ИН4С

ИН4С портал

Министарство финансија Републике Српске: Процес изласка на Лондонску берзу у потпуности транспарентан

1 min read

Република Српска

Емисијом обвезница које је Република Српска емитовала на Лондонској берзи 2021. године приходовано је 300.000.000 евра по купонској каматној стопи од 4,75 одсто, а не по „каматној стопи преко пет одсто“, рекордној, пет пута већој од тржишне“, наведено је у саопштењу Министарства финансија Републике Српске.

– Чињеницу да је Република Српска са купоном од 4,75 одсто остварила најнижи купон (најнижа камата) постигнут од кад постоји Лондонска берза за сувереног емитента кредитног рејтинга Б3 стабилан (Moody’s) или Б (S&P), а који први пут емитује обвезнице је потврдила и у свом саопштењу „Societe Generale“ банка која је била главни лидер поменуте емисије – наводе у саопштењу.

Имајући у виду да је, предсједник ПДП-а Бранислав Бореновић гостујући у емисији Телеринг, емитованој јуче на Радио телевизији Републике Српске, како изстичу из Министарства, између осталог, изнио тврдње да се у „портфолију кредита наводи провизија од 15 милиона КМ“, још једном наглашавамо да се не ради о кредиту, а да су ову емисију обвезница водиле најреномираније свјетске финансијске и адвокатске куће.

– Максималан износ њихових трошкова је врло транспарентно наведен и у Одлуци Владе Републике Српске од 20.април 021. године објављеној у Службеном гласнику Републике Српске број 36/21. и исти су могли да износе до 1,3 одсто од укупне вриједности емисије обвезнице – додаје се у саопштењу.

Министарство финансија обавјештава Бореновића и сву заинтересовану јавност да су трошкови горе поменутих финансијских и правних кућа у вези са овом емисијом били испод један одсто од укупне вриједности емисије, односно били су 5.749.546, седам КМ.

– Истовремено, не престаје да изненађује количина елементарног незнања и непознавања основних принципа функционисања међународног финансијског тржишта Бореновића, с обзиром на чињеницу да је исти дипломирани економиста. Истовремено га позивамо да обнови градиво које студенти економског и правног факултета уче на другој, односно на трећој години, када науче да емисија обвезница није исто што и кредит. С тим у вези, на берзе се не излази да би се кредитно задужило, већ да би се емитовале обвезнице, односно емитовао дуг – наглашавају из Министарства финансија.

Подсјећају да се процедура прихватања кредита и емисије обвезница врши по потпуно другачијим правилима и поступцима.

– Свима који се разумију у финансијска тржишта, чињеница да је Република Српска емитовала обвезнице на Лондонској берзи у формату РЕГ С и 144 А, говори да су ове обвезнице, односно Република Српска задовољила најстрожије услове и захтјеве, што европских, што регулатора тржишта хартија од вриједности у Сједињеним Америчким Државама – додаје се у саопштењу.

У складу са међународним стандардима, добрим обичајима у пословању и берзанском праксом, Република Српска је за послове платног и фискалног агента, регистрара и депозитара ангажовала реномирану банку BNY Mellon.

– Имајући у виду чињеницу да се обвезницама Републике Српске свакодневно тргује на секундарном тржишту Лондонске берзе, позивамо сва заинтересована лица да се у вези са власницима обвезница Републике Српске емитованих на Лондонској берзи обрате BNY Mellon, а да се за власнике обвезница Републике Српске емитованих на Бечкој берзи обрате Baader Bank – истичу у саопштењу.

Министарство финансија Републике Српске ради објективног информисања јавности, саопштава да Влада Републике Српске одговорно управља јавним финансијама и дугом, те да ни ликвидност, нити солвентност наших јавних финансија нису упитне и никад неће бити.

Извор: РТРС

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net