Милатовић упутио Скупштини иницијативу за увођење отворених изборних листа
Предсједник државе Јаков Милатовић упутио је Скупштини Иницијативу за реформу изборног система кроз увођење отворених изборних листа.
Он је оцијенио да потреба за том реформом произилази из „израженог осјећаја незадовољства грађана“ тренутним стањем политичког система, које карактеришу ограничене могућности бирача да директно утичу на избор својих представника.
„Увођењем отворених листа Црна Гора би се придружила бројним европским земљама које су успјешно имплементирале сличне системе, осигуравајући веће учешће грађана у одлучивању и демократизацију политичких процеса. Увођење система отворених изборних листа значило би више од техничке промјене изборног процеса – то би била реформа која би омогућила да се глас сваког грађанина чује и врједнује. Ова промјена би донијела већу транспарентност у политички процес, омогућила директан утицај грађана на избор представника и осигурала усклађеност изборног система са савременим демократским стандардима“, саопштио је Милатовић.
У иницијативи је назначено да постојећи пропорционални систем са затвореним листама даје политичким партијама потпуну контролу над редосљедом кандидата на листи.
„Грађани могу гласати искључиво за политичку листу, док одлука о томе ко ће добити мандате остаје искључиво у рукама партијских лидера који заправо имају веће бирачко право од самих бирача, јер они одлучују који кандидати ће бити постављени на пролазна мјеста и тиме добити мјесто у парламенту. Бирачи практично немају могућност да бирају сопствене представнике, већ гласају за политичку листу коју су унапријед дефинисали лидери странака. Такав систем ствара повољне услове за избор представника који не представљају одраз истинског избора грађана. Као резултат тога, често буду изабрани кандидати који нијесу познати широј јавности, који нијесу препознати као кључни актери у заједници, или чији рад и допринос политичком процесу остаје нејасан или невидљив. Таква пасивност утиче на смањење квалитета кадрова унутар партија, а тиме и на слабљење рејтинга партија, јер грађани све чешће изражавају незадовољство кроз политичку апстиненцију и дистанцирање од политичких процеса“, пише у иницијативи.
Даље се наводи да тренутни систем не само да смањује квалитет представника и њиховог рада, већ и подрива темељне демократске вриједности. Реформа изборног система оцјењује се стога као кључна, како би се повећала одговорност представника према грађанима, унаприједио квалитет политичких кандидата, подстакла унутарпартијска демократија и повратило повјерење у политичке институције и процесе.
„Члан 2 Устава Црне Горе јасно дефинише да грађанин, као носилац суверености, власт остварује непосредно и преко изабраних представника, а члан 45 да бирачи имају право да непосредно бирају посланике и одборнике, и да буду бирани за одборнике и посланике. Додатно, Закон о избору одборника и посланика, у члану 2, прописује да одборнике и посланике бирају и право да буду бирани за одборника и посланика имају грађани на основу општег и једнаког бирачког права, на слободним и непосредним изборима. Међутим, Уставом гарантована непосредност се не остварује у пракси. Конкретно, Закон о избору одборника и посланика, у члану 82, одређује да грађани дају глас изборној листи, а партијско руководство заправо одлучује који кандидат са листе ће добити мандат, односно партијски лидери одлучују ко ће бити изабрани представник грађана. На овај начин, грађани не могу да остваре своје бирачко право гарантовано Уставом – да непосредно бирају и буду бирани. Једина прилика у којој се остварује уставом гарантована непосредност избора јесте приликом избора предсједника Црне Горе. Неопходно је ускладити Закон о избору одборника и посланика са Уставом Црне Горе“, пише у документу.
Милатовић је, у односу на све претходно наведено, поручио да би за Црну Гору било од посебног значаја увођење отворених листа које допуштају могућност рангирања свих кандидата у оквиру листе у потпуности на основу броја преференцијалних гласова, тј. модела који дозвољава бирачима да утичу на састав изборне листе у цјелини.
„Овакав систем има великих предности, између осталог, доводи и до веће политичке одговорности. Сви предложени кандидати би били непосредно одговорни грађанима јер би њихов потенцијални успјех зависио искључиво од подршке бирача, а не од воље партијских руководстава. Грађани би осјећали већу укљученост јер би имали директан утицај на избор представника, а саме политичке партије би биле подстакнуте да кандидују најквалитетније појединце чиме би се унаприједио квалитет кадрова унутар сваке партије. Сигуран сам да ће реформа изборног система кроз увођење отворених листа допринијети јачању демократских вриједности, политичке одговорности и повјерења грађана у институције Црне Горе. Ова промјена не би била само техничка, већ и суштинска – симбол посвећености Црне Горе јачању демократског поретка и приближавању најбољим европским стандардима“, казао је Милатовић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Konačno i od tebe nešto pozitivno sa čujemo.