Министар здравља Војислав Шимун: Здравствени систем потенцира и апелује на грађане да се јављају на организоване скрининг програме
1 min readЦрна Гора је на шестом мјесту међу земљама Европе по смртности од рака грлића материце, према процјенама GLOBOCANA, казао је за ИН4С, Министар здравља Црне Горе, Др Војислав Шимун. Он је у интервјуу за наш портал истакао важност превенције и имунизације ХПВ вакцином.
Колики је проблем рак грлића материце у Црној Гори, имајући у виду да Црна Гора има највећу стопу инциденције у Европи?
Према процјенама GLOBOCANA за 2022. год. у односу на АСИР (age standardized incidence rate-стопа инциденције стандардизована према узрасту) Црна Гора се налази на дванаестом мјесту у Европи по оболијевању од ове врсте рака.
Према истом извору, Црна Гора је на шестом мјесту међу земљама Европе по смртности од рака грлића материце.
Колико жена у Црној Гори сваке године оболи, а колико умре од овог рака који се може спријечити?
Процјена GLOBOCANA је да је 2022.г. од рака грлића материце обољело нових 58 жена.
Према броју обољелих од рака међу женама исте године рак грлића материце је био на дванаестом мјесту (АСИР 12.0/100 000)
Према наведеним процјенама, од рака грлића метерице су у истој години умрле 32 жене. Према броју умрлих од рака међу женама исте године рак грлића материце је био на шестом мјесту (АСМР 6.0/100 000).
Колико државу кошта сваки новооткривени болесник од рака?
Трошкови лијечења могу варирати у зависности од типа и фазе болести, те није захвално правити уопстене калкулације. Лијечење може бити дуготрајно, уз изузетно велике трошкове за државу, у зависности од потребе за иновативном терапијом, додатном хирушком обрадом итд.
Здравствени систем потенцира и апелује на грађане да се јављају на организоване скрининг програме, при којима имамо могућност откривања обољења у фази прије појаве симптома. У том случају лијечење се одвија у ограниченом интервалу, уз добру прогнозу, представља мање оптерећење за пацијента, породицу, а и значајно мање кошта државу.
Колико времена прође од тренутка када се пацијент тестира на ХПВ до резултата тријажног теста помоћу напредне ЛБЦ методе?
Према важећем алгоритму Организованог програма скрининга рака грлића материце, примарни скрининг тест је детекција високоризичних ХПВ генотипова из бриса грлића материце. Уколико су резултати тестирања позитивни, учесница се позива на колпоскопски преглед.
Период који ХПВ позитивна учесница проведе чекајући на ЛБЦ тест (лиqуид басед цитологy – ПАПА на течној подлози), је три мјесеца јер се морају за други брис обновити ћелије на грлићу материце.
Да ли је могуће скратити вријеме и/или број посјета љекару, а женама омогућити брже резултате?
Да би се превазишло вријеме чекања од три мјесеца између ХПВ и ЛБЦ теста, неопходна је набавка опреме која даје могућност да се из истог узорка ураде ове двије анализе. Уколико је ХПВ тест позитиван, одмах након тога би се из претходно узетог издвојеног узорка, могао урадити ЛБЦ тест. То би значајно утицало на квалитет организованог скрининг програма – учеснице би долазиле један пут код изабраног гинеколога, скратио би се период чекања на ЛБЦ тестирање и омогућило брже добијање резултата као и смањило оптерећење здравствене службе.
Напомена:
Ријеч је о изузетно скупој опреми чија је процијењена вриједност прије двије године била око 1.200 000 евра.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Јели му ово неки Шимун Перес или нешто друго .
HPV JE SESKSUALNO ZARAZNA BOLEST I TACKA. NASTAJE ISKLJUCIVO ODRZAVANJEM SEKSUALNIH ODNOSA SA VISEBROJNIM PARTNERIMA . ODAKLE SAD EPIDEMIJA RAKA MATERICE?
MILE SESTRE I DRAGA BRACO RAZMISLITE SVOJOM GLAVOM :“ NI KOD BABE NEMA ZA DZABE“ A SAD SE KO BRINE O NASEM ZDRAVLJU? DALEKA IM LEPA KUCA.
UZMITE SE U PAMET !!!
MIR BOZIJI!!!!