Министар одбране Вучевић за ИН4С: Војска Србије има снагу да заштити безбедност наших грађана на Косову и Метохији
1 min readНа основу онога у шта сам, током првих недеља мандата, могао да се уверим, оценио бих да је Војска Србије савремена, добро опремљена и обучена оружана сила кадра да испуни своју уставну и законску улогу, наводи Министар одбране Републике Србије, Милош Вучевић у интервјуу за портал ИН4С.
Он наводи да Војску Србије чине изузетни људи, професионалци и надасве патриоте којима су слобода и част Србије највећа светиња. Војска Србије је из године у годину све снажнија, али од мене нећете чути, као што никада ни од председника и врховног команданта никада нисте чули – да сам у потпуности задовољан. Да ли смо сада неупоредиво снажнији и боље опремљени него пре неколико година? Апсолутно да. Да ли тежимо томе да будемо још снажнији? Такође, да. Наставићемо да набављамо савремено наоружање, инсистираћемо на врхунској обучености и даћемо све од себе да људима који носе униформу подигнемо ниво социјалног стандарда. То је мисија свих нас који смо преузели одговорност за доношење одлука у Министарству одбране и Војсци Србије, каже Вучевић.
Бриселски споразум и план „Шолц-Макрон“
– Србија спада у ред малобројних земаља које се и даље држе темељних принципа међународног јавног права и поштују све своје међународне обавезе. Бројни су аргументи које можемо навести у прилог тврдњи да је Бриселски споразум „мртав“ пре свега јер га привремене институције самоуправе у Приштини никада нису примениле и то у оном најважнијем делу који се односи на формирање Заједнице српских општина. Тачно је, такође, да од најважнијих политичких центара на западу повремено стижу и званични и незванични предлози који садрже решења у већој или мањој мери неповољна по Србију, а тренутно је у фокусу такозвани план „Шолц-Макрон“. Међутим, ни од једног од те двојице лидера нисмо чули да Бриселски споразум више не важи. Чули смо то од премијера привремених приштинских институција и то у сред Берлина. Чињеница да косовски Албанци од 2013. године одбијају да спроведу Бриселски споразум, а напослетку и Куртијево отворено ругање том документу, огроман су баласт политичком кредибилитету Европске Уније која је потписник и гарант тог споразума. Свакако да предлози који долазе од стране најмоћнијих европских држава имају своју тежину и морају бити узети у обзир, али очекујемо да би, пре постизања нових споразума, тежиште њиховог деловања требало да буде усмерено ка приморавању власти у Приштини да примене већ постигнуте споразуме.
Албанске провокације
– Провокације албанских власти нису нова појава и њихова неодговорност нас је више пута довела до самог руба сукоба. Последња у низу одлука везана за регистарске таблице и репресија коју Куртијева администрација спроводи над Србима, већ је приморала наше сународнике да се повуку из приштинских институција и косовских полицијских снага. Претња кажњавањем Срба који одбију да на својим возилима имају обележја те непостојеће државе могло би да ескалира у насиље са несагледивим последицама. Војска Србије, без икакве сумње, има снагу да заштити безбедност наших грађана на Косову и Метохији. Тога су свесни и они нас провоцирају. Немају они илузију да би могли да се обрачунају са Војском Србије. Ми се не понашамо уздржано зато што смо слаби, већ зато што смо мудри и што желимо да сачувамо мир и људске животе, наводи Вучевић.
КФОР и ЕУЛЕКС
– Постоји стална комуникација између начелника Генералштаба Војске Србије и команданта КФОР-а. Председник Вучић и ми, као Влада Србије смо, такође, у свакодневном контакту са представницима кључних држава НАТО у вези са ситуацијом на Косову и Метохији, нарочито северно од реке Ибар. Више пута смо добили уверавања да ће КФОР и Еулекс сачувати безбедност неалбанског становништва у Покрајини и ми гајимо наду да ће у случају потребе, међународне снаге деловати у складу са својим овлашћењима.
Трансформација Косовских безбедносних снага у такозвану „Војску Косова“
– Трансформација Косовских безбедносних снага у такозвану „Војску Косова“ траје „испод жита“ већ неколико година и тај процес са пажњом пратимо. Пред међународном заједницом исказујемо снажно противљење формирању било какве „косовске војске“. Ми знамо ко их наоружава и ко их обучава, где граде базе… Назив те оружане формације је мање битан и односу на то ко је чини и каква је њена суштинска улога. Реч је о сукцесору терористичке организације, такозване „ОВК“, и њен искључиви задатак је застрашивање и претња Србима који још живе на Косову и Метохији. Они за Војску Србије нису озбиљна претња, али јесу за неалбанско становништво у нашој јужној покрајини. За нас, на основу Резолуције 1244 Савета безбедности УН, КФОР остаје једина легална оружана формација на Косову и Метохији и формирање било какве „војске“ привремених косовских институција сматрамо претњом безбедности и на то стално упозоравамо међународну заједницу.
Маневарски простор између политике чувања мира и одбране Срба на КиМ
– Реч је о веома уском маневарском простору кога је, можда, једно у потпуности свестан председник Вучић који, иако изложен огромним притисцима, успева да позицију Србије понекад провуче кроз „иглене уши“ и сачува мир и стабилност у региону. Између неразумног и агресивног става Приштине и често лицемерног или пасивног става међународне заједнице простор за постизање компромиса и избегавање сукоба је све мањи. Међутим, колико год да је тај простор мали, ми од њега не смемо одустати.
На питање да ли се планира увођење редовног војног рока у Републици Србији и када ће бити допремљено војно наоружање које је наручено и плаћено из Русије, Кине и Француске, министар одбране одговара да се нада превазилажење застоја у испоруци наоружања које смо купили.
– Реактивирање обавезног служења војног рока је питање од значаја за одбрану земље и о њему, најпре, треба да се изјасне најкомпетентнији људи у Министарству одбране и Генералштабу. Одлуку ће, свакако, на основу те процене, донети политичко руководство и ту неће бити калкулација у односу на расположење јавног мњења или извештавање медија. Уколико буде донета, спровођење те одлуке захтеваће извесно време и припреме, као и измене и допуне законских и подзаконских прописа. Јавност ће, свакако, о томе бити на време информисана.
Када је реч о испорукама оружја из Русије и Француске суочавамо се са два проблема. Први јесу санкције које је колективни запад наметнуо Русији због сукоба у Украјини. Државе у окружењу, једноставно, не дозвољавају прелет преко њихових територија иако су свесни да тиме ни најмање не наносе штету Русији, већ само Србији. Што се тиче испоруке борбених средстава из Француске, очекујемо да разговори које је председник Вучић недавно водио са председником Макроном као један од својих резултата имају и у превазилажење застоја у испоруци наоружања које смо купили од те земље, закључује министар одбране Милош Вучевић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Прави људи за ова тешка времена. Избор ове двојице људи за министра одбране и новог директора БИА је јасна порука западу да је интерес Србије и српског народа на првом месту. Помози Боже и народу и земљи.