Миодраг Станишић: Република Српска ће опстати упркос жељама радикалне бошњачке политике
1 min read
На првом Сабору поводом прославе јубилеја – 25. година Народне скупштине Републике Српске који је одржан на Јахорини акламацијом је усвојена Декларација о трајном очувању Републике Српске. Миодраг Станишић, портпарол „Асоцијације стваралаца Републике Српске“ чији је предсједник Момчило Крајишник, у интервјуу за „ИН4С“ каже да је то била прилика за подсјећање на напуштање Скупштине БиХ од стране српских посланика која је довела до проглашења Српске Републике Босне и Херцеговине 9.јануара 1992.
Око 300 званица у хотелу „Бистрица“ на Јахорини разговарало је о више значајних тема, али централна тачка било је усвајање Декларације о очувању Републике Српске.
„Циљ је да изразимо забринутост што још није дошло до трајног помирења између три босанскохерцеговачка народа. Суочени смо са тешком политичком и економском кризом у БиХ и увјерени да ће се политичке странке из Републике Српске ујединити око минимума националних интереса. Задовољни смо што постоји Република Српска и што ће упркос настојањима да се развласти, она опстати на геополитичкој сцени“, рекао је Станишић.
Он је нагласио да Декларација третира неколико важних питања.
„Једно је јединство странака Републике Српске, посебно у свијетлу недавног референдума поводом апелације у Уставном суду од стране члана Предсједништва БиХ, Бакира Изетбеговића у вези 9. јануара – Дана Републике Српске. Не споримо Бошњацима и Хрватима да славе своје празнике, али не смијемо дозволити да преовлада радикална бошњачка политика која не прихвата Дејтонски мировни споразум у његовом изворном облику.
Користећи институције Уставног суда, стално теже дерогирању овлашћења Републике Српске како би је, у некој њиховој перцепцији, претворили у празну љуштуру која би сама од себе касније престала да функционише.
Подсјетићу да су упућивали апелације у вези грба Републике Српске, па за химну Републике Српске, дошао је ред и на Дан Републике Српске. Да ми у Републици Српској нијесмо одржали референдум, наредна апелација би вјероватно била упућена на само укидање имена Републике Српске. Зато смо у првој тачки Декларације позвали све политичке странке и институције Републике Српске да бране Дан Републике Српске.
Позвали смо и политичке странке са простора БиХ које се програмски наглашено залажу за очување цјеловитости, кроз призму укидања Републике Српске даа одустану од тога јер је Република Српска реалност. Она постоји и свако оспоравање њеног постојања и права да Срби као један од три конститутивна народа славе своје празнике их удаљава од БиХ. Очекујемо да се интелектуалне елите из редова бошњачког народа коначно огласе и циљу трајног мира у Босни и Хереговини, позову бошњачке политичаре и ову групу најрадикалнијих да престану са сталним нападима на Републику Српску јер то никако не доприноси повјерењу“, рекао је портпарол „Асоцијације стваралаца Републике Српске“.
Руска дипломатија обуздала Валентина Инцка
Он је истакао да је након референдума, геополитичка, регионална, али и позиција Републике Српске унутар БиХ јача.
„У Босни и Херцеговини је сад дошло до умањене активности високог представника међународне заједнице, због тога што је руска страна у Савјету за имплементацију мира са правом вета, увијек на страни Дејтонског мировног споразума, што значи и на страни Републике Српске. Због тога смо и избјегли да Валентин Инцко у свом мандату не користи Бонска овлашћења. Иначе, он би сигурно потегнуо нека од овлашћења, али то се није десило искључиво због активности руских дипломата. Ми из Републике Српске нијесмо против Босне и Херцеговине, ми смо за БиХ која је договорена у Дејтону и потписана у Паризу.
Ми нијесмо за његов дух, већ за слово тог дејтонско-париског мировног споразума. Током протеклих 20 година, разни високи представници грубо су нарушавали тај споразум, а Бошњаци су користећи позицију Уставног суда у садејству са њима настојали да БиХ што више унитаризују. Ми се залажемо да се БиХ врати изворном Дејтонском споразуму и онда би имала реалну шансу да буде нормална европска држава“, рекао је Станишић.
За стабилност Црне Горе неопходан компромис
Он истиче да „Асоцијација стваралаца Републике Српске“ није политичка странка и не може доносити политичке одлуке, али може тражити од политичара да доносе одлуке у циљу добробити народа. У том свијетлу каже у овом Удружењу прате и актулене политичке догађаје у Црној Гори.
„Желећи Црној Гори све најбоље, жељели би смо да видимо и једну хармонију односа на политичкој сцени. Сви они који се изјашњавају као Црногорци и сви они који се изјашњавају као Срби, они су историјски и на сваки начин, ипак један народ. Мислим да би требали да нађу један компромис у циљу стабилности Црне Горе и шире стабилности Балканске регије“, поручио је Миодраг Станишић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

