ИН4С

ИН4С портал

Милатовић: Нико не треба да се мијеша у наше унутрашње ствари

1 min read

Јаков Милатовић, фото: ЦдМ

Убрзање европског пута Црне Горе, јачање кредибилности чланства у НАТО-у и унапређење добросусједских односа јесу спољнополитички приоритети које сам јасно саопштио јавности у предсједничкој кампањи, који су јасно исказани у мом инаугурационом говору и на којима инсистирам од првог дана свог мандата – каже предсједник Црне Горе Јаков Милатовић.

Он је у интервјуу за „Дан“ истакао да сматра да је за четири мјесеца, колико обавља функцију предсједника, урађено пуно тога како би се ојачала позиција и повећала видљивост Црне Горе на међународном плану и спроводили циљеви вањске политике.

Колико сте задовољни до сада постигнутим и шта мислите да је неопходно да се у спољној политици одмах уради?

– У овом кратком временском периоду имао сам велики број сусрета на највишем нивоу. Свим европским званичницима потенцирао сам да је мој фокус – због чега сам се, између осталог, и прихватио ове највише државне позиције – учлањење Црне Горе у ЕУ у најскоријем могућем року. Истичем да је улазак Црне Горе у Европску унију у тренутној геополитичкој ситуацији, уз несумњиво највећу припремљеност земље, од пресудног значаја како би Брисел показао да је политика проширења и даље жива. Такође, на тај начин би се послала јасна порука и другим државама аспирантима да се посвећеност реформским процесима вреднује и исплати.

Поред интензивне комуникације и више састанака са најзначајнијим људима у Европској комисији и Савјету, укључујући Урсулу фон дер Лајен, Шарла Мишела и Жозепа Бореља, унаприједио сам видљивост земље у Европском парламенту, гдје сам пред посланицима говорио на тему важности приступања.

Важан корак у том смјеру биле су и моје посјете европским пријестоницама, укључујући Белгију, Грчку, Хрватску, Италију, Луксембург и Шпанију, са циљем да се, поред ЕУ институција, интензивира комуникација са највишим званичницима држава чланица, додатно појасни наша позиција и приближи стратешка важност питања интеграције Црне Горе и Западног Балкана.

Учешће на Самитима Европске политичке заједнице у Кишињеву и Гранади искористио сам да у најширем формату у разговорима са свим европским лидерима, укључујући француског предсједника Емануела Макрона и њемачког канцелара Олафа Шолца, истакнем значај промјена у Црној Гори, али и важност што скоријег приступања Европској унији.

Такође, више пута сам посјетио Брисел као сједиште НАТО алијансе, гдје сам у разговорима са генералним секретаром Столтенбергом, као и другим високим представницима НАТО-а, говорио о резултатима које смо као држава остварили у циљу јачања кредибилитета Црне Горе као чланице. Учешће делегације Црне Горе коју сам предводио на Самиту НАТО-а у Виљнусу искористио сам да поновим политичку подршку Украјини након агресије Русије, у исто вријеме потпуно изједначавајући нашу вањску и безбједносну политику са нашим евроатлантским партнерима. На билатералном састанку који сам имао са предсједником Украјине Володимиром Зеленским, исказао сам подршку Црне Горе његовој „Формули за мир“, као и Декларацији Групе Г7 најразвијенијих земаља свијета о подршци Украјини.

У односу на добросусједску политику, након званичних посјета Србији и Хрватској, гдје је делегација Црне Горе дочекана уз највише државне почасти, потврђујемо да смо пријатељска земља, посвећена јачању добросусједске сарадње, и фактор стабилности у региону. То је, вјерујем, препознато и од стране наших међународних партнера. У том циљу, почетком идућег мјесеца, идем и у званичну посјету Словенији, на позив предсједнице Наташе Пирц Мусар.

Посебно важна улога у унапређењу наше међународне позиције било је успјешно предсједавање Самитом шефова држава и влада организованом у Подгорици, у оквиру Процеса сарадње у Југоисточној Европи, и важно учешће на самиту Брдо- Бриони, као и врло вјероватно организовање истог наредне године у Црној Гори. Све су то важна признања успјешности наше вањске политике у претходном кратком периоду.

Подсјетићу и на изузетно успјешно учешће делегације коју сам предводио на Генералној скупштини Уједињених нација у Њујорку, што сам искористио за додатно позиционирање државе на глобалној сцени, уз одличне састанке са првим човјеком америчке дипломатије и државним секретаром Ентонијем Блинкеном, као и са лидерима Казакхстана, Јужне Кореје, Уједињених Арапских Емирата и Турске.

Све ово, по мени, разлог је за задовољство. Усуђујем се да кажем да је Црна Гора повратила добар међународни имиџ.

У овом кратком периоду од када сте предсједник имали сте бројне сусрете са свјетским државницима, а Ви лично сте наишли и на бројне похвале. И поред рата у Украјини, Западни Балкан је такође у фокусу. Каква је улога Црне Горе у интеграцији Западног Балкана у ЕУ?

У овом моменту сматрам да Црна Гора има лидерску улогу када је у питању интеграција Западног Балкана у Европску унију. Зашто то кажем? Зато што сматрам 1) да као мала земља можемо једноставно ући у ЕУ као 28. земља чланица, 2) да већ користимо заједничку валуту, 3) да јасно и у континуитету спроводимо заједничку спољну и безбједносну политику ЕУ, 4) да смо већ пуних шест година НАТО чланица, чиме смо посвећени заједничкој одбрамбеној политици и визији, 5) да уласком у ЕУ не бисмо унијели ниједно (крупно) отворено међудржавно питање, 6) да смо у претходних пар година успјешно заокружили демократску транзицију власти, чиме данас имамо нову генерацију политичара који су истински посвећени европским вриједностима и да смо значајно економски напредовали, 7) зато што смо у претходном периоду направили значајан институционални напредак у преговорима, отварајући сва преговарачка поглавља, од којих су три затворена, а бројна спремна за затварање, укључујући привредно право, заштиту интелектуалне својине, енергетику, итд.

Управо ово говори у прилог томе зашто Црна Гора мора и треба да буде прва наредна чланица ЕУ. Чврсто вјерујем да би интеграција Црне Горе у ЕУ послала снажан импулс неопходан да процес проширења добије нови замах и сигуран сам да након снажне иницијативе коју сам имао на вањскополитичком плану то све више постаје јасно и у пријестоницама широм Европе, као и у Бриселу.

Да ли процеси могу да теку брже? Лично сматрам да увијек може и брже и боље, али, исто тако, вјерујем да идемо у добром правцу, и то је оно што је најважније у овом моменту. Имајући све ово у виду, додатни допринос заједничком друштвеном напору дао сам недавним предлагањем „Заједничке платформе за Црну Гору у Европској унији“, која има за циљ трасирање пута који нас уједињује, упркос тренутним околностима и разликама.

Показали сте пуну отвореност према западним партнерима Црне Горе, нарочито према САД, УК и ЕУ, и изразили очекивање да ће они бити стожер подршке нашој држави. Каква нам је позиција међу стратешким партнерима?

У својим спољнополитичким активностима на дневном нивоу се трудим да Црну Гору представим као кредибилног партнера, било да су у питању Европска унија, Сједињене Државе или Велика Британија. Мислим да фреквентност разговора која сада постоји, као и изјаве високих званичника тих земаља јасно говоре о томе колико је перцепција о нашој земљи за кратко вријеме знатно побољшана и због чега је важно да се процеси у земљи коначно комплетирају, како бисмо као друштво могли да направимо један велики искорак напријед.

Успјели смо у залагању да се о Црној Гори на овим адресама говори са уважавањем, јасном подршком даљим реформама, а сваки званичник са којим сам разговарао поздравио је демократске промјене које су се десиле у нашој земљи и изразио жељу за продубљивањем сарадње.

У том контексту, са позиције предсједника Црне Горе урадићу све што је до мене да добијемо мјесто које нам припада у заједници развијених држава.

О утицају „трећих страна“

Колики је утицај „трећих страна“ на Црну Гору, прије свега Русије и Кине?

Чланством у НАТО-у, али и недвосмисленим усклађивањем наше вањске и безбједносне политике с европском, тежимо да утицај „трећих страна“ минимизирамо. Сигурно да он постоји, као што постоји у свакој другој европској земљи, али не у мјери која може да утиче на одступања од наше вањске политике. Ово је и један од аргумената који наводим у разговорима са највишим европским званичницима – како би се додатно смањио утицај „трећих страна“, неопходно је да Црна Гора постане чланица ЕУ. Мислим да је искуство многих земаља показало да што се дуже земље региона држе на одстојању у односу на ЕУ ствара се већа могућност утицаја „трећих страна“.

Многи сматрају да се стратешки партнери наше државе мијешају у унутрашње ствари Црне Горе. И не само они, већ и сусједи. Ваш коментар.

Мој коментар је јасан и изрекао сам га више пута. Уз пуно уважавање свих партнерских земаља, као и земаља из нашег сусједства, о питањима важним за нашу земљу и њен стратешки правац, прије свега, одлучују грађани Црне Горе и ми, политичари, као њихови изабрани представници.

Посвећен сам изградњи таквог односа. Сигуран сам да се на исти начин понашају и челници других демократских земаља када је у питања њихова унутрашња политика. Црна Гора је суверена држава и сматрам да нико не треба да се мијеша у наша унутрашња питања, то је суштина начела демократије и суверености.

Често мислим да се у Црној Гори заправо од стране домаћих политичара ствара привид претјераног утицаја са стране на одређене унутрашње политичке процесе. Наравно, свјестан сам бројних информација и изјава које говоре о овим и оним утицајима, али на крају дана ми који смо добили повјерење грађана треба да донесемо одлуке након којих можемо себе да погледамо у огледало и кажемо: урадио сам најбоље за Црну Гору.

Истовремено, апсолутно сам посвећен заједничким вањскополитичким и безбједносним циљевима које дијелимо са нашим стратешким партнерима, који су нам давали непроцјењиву подршку у досадашњем процесу демократизације нашег друштва.

Врло амбициозно говорите о евроатлантским интеграцијама Црне Горе. На другој страни, још увијек немамо нову владу, стара је у техничком мандату, није заокружено конституисање Скупштине. Колико то утиче на спољнополитички курс Црне Горе?

– Мислим да је наш спољнополитички курс јасно дефинисан принципима које смо поменули и ту, док год сам ја предсједник Црне Горе, неће бити одступања. Питање брзине достизања ових циљева је други пар рукава.

Функционална законодавна и извршна власт, уз предсједника Црне Горе, важан су институционални предуслов за остварење наших спољнополитичких циљева. У том контексту, надам се да ће се убрзо изабрати руководство парламента и нова влада, како бисмо сви заједно засукали рукаве и убрзали реформске процесе потребне да наша земља иде напријед.

То не може да ради један човјек или институција, ма колико снажни и одлучни били. То мора бити напор цијелог друштва и надам се да ће све политичке партије које учествују у преговорима препознати важност тренутка у коме се налазимо.

Платформа снажан сигнал политичке зрелости

Да ли сте добили одговор на предлог платформе „За Црну Гору у ЕУ“ коју сте упутили парламентарним партијама?

– Основни циљ платформе коју сам назвао „Заједничка“ јесте Црна Гора у ЕУ без одлагања. Желио сам да овом платформом вратим реформску и европску агенду у друштвено-политички фокус, а, надам се, и да постигнем заједничко дјеловање на убрзању нашег европског пута.

Од партија се тражи допринос заједничким напорима на: унапређењу владавине права, избору носилаца највиших правосудних функција, успостављању одрживог економског развоја, борби против организованог криминала и корупције, реформи изборног законодавства, професионализацији јавне управе, изградњи демократских институција, креирању квалитетнијег образовног система, унапређењу услова за живот и рад младих, оснаживању концепта еколошке државе, посвећеност заједничкој вањској и безбједносној политици ЕУ, као и јачању позитивног имиџа Црне Горе у региону и међународној заједници.

Радују ме позитивни одговори дијела политичких партија, али бих сачекао формалне састанке на ову тему, које планирам да иницирам у наредном периоду и изјашњење свих, како бих добио директне коментаре и сугестије везано за садржину платформе и могућност њеног прихватања.

Ова политичка иницијатива позитивно је прихваћена и на бројним међународним адресама, што ме посебно охрабрује, имајући у виду значај међународне подршке на убрзању европског пута Црне Горе.

Заједничким потписивањем платформе послали бисмо снажан сигнал политичке зрелости и посвећености истом циљу – Црној Гори у ЕУ.

ДАН

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy