Министри финансија се разишли након свађе: Да ли ће корона разбити ЕУ?
1 min read
Фото: Depositphotos/aaz-z.mail.ru
Министри финансија Еврозоне разишли су се после састанка у свађи. Да ли је ријеч о уобичајеној драми током преговора у Европској унији?
Не, много више ствари је у игри у корона-кризи, сматра Бернд Ригерт, дописник ДW из Брисела, преноси Б92.
ЕУ је у опасности ако се не дође до заједничког финансијског одговора против коронавируса, упозорили су данас шпански званичници, након што министри финансија нису успјели да се договоре о издавању заједничке обвезнице.
Портпаролка шпанске владе изјавила је да ће Европљани да губе повјерење у ЕУ ако земље не буди дејствовале заједно у кризи коју је упоредила с Другим свјетским ратом.
Веома је забрињавајуће то што су министри финансија 19 земаља, које за валуту имају евро, након 16 сати неплодних преговора морали да их одложе. Питања попут, како ће се савладати економске последице корона-кризе и како би све могло заједнички да се финансира, остају неријешена.
Девет држава је било за задуживање на европском нивоу, а четири, међу којима и Њемачка, против. При томе се не ради о приниципијелном иживљавању, већ о голом економском опстанку. Другачија је ситуација него прије пет година, код дужничке кризе у Грчкој, која из садашње перспективе сад дјелује скромно. Јер, не ради се о томе да ли ће шкрте богате земље на сјеверу да помогну и гарантују кредите сиромашним земљама ЕУ.
Ко на крају још има новца?
Не, на крају корона-катастрофе нико не зна да ли ће још бити богатих земаља које могу да помогну другима. Највећа рецесија од деведесетих година неће погодити само Француску, Италију, Шпанију или Грчку, већ ће пуном снагом погодити и Њемачку, Велику Британију, САД, као и читаву свјетску привреду.
Због тога је потпуно разумљиво што се њемачки министар финансија, који је већ дао сагласност за кредитне гаранције за њемачку привреду у висини 1.200 милијарди евра, вајка да дâ иста обећања за преостале земље еврозоне. Јер увођење евробондова, корона-бондова или заједничко задуживање заправо не би било ништа друго.
Исто тако је разумљиво што италијански премијер инсистира на заједничком задуживању, јер добро зна да 400 милијарди евра, које је обећао својим сународницима, не би могао сам да финансира само на финасијским тржиштима. И управо због тога се на састанку министара финансија ради о свему: о финансијском опстанку и будућности Европске уније. Није ни чудно што је немачка канцеларка рекла да се ради о најтежем тесту, који ЕУ мора да прође од свог оснивања.
Ради се о свему
Министри финансија би требало да наставе саветовање у четвртак. Шефови држава и влада, који су се већ једном растали у свађи, требало би да се поново састану следеће седмице како би се позабавили вим можда највећим тестом. Јер, сваки дан чекања, који привреду држи у коми, кошта десетине милијарди евра, преноси Б92.
Државе чланице ЕУ се до сада нису могле усагласити ни о путу изласка из кризе. Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен ове сриједе је хтела да представи пут ка нормализацији живота у ЕУ, али су је љутити шефови држава и влада ЕУ у телефонском разговору зауставили, пише Б92.
Сматрајући се егзистенцијално угроженом, свака чланица ЕУ покушава сама да заштити своје становништво. Мало тога се види од координисаног изласка из кризе. Проћи ће мјесеци док економски и друштвени живот у Европи не почне поново да функционише. Имамо ли толико времена? Хоће ли Европска унија то издржати?
Прочитајте још:
Како Институт Игало заставама „мале“ олакшава дане људима у карантину

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Nadajmo se da ce potrajat dok CG udje pa odma izadje. Samo pravna drzava da profunkcionise i vladavima prava. Sve drugo nas ne treba da zanima