Миливојевић: Ни правно ни политички – Косово* не може у ЕУ и НАТО
1 min readНекадашњи дипломата Зоран Миливојевић сматра да нема ничег озбиљног у захтеву и жељи Приштине за пријем у ЕУ и НАТО.
Поводом тврдње Аљбина Куртија да Владимир Путин жели да изазове рат на Балкану, каже да не постоји таква врста опасности и да регион неће бити предмет било какве војне интервенције јер ће се криза завршити на украјинском простору.
„Нема ту ничега озбиљног. Овај захтев и жеља приштинских привремених институција за чланство у ЕУ и НАТО је просто покушај да се уклопе у ову кризу и да иду стопама украјинског председника, да се искористи криза не би ли Косово* заокружило независност и издејствовало политички поен у овој кризи. Међутим, то све скупа није реално. Неће овај простор бити предмет било какве војне интервенције везано за ову кризу. Ова криза ће се завршити на терену Украјине и глобалним договором великих, пре свега на релацији Москва-Вашингтон. Не постоји та врста опасности о којој Курти прича“, рекао је Миливојевић за Косово онлајн.
Према његовим речима, не постоје никакви елементи који би имали реалну подлогу, ни правно, ни политички, да Косово постане члан ЕУ и НАТО.
„Ово је покушај да се поводом кризе, а на таласу ових политичких сентимената који су сад везани за Украјину, изврши притисак да се деблокира процес потврде косовске* независности на тлу Европе. Дакле, да се на неки начин изврши притисак на земље чланице ЕУ и НАТО које нису признале Косово* да оне промене став и да се на тај начин испослује потврда косовске државности мимо онога што је политичка и правна реалност“, рекао је Миливојевић.
Навео је да треба рећи, да по Лисабонском уговору, уговору о ЕУ, и према уговору о НАТО, чланице могу да буду само признате суверене државе, чланице УН.
Миливојевић је рекао да би сваки преседан који би се учинио на основу неке политичке одлуке морао претходно у политичком смислу да буде предмет консензуса свих држава чланица било ЕУ или НАТО, и промене става оних чланица које не признају Косово*. А онда у правном смислу, промене уговора на основу којих делују ЕУ и НАТО, што је, сматра Миливојевић, озбиљан политички процес који апослутно није реалан.
„Ако би се случајно донела политичка одлука да се Косово* прими, на пример, у ЕУ под овим условима, онда би то значило аутоматски да је Србија чланица ЕУ и по правном и по политичком основу. Исто тако, ако би се десило да се рецимо Украјина и Грузија приме у НАТО и ЕУ, онда би по истом принципу и Србију требало одмах примити у ЕУ, јер су и то земље које имају унутрашњих проблема и спорова и онда не би било сметње да се и Србија прими у ЕУ као пуноправни члан која такође има унутрашњих проблема територијалне природе“, каже Миливојевић.
Према томе, како је закључио, кад се све ово узме у обзир, све ово треба третирати као покушај Приштине да се политички користи криза, али за било какав успех не постоје никакве реалне основе и захтеве Приштине треба посматрати искључиво за унутрашње потребе, преноси Б92.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: