Милорад Пуповац, потпредседник СДСС: У Хрватској траје кампања против Срба
1 min read
Премда нас неки уверавају да се у Хрватској не води кампања против Срба ни против ћирилице, превише је тога речено што говори да је реч баш о тој кампањи. Ћирилица се проглашава агресорским писмом, Србе оптужују да су се лажно пописали током пописа становништва, а да друге изречене ствари и не спомињемо – каже за „Блиц” Милорад Пуповац (58), потпредседник Самосталне демократске српске странке (СДСС) у Хрватској и професор Свеучилишта у Загребу.
Пуповац данас долази у Београд како би на научном скупу који организује Институт за језик САНУ говорио управо о језичким идеологијама, језичким политикама и производњи нетолеранције у постјугословенским земљама.
Има ли краја разбијању и скидању ћириличних табли у Вуковару?
Након састанка премијера Зорана Милановића с представницима бранилаца који су организовани као носиоци кампање против ћирилице и након повлачења полиције, ситуација је засад нешто мирнија упркос скидању две двописмене табле. Што се компромиса тиче, могу само да кажем да за њега има простора, али би свако морао да допринесе да се он изгради.
Да ли је проблем само у у осетљивости Вуковара због ратног наслеђа?
Страдање Вуковара и његових грађана у којем се редовно заборавља и страдање његових грађана српске националности користи се као оправдање у овој кампањи и тиме нарушава све оно што је стварано од мирне реинтеграције хрватског Подунавља. Ствара се атмосфера у којој ће рат бити важнији од мира.
Да ли је сусрет председника Томислава Николића и Иве Јосиповића био историјски?
Добро је да је дошло до њиховог сусрета јер то има симболичку снагу и онда кад других ефеката нема. Посебно је добро да је до сусрета дошло због тога што се тај сусрет условљавао и што су се политичке биографије двојице председника узимале као разлог за његово одлагање. Да ли је довољно да он зато буде историјски, то не знам. Знам само да су Хрвати и Срби одавно потрошили своју историју. Како би се прикрила историјска празнина и жртве у задње две деценије, сваки час се нешто проглашава историјским.
Били сте недавно у Београду на прослави пет година СНС-а?
СНС је једна од ретких странака на сцени Србије са којом нисмо имали политичку сарадњу, премда смо сматрали да је њено појављивање и деловање од велике важности за Србију. Њено одлучно преузимање кључних политика бивше владе, као што је проевропска политика, одлучније решавање питања Косова и проблем корупције, ми свакако подржавамо. И моје присуство на прослави петогодишњице израз је те подршке и израз очекивања снажније обнове регионалне политике и бриге о Србима у региону.
Шта је истина око повлачења тужбе Хрватске против Србије?
Истина је да је хрватска влада узабрала своју правну заступницу пред надлежним судом, што значи да испуњава претпоставке за то да суд донесе пресуду о двема тужбама. Да ли у самом поступку стране могу да се нагоде да се поступак обустави, не знам. Знам само да да је потребна политичка моћ и политички консензус да се владе нагоде о статусу тужби, знам да тога да овог тренутка у Хрватској нема.
Колико се одмакло у решавању спорних питања која условљавају повлачење тужбе Загреба?
Што се тиче несталих, број несталих и њихова етничка припадност су сада такви да обе стране могу да их користе као аргумент у расправи о повлачењу тужби. Тужбе, међутим, заиста не доприносе бржем решењу питања несталих, јер се они користе као аргумент за подизање тужби. А што се напретка тиче у решавању отворених питања, њега заправо нема. И питање границе, и питање имовине, и питање пензија и питање ратних злочина и питање повратка не бележе значајније одговоре. Број обавеза из ових питања нешто је већи на Хрватској него на српској страни.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

