ИН4С

ИН4С портал

Министарство екологије обиљежило Свјетски дан животне средине

1 min read
Акција је организована на волонтерској основи, у партнерству са Канцеларијом Програма Уједињених нација за развој у Црној Гори.

Акција је организована на волонтерској основи, у партнерству са Канцеларијом Програма Уједињених нација за развој у Црној Гори. Данашњу акцију чишћења подржали су Институт за биологију мора, Управа поморске сигурности и управљања лукама и Регионални ронилачки центар. Акцију је подржао и приватни сектор и то компаније YУ Брив, Белла Бока, Валго, као и представници НВО сектора и бројни волонтери.

Током данашње акције очишћено је подручје од Костањице до Турског Рта и од Стрпа према Липцима које карактерише велика количина чврстог отпада на морском дну који има негативан утицај на морски екосистем и узрокује оштећења организама морског дна. Поред морског акваторијума чишћене су плаже на подручју Рисанског залива.

Данило Мрдак, државни секретар у Министарству екологије, просторног планирања и урбанизма казао је да је ово само једна у низу активности које се организују у оквиру Програма обиљежавања 30 година еколошке државе Црне Горе.

„Циљ ове акције је да спојимо све институције интернационалне и националне, као и она на локалном нивоу, да заједно са свим љубитељима природе из НВО сектора, укажемо на проблем који сви имамо, а то је огромна количина отпада која се налази у нашем мору. Управо јучерашњи састанак којег смо имали у склопу пројекта ГЕФ Адратиц, је указао да један од већих проблема у смислу очувања морске животне средине, представља велика количина чврстог отпада“, казао је Мрдак.

Стална представница УНДП-а у Црној Гори, Даниела Гашпарикова, истакла је да је отпад који је данас прикупљен подсјетник да људи нијесу довољно учинили за планету и да својим понашањем, какво је, између осталог, лоше управљање отпадом, доприносе климатској кризи.

„Уз наду да нијесмо закаснили, крајњи је тренутак за озбиљност, одлучност и хитну акцију, што ће у новембру, на самиту УН о климатским промјенама, потврдити и скоро 200 држава из читавог свијета. Црна Гора амбициозно планира да постави нови циљ – да до 2030. године смањи емисију штетних гасова за 35%. Сви заједно морамо више да се потрудимо и кроз ефикаснију примјену закона и стварање система који ће подстаћи људе на исправно управљање отпадом спријечимо нежељена људска понашања“, поручила је Гашпарикова.

На данашњој акцији представљен је и лого који ће пратити овогодишњу кампању обиљежавања 30 година еколошке државе, а назив кампање је „сваки ЛИСТ свака КАП“. Ауторка логоа је Милена Живковић.

„Намјера ми је била да пренесем поруку колико смо важни сви ми и сваки гест и свака акција појединца, колико је значајна. Зато сам и дошла на идеју да слоган буде „Сваки лист ,свака кап”, што подразумијева да смо сви подједнако важни, а да ће се кроз љубав нешто и урадити”, казала је Живковић.

Милан Газдић, директор Агенције за заштиту животне средине казао је да је тема овогодишњег Свјетског дана животне средине „Обнова екосистема“.

„Управо је данашња акција посвећена једном виду обнављања екосистема обзиром да отпад на плажама и у мору представља једну од највећих пријетњи за екосистем и биодиверзитет“, казао је Газдић.

А на важност данашњег дана указао је и директор Еко фонда Драшко Бољевић.

„Циљ је да се скрене пажња јавности на бројне еколошке проблеме и потребу очувања и унапријеђења квалитета животне средине“, поручио је Бољевић.

Младен Микијељ директор Јавног предузећа за управљање морским добро изразио је задовољство што је био дио данашње акције, истичући да ће ово предузеће и даље бити дио свих акција, које могу да допринесу повећању свијести, као заштити животне средине и побољшању квалитета морске обале.

„Велико ми је задовољство што смо успјели дјелимично да допринесемо обиљежавању једног од најважнијих дана у календару Црне Горе“, поручио је Микијељ.

Прочитајте ЈОШ:

УРА поводом Свјетског дана заштите животне средине: Затварање Поглавља 27 један од приоритета

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net