и организованог криминала, и и трећа је Црна Гора једнаких права и шанси за све“, нагласио је он.

Милатовић навео је да када објашњава странцима, да и поред суштинских промјена које се праве у Црној Гори, постоји институционална неизвјесност.

„Ја им кажем, то је исто када имате троје мале дјеце, те слике када су почињали да ходају су врло блиске и то се не деси преко ноћи. Дијете када учи да хода, је исто када се ми учимо демократији. Устанемо и паднемо. Мени је битно као предсједнику да држим ту магистралу проходавања“, казао је он.

Упитан да ли је етнички Србин или Црногорац, Милатовић је казао да је етнички Црногорац.

„Ја се борим за Црну Гору гдје се свако осјећа како мисли, и да престанемо да убијеђујемо једни друге ко смо“, казао је Милатовић.

Милатовић је казао да у Црној Гори живе Црногорци, Срби, Хрвати, Роми, Бошњаци…

„Сви они посматрају ову државу као своју. Без обзира како се ко осјећао, прво треба да престанемо да учимо једни друге. У претходном периоду у Црној Гори због одређених осјећаја нијесу имали подједнаке шансе. Е, Црна Гора треба да буде држава у којој без обзира како се ко осјећа да има подједнаке шансе. Не мора Црна Гора да буде социјално уједињена, да будемо ово или оно, већ да свако ко се осјећа било како, да има подједнаке шансе у животу. Ја сам до сада имао осјећај, умјесто да гради друштво једнаких шанси, на рачун тих идентитетских подјела, грабио државно и претварао у приватно. Зато смо имали једну малу групицу људи која је искористила аутократску власт да се обогати. Зато смо имали у Црној Гори да није у протеклих 30 година изграђена ни једна болница, да је изграђено 40 километара аутопута, да смо имали предсједницу Врховног суда која је ведрила и облачила. Имали смо људе који су мијењали све идентитет, били су прво Срби, па Црногорци, па екстремни Срби“, казао је Милатовић.

Милатовић је казао да што се више помиње попис, то се више политизује.

„Дајте да га више не спомињемо. Ја га не спомињем. Да ли је било ко у овој сали промијенио осјећај, јер сви мисле на два три питања, а не 50 колико их има. Да ли ће било ко промијенити осјећај, тако што ће му неко рећи. Дајте немојте ниподаштавати грађане. Најважнија ствар на попису да се људи слободно изјасне. Ако је икада у Црној Гори било да се може рећи шта ко мисли и како се осјећа то је сада“, закључио је Милатовић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

6 thoughts on “Милатовић: Никада нисам говорио ко треба или не треба бити у влади, лопта је код мандатара

  1. Гласали су те Срби! Што си учинио за своје гласаче? Срам те било кукавицо, јадна издајничка!

  2. Поштовани председниче,
    Вашем мандатару су константно „страни партнери“ у речнику, коме се потчињавате и радите обојица против изборне воље грађана Црне Горе. Срам вас било. Проћи ће њихово, а и ваше. Немојте да дозволите да се качите на точкове НАТО авиона који ће полетати са аеродрома. Пуно вас поздрављамо и волимо, ви сте наши и ту нема двојбе.

  3. Reći „bili prvo Srbi pa Crnogorci pa ekstremni Srbi“ je potputo netačno. Tačno bi bilo „bili prvo Srbi pa Crnogorci pa
    ekstremni Crnogorci“.

    13
  4. Andrejka BOTOX-BEMAX, ministar za pljuvanje i mrškanje koleginica каже:

    Rekao je Picula da će Lažojku da istegne uši jer one dvije babe u ambasadama nemaju snage.

    11
  5. ‘Треће је оно када морате да изађете из региона западног Балкана, да је процес европских интеграција уједно регионалне интеграције’. Да ли је ово грешка новинара или је предсједник неписмен? Да ли је ово намјерна грешка новинара са циљем да предсједника представи неписменим? Да ли су и новинар и предсједник неписмени?
    Може ми неко рећи да сам глуп и да не схватам шта је човјек хтио рећи али из ког разлога треба да желим да схватим овакву реченицу? Зашто се људима прашта очигледна неписменост и муљање ако се зна да имају диплому док се људима без диплома грешке измишљају? Нико нам није крив, будимо бољи и биће нам боље, све креће од малих ногу,погрешно смо постављени па погрешно и растемо

    8
    1

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net