ИН4С

ИН4С портал

Милов позив Русима: Москва презрела његове намјере, Аерофлот отказао све летове за Тиват

1 min read
Национално координационо тело је 3. августа 2020, одлучило да допусти улазак руским држављанима у Црну Гору, као и држављанима Азербејџана.
dejan mirović, da

Дејан Мировић

Пише: Дејан Мировић

Национално координационо тело је 3. августа 2020, одлучило да допусти улазак руским држављанима у Црну Гору, као и држављанима Азербејџана. Одлука од 3. августа 2020. је у пракси имала учинак само на долазак руских туриста. Туристи из Азерберјџана не посећују Црну Гору, а везе између режима у Подгорици и држављана Азербејџана су углавном са оне стране закона и везују се за прање новца и убиство новинарке са Малте Дафне Каруане Галиције. Син убијене новинарске директно повезује Мила Ђукановића са званичницима Азербејџана .

Да је одлука НКТ била усмерена само ка руским туристима показује и реаговање украјинског конзула у Подгорици Шматова. Он је 4. августа са огорчењем изјавио да у Украјини има процентуално мање заражених него у Русији али да и даље не постоје услови за долазак украјинских држављана у Црну Гору, као што постоје за руске.

Шматов је закључио иронично да црногорским властима „новац не мирише“.

Мило Ђукановић је 5. августа 2020. примио новоименованог амбасадора Републике Црне Горе у Руској Федерацији Милорада Шћепановића. Из кабинета црногорског председника је саопштено да између Русије и Црне Горе постоји традиција „дугих и пријатељских“ веза и да Подгорица ради на нормализацији и јачању билатералних односа.

Међутим, само десет месеци раније режим у Црној Гори је продужио санкције Руској Федерацији, које су уведене од стране Црне Горе још 2014. У јуну 2016. Ђукановић на самиту НАТО критикује свој народ јер има традиционалне и ретроградне симапатије према Русији и зато је подложан пропаганди из Москве. У октобру 2016. је режим у Подгорици објавио да су руски држављани и наводно припадници војно-обавештајне службе ГРУ (извесни Шишмаков и Попов за које се још увек није утврђено да ли постоје), заједно са српском пензионерком Бранком Милић, учествовали у покушају државног удара и атентата на Ђукановића.

Према тврдњама црногорске опозиције ову немаштовиту фарсу је осмислио Ђукановићев неформални саветник, русофоб (и англофил) Беба Поповић. Русофобску тврдњу о завери српске пензионерке Бранке Милић и Кремља против Ђукановића је 2017. подржао и тадашњи министар спољних послова, садашњи британски премијер, Борис Џонсон, очигледно, следећи традицију Гледстона и Тенисона који су Црну Гору видели само као антируску творевину.

Године 2017. Ђукановић је у интервју за Побједу изјавио да је Москва преузела политику Коштунице и да је очекивала од њега да се одрекне самог себе (иако признаје да му Путин никада није тражио да не уђе у НАТО).

Црногорски премијер Марковић, оптужио је 2017. на самиту НАТО Русију да је њено понашање „нецивилизовано , примитивно и деструктивно“.

Године 2019. руски држављани Шишмаков и Попов су осуђени на скоро 30 година година затвора због наводног атентата на Ђукановића. Ђукановић је у фебруару 2020. у интервју за британски Ројтерс оптужио Москву да у континуитету користи СПЦ и Закон о слободи вјероисповијести ради подривања независности Црне Горе.

Претходне чињенице показују да су Ђукановићеве речи о побољшању руско црногорских – односа неискрене.

Укидање органичења за руске туристе и изјаве о побољшању односа са Москвом су последица чињенице да туристичка сезона у Црној Гори пропада не само због Короне, већ и због Ђукановићеве русофобске политике. Двадесетак дана пред изборе Ђукановић покушава лажно да се представи као неко ко није крив за лоше односе Москве и Подгорице. Он је, наравно, свестан чињенице да у земљи у којој живи преко 2/3 православаца и која економски зависи од руских туриста, русофобска политика не може бити популарна.

Након шест година хистеричне русофобске кампање коју је управо Ђукановић предводио и која је грађанима Црне Горе донела само економске губитке, он покушава да обмане црногорску јавност изјавама о побољшању односа са Москвом.

Ако би успела та обмана на изборима, Ђукановић би се после њих вратио још жешћој антируској политици.

Изгледа да су то и у Москви разумели јер је Аерофлот 12 августа отказао све летове за Тиват. 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

4 thoughts on “Милов позив Русима: Москва презрела његове намјере, Аерофлот отказао све летове за Тиват

  1. Све то са Милом нема никакве везе. Ти Руси би трком дошли само да није овога око короне. Такав је то испрани совјетски ментални склоп. Ништа то не памти осим ако га неко не натера, само је г***ца важна. Они појма немају где је Србија (једина земља у Европи која има без остатка позитиван став према њима) али су зато велики фанови мора Хорватије и Черногорије чије врхушке већ узимају повољан распоред за нови Стаљинград.
    P.S. Да не буде забуне, beogradska грађанерија је још гора.

    5
    22
  2. Džaba Milo i kompanija da panu s vlasti ako ne završe svi u zatvor. Znači, svi koji su bili funkcioneri DPS i SD(P)-a u zatvor, oduzimanje kompletne imovine i zabrana zapošljavanja u državnim firmama za njihove familije u naredne tri ili četiri generacije. Biće za njih socijalna pomoć kad smo se već primakli evropskom standardu. Tamo je prima i šuto i rogato.

    71
  3. Razularena, bahata, lopovska banda Sveta Marovica je unistila iz temelja sve privredne grane u ovoj maloj zemlji. Zar ste mislili da ce TURIZAM biti IZUZETAK?

    60

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *