ИН4С

ИН4С портал

Мине, тунели и заседе: Који су ризици израелског напада на Газу

Фото: Принтскрин Спутњик

Последњи рат који су израелски војници водили у Газу био је онај из 2014. године, а тада су израелске снаге продрле свега неколико километара у дубину територије, пише немачки „Шпигл“.

Ова операција се звала „Зук ејтан“ (Јака стена). Задатак израелских трупа био је да минирају подземне тунеле Хамаса, који су водили на територију Израела, и то је била у правом смислу речи самоубилачка мисија. Само у предграђу града Газе из заседе је убијено 13 израелских војника.

Урбано ратовање је за сваку војску један од најтежих облика ратовања. Нарочито у Гази, која представља узак обални појас, дугачак свега 40 и широк 10 километара, са више од два милиона становника. Хамас је и у селима и у градовима минирао многе улице.

Хамас је овде створио софистициран систем тунела, у којима њихови борци могу да издрже разорне ударе и да непрекидно изненађују непријатеља. Газа је домаћи терен за Хамас и опасна замка за израелску војску. Хамас их управо ту и чека.

То је, наравно, познато Израелцима. Због тога су последње операције вођене искључиво из ваздуха. Ово је време асиметричних ратова, када се супотстављене стране више не суочавају директно.

Са чиме још располаже Хамас?

Израелска војска непрестано увежбава борбе у густо насељеним урбаним подручјима. Ради тога, израелска војска је изградила један мали арапски град, са џамијом и системом тунела.

И оружани системи су прилагођени овом типу рата. Неки од њих могу да разнесу зидове куће, што омогућава лакше кретање и бољи преглед. Израелска војска је опремљена опремом за рашчишћавање рушевина. Ваздухопловство и извиђачи их непрекидно обавештавају о сваком покрету у околини у реалном времену.

Једно је извесно: ако војска заиста почне са инвазијом, Израел ће морати да употреби огромну ватрену моћ. То значи да ће убијати и уништавати, не водећи рачуна о цивилима, које ће Хамас можда користити као живи штит.

Израелске снаге би се, у моралном смислу, могле наћи у веома неповољном положају. Цивилне жртве ће бити проглашене за „колатералну штету“, како их тривијално назива војска. Али то неће спречити свет да осуди Израел због бруталности.

Осим тога, припадници Хамаса су данас боље опремљени него 2014. Имају противтенковско оружје, које уништава тенкове из непосредне близине. У последње време их је обучавала Иранска револуционарна гарда. Хамас има и уређаје за ноћно осматрање. Није јасно са чиме Хамас још располаже.

Министар одбране Јоав Галан био је један од команданата у првом рату у Гази 2008. године. Након што је формирана влада, Галан се окружио војним стручњацима, попут бившег начелника генералштаба и министра одбране Бенија Ганца, или бившег начелника генералштаба Гадија Ајзенкота.

Иако је војно искуство несумњиво, закључује „Шпигл“, са чиме ће се тачно суочити израелска војска постаће јасно тек уколико покрене копнену инвазију на Газу, преноси РТ Балкан.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net