Министарство финансија Србије дочекује ММФ лепим вестима
1 min readМожда и без привредног пада ове године. – За шест месеци бруто домаћи производ мањи за 0,6 одсто него у истом периоду прошле године.
Када у понедељак почну онлајн разговори са Међународним монетарним фондом (ММФ), у оквиру актуелног аранжмана популарно названог „чуваркућа”, који се окончава у јануару 2021. године, Министарство финансија их чека са лепом вешћу да можда привредног пада у Србији неће ни бити или да ће износити један одсто. Видећемо на крају ових онлајн разговора који ће потрајати две седмице какав ће бити став ММФ-а о томе. Подсећања ради, њихова предвиђања била су да ће Србија имати привредни пад од три одсто БДП-а, који је изречен у пролеће, а који они нису касније мењали.
Када је крајем априла рађен ребаланс буџета, Министарство финансија је нове параметре у државној каси направило с предвиђањима о паду од 1,8 одсто. Народна банка у августу је саопштила да је могуће да привредни пад до краја године буде 1,5 одсто БДП-а, па и ниже од тога.
Министар финансија Синиша Мали пре неколико дана обавестио је Фискални савет да су резултати у 2020. години, према тренутним подацима, бољи од планираних, те да се очекује да Србија ову годину заврши са привредним растом који ће бити између минус један и нула одсто. Сличан је закључак и седнице Савета за координацију активности и мера за раст БДП-а којом је пре председавала премијерка Ана Брнабић.
После раста у првом кварталу од пет одсто, уследио је пад БДП-а од 6,4 одсто у другом кварталу, тако да је резултат за шест месеци минус 0,6 одсто. Ситуација се поправила, па је у првих осам месеци пад у индустријској производњи био свега 0,7 одсто у односу на исти прошлогодишњи период, показује званична статистика.
Показатељи и у свету и код нас указују да привредни опоравак иде нешто брже од очекивања, а економисти су више пута указали да мањи привредни пад у нашем случају није само последица иначе добро примењених државних мера већ структуре домаће економије. Привреда Србије се у већој мери ослања на производњу егзистенцијалних производа за којима тражња у кризи није значајно пала, као што су пољопривреда, прехрамбена индустрија, кућна хемија.
На седници Савета за координацију активности и мера за раст БДП-а анализирани су најважнији економски резултати, као и напредак на најзначајнијим пројектима за српску економију и због добрих резултата Министарство финансија и Народна банка ревидирали су своје процене раста БДП-а за целу годину на минус један одсто.
– Циљ је да Србија буде међу водећим земљама и економијама у Европи по привредном расту у 2020. години, а на добром путу смо путу – истакла је премијерка Брнабић.
Премијерка је додала да ће вести да смо у претходна три квартала ове године постигли успех имати значајне позитивне ефекте на нашу привреду и економију.
У августу су резултати били бољи од очекиваних упркос пандемији изазваној вирусом корона, саопштено је из владе. Такође, Србија је забележила значајан раст индустрије од 4,2 одсто, док су и резултати у пољопривредном сектору бољи од очекиваних, што значи да ће ова година вероватно бити рекордна у пољопривредној производњи.
Тржиште рада наставило је стабилан раст, тако да је број запослених у августу био већи за 1,8 одсто у односу на август прошле године. Иако је био очекиван пад броја страних туриста који су посетили Србију, забележен је раст у сектору туризма код броја домаћих туриста, са више од 25 одсто. Влада наставља да реализује све пројекте који, упркос пандемији, нису прекидани.
С обзиром на позитиван тренд и брз опоравак привреде, циљ је да Србија, уз ефикасан наставак планираних пројеката, нема пад БДП-а у овој години, што би био историјски резултат и вероватно најбољи економски резултат у Европи, наведено је у саопштењу.
Да ли ће и ММФ делити овај оптимизам, видећемо, међутим Европска банака за обнову и развој (ЕБРД) задржала је своју ранију прогнозу да ће Србија имати најмањи пад БДП-а у региону од 3,5 одсто ове године.
– Србија је дефинитивно имала значајно мањи пад БДП-а у првој половини године него остале земље западног Балкана и централне и источне Европе – рекао је за Танјуг главни економиста ЕБРД-а за регион Петер Табак.
Табак такође не искључује могућност да Србија буде међу водећим земљама у Европи по привредном расту у 2020. Он, међутим, указује да се то не може у овом тренутку са сигурношћу знати због непредвидивих околности везаних за ковид.
– Не искључујемо ту могућност, али ће то зависти од више фактора везаних за епидемију ковида 19, које тренутно не можемо у потпуности да предвидимо. Ипак, за следећу годину смо ревидирали прогнозу на три одсто (у односу на ранијих шест одсто) раста БДП-а Србије – навео је Табак, додајући да су то урадили због враћања епидемије ковида 19 у многим земљама које су важни извозни партнери Србије.
Извор: политика.рс
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: