ИН4С

ИН4С портал

Милатовић: Влада да имплементацијом десет хитних мјера утиче на смањење цијена

1 min read

Са прес конференције, Фото: Канцеларија за односе с јавношћу Предсједника Црне Горе

Предсједник Црне Горе Јаков Милатовић позвао је све друштвене актере у нашој земљи да конкретним рјешењима утичу на смањење цијена у Црној Гори.

“Јуче смо били свједоци јавне дискусије између Владе и академске заједнице о разлозима високих цијена у Црној Гори. Међутим, мислим да је грађанима мање важно да слушају дискусију о разлозима, а да сви заједно, и академска заједница, и Влада, и остали друштвени чиниоци, требамо грађанима да дамо рјешење које ће довести до смањења цијена у Црној Гори“, поручио је Милатовић.

Подсјетио је Владу на иницијативу коју им је упутио прије пар дана, која укључује десет „практичних мјера и корака“, чијом би се реализацијом и имплементацијом, како каже, дошло до смањења цијена основних животних намирница у Црној Гори.

Као једну од мјера предложио је обавезно истицање маржи уз цијене производа:

„У циљу повећања транспарентности и спрјечавања неоправданог подизања цијена, неопходно је законски прописати да трговци јасно истакну висину марже за сваки производ. На овај начин, грађани би имали увид у реалну структуру трошкова и могућност да упореде цијене између различитих трговинских ланаца.“

Предложио је и ограничавање маржи на једноцифрене износе за кључне производе.

„За основне намирнице попут хљеба, млијека, шећера, брашна, итд, потребно је увести ограничење на трговинске марже. Тако би се спријечиле превисоке зараде на бази основних животних производа“.

Милатовић је хитном мјером назвао и формирање робних резерви.

„Да би се обезбиједила стабилна снабдјевеност тржишта и спријечиле евентуалне несташице производа којима је маржа ограничена, Влада мора приступити формирању и правовременом обнављању робних резерви.“

Предложио је и да се креира сајт за поређење цијена најважнијих производа.

„Неопходно је успоставити централну, редовно ажурирану онлине платформу на којој би грађани могли упоређивати цијене најважнијих производа у највећим супермаркетима. На тај начин се повећава тржишна конкуренција и потрошачима олакшава проналажење најповољнијих понуда“.

Као хитну мјеру навео је и поврат ПДВ-а за угрожене грађане путем социјалних картица.

„За социјално угрожене категорије становништва неопходно је обезбиједити дјелимичан или потпуни поврат ПДВ-а на одабрану основну корпу намирница. Због тога, Влада треба што хитније приступити изради и имплементацији система социјалних картица.“

Милатовић предлаже и повећање субвенција за домаћу производњу.

„Јачање домаће пољопривреде кључно је за стабилно тржиште и одрживе цијене. Треба тежити агробуџету у износу од најмање 100 милиона еура, како би се додатно повећале субвенције и други програми подршке домаћим пољопривердним произвођачима, подстакла локална производња и смањила зависност од увоза.“

Преложио је и додатне повољности за продавце домаћих производа.

„Размотрити олакшице за продавце који првенствено пласирају домаће производе. Истовремено, у сарадњи са општинама треба радити на успостављању дистрибутивних центара у којима би домаћи произвођачи могли директно пласирати своје производе.“

Позвао је Владу и да размотри смањење ПДВ-а за основне производе.

„Кључно је дефинисати листу основних производа за домаћинство (категорија ‘корпе за живот достојанствен човјека’), и размотрити опцију смањења ПДВ-а на такве производе.“

Каже да треба спровести и анализу маржи и узрока виших цијена у Црној Гори у односу на ЕУ.

„Спровести свеобухватну анализу маржи и кључних фактора који доводе до тога да су цијене у Црној Гори често више него у земљама Европске уније. Резултате је потребно јасно предочити грађанима, уз конкретне приједлоге за рјешавање проблема“.

Милатовић је позвао и на јачање улоге Центра за заштиту потрошача и сродних организација.

„Неопходно је ојачати капацитете институција и организација које се баве заштитом потрошача. Центар за заштиту потрошача и слична удружења морају добити ширу надлежност и већа средства, како би имали активну улогу у контроли цијена и унапређењу тржишних услова“, рекао је он.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy