Милош Ковић: Наш циљ мора да буде ослобођење и уједињење српског народа
Иако Џозеф Бајден није ни ушао у Белу кућу, из САД и са запада је лансирана идеја да би Србија и Балкан могли да постану део ЕУгославије. Историчар Милош Ковић сматра да су САД империја на заласку коју не треба потценити, али да би признање независности Косова зарад лидерске улоге на Балкану значило да сами себи тестеришемо грану на којој седимо.
С обзиром на наше најнепосредније искуство са Бајденом и његовим сарадницима, укључујући и људе из администрације, њихов слоган “повратак Америке“ не звучи баш добро, каже наш саговорник. Међутим, додаје он, више не живимо у свету из деведесетих прошлог века и они више немају ону моћ да нас угрозе као што су је имали у време Клинтона. Ни Русија није она из 1999, већ је то сада Русија Владимира Путина, а не треба заборавити ни Кину.
Бајденови планови према Србији и Балкану
„Не би требало сувише да се потресамо или узнемиравамо. Ипак, с друге стране, ово је победа снага које су укорењене у нечему што је америчка интервенционисичка традиција која шири схватања која су некада била хришћанска, калвинистичка и протестантска, док су данас либерална и секуларна. То су људи који неће устезати од наставка крсташких похода какве смо могли да видимо на Југославију, Србију, Црну Гору, Авганистан, Либију, Сирију и Ирак. Демократске администрације су довеле НАТО не само на границу Русије, него и унутар бивших чланица Совјетског Савеза,“ каже Ковић.
Наш саговорник сматра да је ово опасно време у коме Америка неће желети да призна да је империја на заласку, јер би морали да умире своје амбиције и да прихвате нешто ка чему сви идемо, а то је подела интересних сфера на светском нивоу и нека врста глобалне равнотеже.
Ка томе је, оцењује Ковић, вероватно кренуо Трамп, а ако Бајден то прихвати биће мало боље и по нас и по САД али ако настави крсташким путем који су ишли Клинтон и династија Буш, то неће бити добро.
Неприхватљиво признање независности Косова
Идеју бившег дипломате Тимотија Леса о новој заједници шест балканских држава, Ковић види као пуштање пробних балона са циљем да се види реакција како Београда тако и осталих у региону.
„Могу да мислим како ће да реагују у Сарајеву на идеју да им Београд поново буде средиште или они у Подгорици који су сада ослабљени поразом на изборима, а да не спомињем Приштину и Тирану. Мислим да дугорочно политички циљ нашег српског народа и његових политичких, медијских и пословних елита треба да буде ослобођење српског народа. Ми смо на силу распарчани у процесу разбијања Југославије и мислим да би наш циљ требало да буде уједињење српског народа на миран начин, то је закон будућности. Ако је то дозвољено Немцима, ако на томе у албанском случају на штету свих осталих ради НАТО, онда и ми имамо право да тако нешто кажемо,” категоричан је историчар Ковић.
То што је Тимоти Лес предложио да “мењамо” односно признамо независност Косова зарад лидерске улоге на Балкану значи да сами себи треба да претестеришемо грану на којој седимо.
„Ми седимо на грани косовског завета и то последњих шест векова, а сада треба да се одрекнемо целе своје традиције, историје, браће и сестара на КиМ који живе 20 година у гету чекајући да их ослободимо? Да ли треба да их напустимо и да их мењамо за мултиетнички ентитет, за Еугославију, и још да умањимо овде утицај Русије и Кине? Било би смешно да није жалосно,” нагласио је наш саговорник.
Британија свесна да Срби желе уједињење
Ковић додаје да је занимљиво само као сигнал што у Великој Британији узимају у обзир намеру и жељу српског народа да се једног дана поново уједини, што је добро.
„Овде у Београду многи мисле да на западу имају механизам да нас на све натерају али они могу само онолико колико им ми то дозволимо. Треба да избегавамо конфликте, поготово са Американцима и Енглезима после брегзита. Спољна политика треба да буде балансирана и мудра али мора да буде самосвесна и трезвена, а подршка се мора тражити само тамо где се она може пронаћи,“ каже Ковић. То је, додаје он, та школа коју су изучили велики српски западњаци, од Доситеја Обрадовића преко Карађорђа до Стојана Новаковића, Јована Ристића, Милована Миловановића и Николе Пашића. Свака част западној култури али се зна се где ми можемо да нађемо подршку и ко нас у овом тренутку једини може спасити од те претеране љубави и загрљаја запада, наглашава наш саговорник.
Ковић подсећа да нам још од средине 19. века западне земље нуде да будемо средиште али под условом да водимо антируску политику. Иза идеје „Начертанија“ Илије Гарашанина из 1844. је стајала идеја ослонца на Енглезе и на Француза против Руса. Начелно, сматра он, континуитет политике запада и Енглеза је гурање Аустрије и Хрвата и ширење тог католичког фактора на Балкану.
„То је оквир југословенске идеје, а ми смо ту ствар пробали. Између 1918. и 2020. године су нам растурили Југославију, поцепали српски народ, бомбардовали Републику Српску и Југославију, извршили геноцид над српским народом у Крајини и на КиМ уз помоћ својих западних копнених трупа али и из ваздуха. Не смемо све то да заборавимо и занемаримо, а да поверујемо у њихова обећања и да заменимо косовски завет и Русију за њихово тапкање по рамену,“ оценио је Милош Ковић.
Извор: Спутњик
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Kovic standardno odlican. Crna Gora. Srbija. Republika Srpska. Zajedno
SRBIJA, CRNA GORA, REPUBLIKA SRPSKA
СРПСКИ НАРОД ЈЕ САЧУВАО СВОЈЕ ЈЕДИНСТВО ИАКО СУ СЕ ЗАПАДНЕ СИЛЕ МНОГО ПОТРУДИЛЕ ДА УНИШТЕ СРПСКИ НАРОД КРОЗ ОБЕ ЈУГОСЛАВИЈЕ! КОНАЧНО СМО СХВАТИЛИ СВЕ ПРЕВАРЕ И ТРЕБА ДА ТЕЖИМО ЗАЈЕДНИЧКОЈ ДРЖАВИ КОЈА НАМ ПО ЗАСЛУГАМА ИЗ ПРОШЛОСТИ ПРИПАДА!НИКАКВЕ ЕУСЛАВИЈЕ НЕ ДОЛАЗЕ У ОБЗИР,ХРВАТИ,СЛОВЕНЦИ НИКАД ВИШЕ! ФАТАЛНА ЈЕ БИЛА ОДЛУКА КРАЉА ЈЕ КРАЉЕВИНА СХС,ТАДА СМО ИЗГУБИЛИ СВОЈУ ПРАВУ ДРЖАВНОСТ!ИМАМО ЦИЉ И ПОЛАКО ДО ЊЕГА ТРЕБА ДА КОРАЧАМО!
Читам овај изванредно актуелни текст уваженог професора Ковића и присећам се беседа Патријарха Павла . Мудри Павле каже : Сваком човеку треба да приђемо са поштењем , добротом и искреношћу . Па ако те тај човек превари није до тебе , већ до њега . Ако дозволиш да те тај човек и други , трећи пут превари онда је до тебе . Тако је и у овом случају . Срби су изварани у XX веку . Срби морају да престану да доказују своју доброту кроз разне облике мултинационалних држава . Код нас постоји тај искривљени поглед на национално и стално га зли људи изједначавају са фашизмом . Предуслов сваке грађанске државе је стварање јаке националне државе . Све модерне европске државе су створене као хомогене националне државе .Само таква држава може да се надогради и буде грађанска и демократска држава . Зато нека нам не подмећу никакве нове Југославије . Једино може да буде уједињење типа Сједињених Српских Држава . Мада и овако је одлично држава Србија , држава Република Српска и српска држава Црна Гора .
Ujedinjenje srbskog naroda je neminovano, samo ga treba pametno kroz diplomatsku politiku uz malo pritiska na odlucujuce stranke sprovesti !.
Ne agresivnošcu nego pametnim lobistickim planom !.
Ima Srbski narod dosta prijatelja u vaznim, stranim politickim sedištima a pogotovo u privredama zemalja koji odlucuju o sigurnosti njihovih ulaganje !.
Privlacenjem stranih investicija je napravljen prvi korak !.
I niko ko je ulozio milione i miliarde u nekoj stranoj drzavi nece dati da njegovi politicari bombama sve poruše !.
Иако Џозеф Бајден није ни ушао у Белу кућу, из САД и са запада је лансирана идеја да би Србија и Балкан могли да постану део ЕУгославије. Историчар Милош Ковић сматра да су САД империја на заласку коју не треба потценити, али да би признање независности Косова зарад лидерске улоге на Балкану значило да сами себи тестеришемо грану на којој седимо.
Познавајући стање у званичном Београду али несамо у тренутој Власти него и у добром дијелу опозиције и великом дијелу медија врло могући сценарио,за који су се стекли потребни услови у Скупштини Србије,у стври за промјени посројећег Устава,који не дозвољава тај излет валстодршцима.
Јединио сапс је у наредном периоду отрежњење народа који трба да поведе Црква и водећи интелектуалци,али колико се да видјети и међу њима валда неслога,нико није спреман на послушност и заједничу жртву него свако иде самостално,случај са удржењм на чијем је челу Ковић.
Да ли ће СПЦ смоћи снаге да доведе неког мађег владику на престо Цркве који ће наствити онамо гдје је почео Јосиф Цвијовиж у ФНРЈ за сда је тешко рећи,јер све до повратка Дожића, стање је било катастреофално које је Цвијовић итекако у тим околностима добро водио такав нам је сада потребан ,а од смрти Дожића до данас Удба се итекако мијешала у послове Цркве ,раде то и ови сада у Београду!