Миловић тражио да реагује СДТ због разлике у зарадама судија Основног суда у Подгорици
Министар правде Андреј Миловић доставио је главном специјалном тужиоцу Владимиру Нововићу информацију о постојању основа сумње о извршеном кривичном дјелу у вези са одређивањем зарада судија грађанског у односу на колеге из кривичног одјељења Основног суда у Подгорици.
Миловић је у информацији навео да је Министарство правде још, 24. октобра 2023. године, добило допис од предсједнице грађанског одјељења Основног суда у Подгорици Дијане Ровчанин, а у коме је указала на постојање „очигледне несразмјере приликом одређивања зарада судија грађанског одјељења у односу на судије кривичног одјељења упркос чињеници да и једни и други имају исти коефицијент за обрачун зарада“.
Ровчанин је навела и да су судије грађанског одјељења много више оптерећене предметима у односу на кривичаре.
„Достављамо Вам акт на даље поступање због постојања основа сумње да је извршено неко од кривичних дјела из надлежности Специјалног државног тужилаштва, а која се тичу несразмјерне расподјеле финансијских средстава од стране предсједнице и/или службе за финансијске послове Основног суда у Подгорици, као и других кривичних дјела за која се гоњење преузима по службеној дужности“, написао је министар правде.
Он је навео и да је Законом о Судском савјету и судијама прописано да судије остварују право на зараду и друга права из рада и по основу рада у складу са законом, па је с тим у вези за „независно, непристрасно и ефикасно поступање свих судија неопходно обезбиједити да се њихова финансијска независност остварује под једнаким условима, а у складу са обимом посла и оствареним резултатима рада“.
Предсједница грађанског одјељења Дијана Ровчанин у обраћању Министарству правде навела је да постоје драстичне разлике у заради између судија парничара у односу на судије кривичног одјељења, која у просјеку износи од 300 па до преко 1.000 евра.
„Поставља се питање шта може оправдати оволике разлике у зарадама судија истог суда и суда истог степена, те да ли је на овај начин судија грађанског одјељења дискриминисан. На бази обрачунских листа зарада судија Основног суда у Подгорици, може се утврдити да суд располаже средствима која се на свакомјесечном нивоу усмјеравају судијама кривичног одјељења, док судије грађанског одјељења константно примају само основну зараду, а не плаћа им се за стварно обављени рад. Позивамо Вас да извршите контролу правилности расподјеле финансијских средстава на нивоу суда, те провјеру који су то конкретни послови који изискују приправност судија, те зашто те послове обављају само судије кривичног одјељења“, пише у допису Ровчанин.
„Вијести“ су још у септембру писале да су се судије грађанског одјељења обратиле предсједници Основног суда Жељки Јововић, а након што је Владиним Предлогом предвиђено повећање коефицијента зарада судија у основним судовима, због тога што сматрају да би могло доћи до још великог раскорака у платама међу носиоцима судијске функције.
Парничари су тада негодовали и због тога што је њима плата у просјеку 1.200 евра, док према платним листама „виде да неке судије / кривичари имају много веће зараде“.
Предсједница суда Жељка Јововић тада је појаснила за “Вијести” да се и прије обраћања судија који поступају у грађанском одјељењу, више пута у циљу обезбјеђења зарада, које одговарају достојанству судијске професије и терету одговорности, обраћала релевантним институцијама.
Током 2023. године судије кривичари су у раду имали 2.013 предмета, што у просјеку по судији износи 287 предмета, а судије које поступају у “кри реферату” су били задужени са још 456 предмета. Судије парничари су у раду имали укупно 10.293 предмета, што у просјеку по судији износи 312 предмета, а судије које поступају у “ип реферату” су били задужени са још 924 предмета…
Извор: Вијести
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: