Милатовић образложио зашто је вратио Скупштини законе
1 min readПредсједник Црне Горе Јаков Милатовић, сходно Уставу Црне Горе, вратио је Скупштини на поновно одлучивање три закона.
Како је саопштено из Милатовићевог кабинета Скупштини су враћени: Закон о измјени и допунама Закона о привредним друштвима, Закон о измјенама и допунама Закона о финансирању локалне самоуправе и Закон о измјенама и допунама Закона о електронским комуникацијама.
– У образложењу одлуке о враћању Скупштини на поновно одлучивање Закона о измјени и допунама Закона о привредним друштвима Предсједник је навео да је прописивање ретроактивне примјене појединих рјешења садржаних у наведеном Закону у супротности са уставном забраном повратног дејства закона и других прописа, установљеном чланом 147 Устава- наведено је у саопштењу.
Чланом 3 усвојеног Закона, у важећи текст Закона о привредним друштвима уводи се нови члан 330б којим се, како се наводи, прописује да ће се „поступци сазивања и одржавања скупштине акционара који су започети прије ступања на снагу овог закона, окончати по овом закону, осим ако су рокови за одржавање скупштине краћи од рокова из члана 151а овог закона.“
– Имајући у виду да у поступку доношења предметног Закона није утврђен јавни интерес, у погледу могућности да поједине његове одредбе имају повратно дејство, сагласно Уставу Црне Горе и Пословнику Скупштине Црне Горе, предсједник сматра да је неопходно да Скупштина Црне Горе још једном сагледа основаност рјешења којим се омогућава ретроактивна примјена донесеног Закона – навео је Милатовић.
Наводећи разлоге поновног враћања Скупштини Црне Горе на одлучивање Закона о измјенама и допунама Закона о финансирању локалне самоуправе, Милатовић је навео да су усвојеним Законом, поред осталог, уступљени приходи општина, по основу дијела прихода од пореза на доходак физичких лица према мјесту пребивалишта лица које остварује доходак, смањени за општине Приморског и Средишњег региона са досадашњих 50% на 40%.
– Наведено законско рјешење, како је додао, садржи недостатке и његовом примјеном у пракси би се остварили негативни ефекти по развој локалних самоуправа Приморског и Средишњег региона, посебно имајући у виду да су буџети ових локалних самоуправа усвојени у складу са важећим Законом. Предсједник, такође сматра да се усвојеним Законом доводе у неравноправан положај локалне самоуправе Приморског и Средишњег региона, а посебно неразвијене локалне самоуправе које припадају овим регионима међу којима има и оних које се већ дуги низ година налазе у категорији развијености испод црногорског просјека – наводи се у саопштењу предсједника.
Измјене Закона на овај начин, како каже Милатовић, без јасних критеријума када је у питању степен развијености, довеле би до парадоксалне ситуације да поједине неразвијене општине из Приморског и Средишњег региона, које примају новац из Егализационог фонда, остају без дијела уступљених прихода, који се усмјеравају на неразвијене општине из Сјеверне регије.
– Усвојеним измјенама уводи се нови институт финансијског уједначавања општина, поред постојећег Егализационог фонда, који даје дискреционо право Министарству финансија да располаже средствима без утврђених законских критеријума и утврђене процедуре расподјеле. Важно је истаћи и да се, уважавајући принцип солидарности и чињеницу да развијене општине имају већу економску способност да доприносе друс̌твено-економском развоју Црне Горе, смањивање развојног јаза не може постићи тако што се успорава раст развијених општина, али и оних неразвијених, у Средишњем и Приморском региону, што се несумњиво чини смањењем уступљених прихода – наводи се Милатовић у образложењу.
У одлуци о враћању Парламенту на поновно одлучивање Закона о измјенама и допунама Закона о електронским комуникацијама, Милатовић је навео да рјешења садржана у усвојеном Закону, поред осталог, подразумијевају другачији начин надзора и контроле када је у питању Агенција за електронске комуникације и поштанску дјелатност, гдје кључну надзорну улогу, коју по важећем законодавству у односу на Агенцију врши Скупштина, а према усвојеном рјешењу вршиће Влада.
Додао је да је од изузетне важности да процедура измјене Закона о електронским комуникацијама подразумијева постојање позитивног мишљења Европске комисије у односу на рјешења која се предлажу, а тичу се, прије свега, независности рада Агенције за електронске комуникације и поштанску дјелатност.
Напоменуо је, да је у протеклом периоду Европска комисија истицала да се питање независности Агенције, као регулатора, третира као једно од најзначајнијих аспеката у контексту мјерила за затварање преговарачког поглавља 10. Подсјетио је да су предметне законске измјене већ једном, у априлу 2023, биле дио скупштинске процедуре претходног сазива Скупштине Црне Горе, када су такође разматране без претходно обављеног процеса јавне расправе – саопштио је Милатовић.
Предсједник Милатовић сматра да остаје отворено питање усаглашености усвојеног Закона са ЕУ законодавством.
“Сходно наведеном, предсједник Црне Горе сматра да је потребно да се Скупштина Црне Горе додатно одреди према разлозима за измјену постојећих законских рјешења”, стоји у одлуци.
Подсјећају, да је предсједник Милатовић 30. децембра 2023. године донио Указе о проглашењу 14 од 17 закона које је Скупштина усвојила непосредно прије краја 2023. године.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Ko se imalo razumije u Ustav i u zakone ovim obrazloženjima ne bi mogao nać ni jednu primjedbu, a kamo li zamjerku. Zato ove primjedbe iz Vlade smatram političkim i neutemeljenim, jer im ovo odbijanje potpisa na zakone onemogućava da Vlada može direktno djelovati na nezavisne institucije i lokalne samouprave. Jakov nejaki ipak nije toliko slab kako smo mislili.