Миле им фотеље: Даниловић и Коњевић и министри и посланици
Колегијум Скупштине Црне Горе биће одржан данас у 11 сати, а главна тачка дневног реда биће заказивање нових сједница парламента и утврђивање дневног реда.
Према информацијама Дневних новина, инсистираће се да наредна сједница Скупштине буде у најкраћем могућем року и да на дневном реду буде избор предсједника парламента. Пред Колегијумом је, међутим, нови проблем. Нови министри у 40. Влади Црне Горе Рашко Коњевић и Горан Даниловић још нијесу поднијели писмену оставку на посланичка мјеста, кршећи Устав Црне Горе и чинећи преседан у досадашњој пракси у Црној Гори.
Сви министри који су бирани из редова посланика подносили су оставке истог, најкасније наредног дана након полагања заклетве. Коњевић и Даниловић још ћуте и у овом тренутку практично обављају двије неспојиве функције посланичку и министарску.
У члану 104 Устава Црне Горе којим је дефинисана неспојивост функција дословно пише: „Предсједник Владе и члан Владе не може вршити посланичку и другу јавну функцију, нити професионално обављати другу дјелатност“.
Дакле, Коњевић и Даниловић јасно крше Устав, а једино чиме се могу бранити јесу неке одредбе Закона о спречавању сукоба интереса.
Закон је превидио ситуације у којима су јавни функционери истовремено и чланови управљачких тијела у предузећима, али не и могућност да један човјек буде истовремено на двије јавне функције.
Сада је на дјелу бизарна ситуација да су Коњевић и Даниловић, истовремено, функционери законодавне и извршне власти. Сада је, на примјер, могуће да њих двојица буду предлагачи закона у име Владе и истовремено буду на списку оних који гласају за тај закон.
Иза свега се, највјероватније, крије и чињеница да преласком Коњевића и Даниловића из посланичких у Владине клупе, на њихова мјеста долазе посланици који нијесу чланови њихових партија. Умјесто Коњевића који је из СДП сљедећа на списку посланика је Мубера Курпејовић, која је члан Социјалдемократа Ивана Брајовића, док Даниловићево мјесто, који је из Демоса, треба да заузме Будимир Алексић из Демократског фронта.
Познаваоци прилика у опозицији која је ушла у Владу сматрају да некоме не одговара повећање сигурне већине са 41 на 42 посланика. Очигледно се ради о опробаном рецепту за опструкцију рада Скупштине коју смо већ имали прилике да видимо када је посланик СДП Борислав Бановић постао амбасадор у Лондону. Његова оставка није верификована све док Рашко Коњевић није напустио Владу и прешао у посланике.
Ипак, треба очекивати и оштру реакцију чланова Колегијума и осталих посланика јер се ради о очигледном изигравању закона и Устава, које само доприноси даљем урушавању дигнитета највишег законодавног тијела у Црној Гори, које је почело изласком СДП из владајуће коалиције.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
To je taj seljački mentalitet Danilovića, samo daj, daj. Pi!
Kakve ništarije
Sve je vec odavno jasno klasicni prevaranti nenajedeni.