ИН4С

ИН4С портал

Министар Мујовић посјетио Рудник угља након трагичне погибије радника

1 min read

Министар енегетике и рударства Саша Мујовић, државни секретари министарства Лоран Мохамад и Весна Брајовић, обишли су јуче Рудник угља Пљевља, а поводом трагичног догађаја у којем је страдао радник Рудника.

Након састанка са извршним директором компаније Михаилом Потпаром, којем су присуствовали и директори Сектора “Производња” Милинко Газдић и Сектора за правне, кадровске и опште послове Петар Џарић, министар је истакао да је догађај толико трагичан да је и лично желио да се информише о детаљима несреће.

-Прије свега желим да изразим дубоко саучешће породици настрадалог рудара, да изразим саучешће свим запосленим у Руднику угља Пљевља и грађанима Пљеваља. Исказао бих још једном најдубље и највеће поштовање према рударима. Овакве ситуације упозоравају нас да морамо показати највећи могући ниво одговорности према рударима и трудити се да им живот, колико је то могуће, олакшамо и услови рада да буду што је могуће бољи јер је ова професија толико ризична сама по себи да једноставно о томе се и те како треба водити рачуна. Догађај је толико трагичан да једноставно сваки разговор и свака ријеч је сувишна, али имао сам ту потребу да се информишем о детаљима саме несреће. Разговарао сам са руководством Рудника угља и једноставно добио сам увјерења да је све урађено онако како то процедура налаже, да су испоштоване све мјере заштите и да се заиста ради о сплету, односно крајње несрећном случају. Ово је такође потврда да најчешће они најбољи страдају и они који су овај посао практично претворили у дневну рутину. Рећи ћу да је несрећни младић који је запослен у Руднику угља већ много пута овај исти посао, исту процедуру понављао, да је са врло искусним колегама био на радном задатку и једноставно да ли тренутак пада концентрације, непажње, довео до тога. Такође државна тужитељка је изашла на лице мјеста, а очекујемо и налаз рударског инспектора, и добићемо цијелу слику.

Нажалост, вратити један људски живот не можемо, али морамо водити рачуна и ићи напријед, али водити рачуна да позиција рудара и њихов статус у друштву буду много бољи, да њихова примања, њихов социјални моменат буде на већем нивоу и такође да мјере заштите, односно то што можемо ми и као Влада и као руковоство компаније предузети, испоштовати и уважити, увијек буде на највећем могућем нивоу – казао је Мујовић.

Министар Мујовић, одговарајући на питања новинара да ли постоји опасност по друге раднике с обзиром на то да корито ријеке Ћехотине није измјештено и да се зауставило на неких 180 м, може довести до неке незгоде, поручио је да је добио тврдње од менаџмента РУП-а да не постоје разлози за сумњу, те да се пројекат измјештања ријеке Ћехотине држи под контролом.
-У току је процедура добијања урбанистичко-техничких услова како би тај пројекат могао ићи даље, такође и ревизија Главног рударског пројекта, тако да са тог аспекта иде се у правцу рјешавања овог проблема. Наравно, ваше су сумње на мјесту и ову причу смо требали давно завршити, ова прича је требала да буде актуелна и неколико година уназад. Зашто то није било тако и зашто се није радило када се морало, да не би дошли у ситуацију да данас стрепимо и постављамо питања то је већ питање за неке друге органе и за неку другу прилику, али опет казем то је просута вода, за њом не можемо и не треба да плачемо. Морамо водити рачуна како да изађемо што је могуће боље из дате ситуације. Трудимо се и оно што су некаква реална очекивања током 2025. године би требали, тако сам добио обећање од менаџмента из Рудника угља, да имамо ријешен тај проблем – истакао је Мујовић.
Он је додао да је поставио и питање рада ТЕ, јер је познато колико је Рудник угља основа односно есенција за рад ТЕ Пљевља.
– Такође сам добио недвосмислена увјерења да процес откопавања руде неће бити угрожен и да ће ТЕ имати све оно неопходно за несметано функционисање. Дотакли смо се и теме 2025. године, дакле једна врло горућа тема, горући проблем, знате да се у том периоду предвиђа еколошка реконструкција ТЕ, знате да у том периоду Рудник угља не може испоручити онолику количину угља колико је то уобичајено, тако да се све то мора имати на уму и да се што безболније прође 2025. година. Намјерно кажем што безболније јер једноставно не можемо очекивати да ћемо имати оптималну ситуацију. Тај ниво производње угља у 2025. години не можемо имати без обзира што је интересовање за угљем из Пљеваља јако велико. Дакле, имате потражњу из Србије, из региона на јако високом нивоу, али опет морамо имати на уму на та нека ограничења. Угаљ из Пљеваља треба транспортовати за Србију и онда постоје ограничења са тог аспекта, односно знате да ограничен број камиона може поћи из Пљеваља према Србији, да ти камиони морају бити утоварени, истоварени, све то тражи вријеме, све то обара могућност пласмана руде угља. Дакле, 2025. година је критична и једноставно надам се да ћемо успјети да је пребродимо на што безболнији начин – навео је министар и додао да је веома важно питање броја запослених.
Знате и сами да Рудник угља кубури са вишком запослених, рекао би условно вишком запослених, јер неке секције, неки дијелови Рудника угља имају проблем са супротним, имају мањак запослених, конкретно у Сектору “Производње” имамо ситуацију да нам фали квалификована радна снага. Управо овај догађај који нам се десио, десио се људима односно десио се човјеку који је био квалификован за посао који обавља. Али су веома честе ситуације да имате упошљене људе који немају можда адекватне квалификације за посао који обављају. Дефицит кадра је изузетно изражен. Имамо администрацију чији је број енормно велики, непотребан за капацитет Рудника. Имамо једну тоталну диспропорцију између потреба и онога што је реална ситуација у Руднику угља. Дакле, структура запослених не кореспондира са потребама Рудника угља Пљевља. Тако да осим приче о измјештању ријеке Ћехотине и те како морамо водити рачуна да се направи нова систематизација радних мјеста. Не може Рудник угља да се базира на административном кадру. Онај ко је радио на начин да упосли што више администрације, а на тај начин потисне оно што је суштина, а то је производња, заиста није урадио добро Руднику угља, напротив урадио му је лоше – закључио је Мујовић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *